[54l lub 96l ] Biotop Azja lub Amazonka

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

lukasz05
Posty: 4
Rejestracja: 06 gru 2020 11:14

[54l lub 96l ] Biotop Azja lub Amazonka

Post autor: lukasz05 »

Dzień dobry,

Chciałem powrócić do akwarystyki po dłuższej przerwie i zastanawiam się nad kupnem akwarium o wymiarach:
- 60x30x30 (minimum jakie chcę założyć = 54 litry)
- 80x40x30 (maksymalne na jakie pozwala mi szafka = 96 litry)
Trochę inaczej podchodzę do tematu aniżeli w pozostałych postach ponieważ najpierw chcę zebrać wiedzę, a dopiero później założyć zbiornik, który dostosuje pod jeden gatunek.

Interesują mnie dwa gatunki i proszę Was o pomoc odnośnie tego, czy te rybki nadają się do takiego litrażu - zarówno w wersji minimum, a jeśli to za mało, to czy maksymalne wymiary, które podałem będą już wystarczające.

Dwa gatunki, między którymi się waham to:
- Tanichthys albonubes - znajdowałby się on (i tylko ten gatunek) w zbiorniku biotopowym strumienia gór południowochińskich, bez grzałki
- Puntius titteya - tutaj analogiczna sytuacja - tylko ten gatunek i biotop rzeki Kelani ze Sri Lanki

W literaturze, oraz na stronach polskich, czy anglojęzycznych (seriouslyfish) znalazłem informacje, że oba gatunki mogą być trzymane w zbiornikach o minimalnych wymiarach z dnem o wymiarach 60x30.

Jeśli te gatunki są zbyt ruchliwe dla podanego litrażu myślałem o biotopie Amazonki składającej się z:
- Nannostomus beckfordi
- Otocinclus macrospilus

Bardzo proszę o informację, czy ktoś posiada doświadczenie z tymi rybkami i czy przy odpowiednich parametrach wody, żywieniu itp. są one szczęśliwe w zbiornikach o podanych wymiarach - wiem, że są to rybki z wód płynących dlatego być może potrzebują jeszcze większego litrażu?
Jaka jest odpowiednia ilość ryb dla litrażów które podałem (minimalnego i maksymalnego)? Zdaję sobie sprawę, że absolutne minimum stadka to 6-8 osobników, jednak może udałoby się mieć ich więcej?
Czy biotopowo możnaby dodać jakieś gatunki do tych rybek, które wspólnie występują w naturze?

Wszystkim z góry dziękuję za fachową pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
Łukasz
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: [54l lub 96l ] Biotop Azja lub Amazonka

Post autor: wojtass9 »

80x40x30 będzie ok mniejszego raczej nie bierz, 15 szt kardynałków możesz spokojnie dać do tego mógłbyś dołożyć np przylgi .Miałem taki zestaw w akwa 75x40x30 .
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [54l lub 96l ] Biotop Azja lub Amazonka

Post autor: owlman »

Czesc . Przede wszystkim szacun za podejscie do tematu .
Jesli chodzi o akwa to im wieksze tym lepsze nie tylko ze wzgledu na ryby ale rowniez na mozliwosci /w razie checi zmian / i sam wyglad i prezentacje . Gatunki jakie wybrales sa porownywalne jesli chodzi o temperament z malym wylaczeniem brzanek Titteja . Sa to ryby ruchliwsze od pozostalych i moze dlatego ciekawsze w obserwacji . Mam ich 30 sztuk obecnie i moge powiedziec ,ze jest na co popatrzec . Nie sa to jednak ryby z adhd jak danio . Przy dobrej filtracji i wystroju zbiornika w 96 litrach mozna ich miec nawet wiecej niz 15 . Do tego jakies krewetki i masz piekne akwa . Powodzenia .
lukasz05
Posty: 4
Rejestracja: 06 gru 2020 11:14

Re: [54l lub 96l ] Biotop Azja lub Amazonka

Post autor: lukasz05 »

wojtass9 pisze: 06 gru 2020 13:08 80x40x30 będzie ok mniejszego raczej nie bierz, 15 szt kardynałków możesz spokojnie dać do tego mógłbyś dołożyć np przylgi .Miałem taki zestaw w akwa 75x40x30 .
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy podzieliłbyś się tym ile miałeś zbiornik z Kardynałkami, czy dochodziło do tarła, jakie miałeś parametry wody?
Zastanawiałem się - czy znane są jakieś sposoby na ochłodzenie im wody do 16-18 stopni Celcjusza?
Pozdrawiam!
lukasz05
Posty: 4
Rejestracja: 06 gru 2020 11:14

Re: [54l lub 96l ] Biotop Azja lub Amazonka

Post autor: lukasz05 »

owlman pisze: 06 gru 2020 13:17 Czesc . Przede wszystkim szacun za podejscie do tematu .
Jesli chodzi o akwa to im wieksze tym lepsze nie tylko ze wzgledu na ryby ale rowniez na mozliwosci /w razie checi zmian / i sam wyglad i prezentacje . Gatunki jakie wybrales sa porownywalne jesli chodzi o temperament z malym wylaczeniem brzanek Titteja . Sa to ryby ruchliwsze od pozostalych i moze dlatego ciekawsze w obserwacji . Mam ich 30 sztuk obecnie i moge powiedziec ,ze jest na co popatrzec . Nie sa to jednak ryby z adhd jak danio . Przy dobrej filtracji i wystroju zbiornika w 96 litrach mozna ich miec nawet wiecej niz 15 . Do tego jakies krewetki i masz piekne akwa . Powodzenia .
Dziękuję za miłe słowo i pomoc!
Chciałbym się zapytać, o ile zmniejszy się obsada jeśli zdecydowałbym się na minimalne podane przeze mnie wymiary (60x30x30) lub np. 70x35x30?
Czy masz jakieś rady dotyczące Brzanek Titteja? Tylko je posiadasz w zbiorniku? Czy regularnie dochodzi do tarła?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [54l lub 96l ] Biotop Azja lub Amazonka

Post autor: owlman »

60x30x30 to troche malo na titteja ze wzgledu na ich zachowania . Jezeli bedzie wydajna filtracja , duzo roslin i kryjowek a co za tym idzie stale parametry wody , mysle ze 12 spokojnie mozna wpuscic ale beda sie meczyc . Sa to ryby , ktore lubia sie poganiac , pozorowac walki itp . W moim akwa sa jeszcze neony innesa . Jesli chodzi o tarlo , to nie jestem zainteresowany i nie ma raczej na to warunkow /za duzo ryb i krewetek /. Moje akwa jest gdzies w galerii .
lukasz05
Posty: 4
Rejestracja: 06 gru 2020 11:14

Re: [54l lub 96l ] Biotop Azja lub Amazonka

Post autor: lukasz05 »

owlman pisze: 06 gru 2020 14:31 60x30x30 to troche malo na titteja ze wzgledu na ich zachowania . Jezeli bedzie wydajna filtracja , duzo roslin i kryjowek a co za tym idzie stale parametry wody , mysle ze 12 spokojnie mozna wpuscic ale beda sie meczyc . Sa to ryby , ktore lubia sie poganiac , pozorowac walki itp . W moim akwa sa jeszcze neony innesa . Jesli chodzi o tarlo , to nie jestem zainteresowany i nie ma raczej na to warunkow /za duzo ryb i krewetek /. Moje akwa jest gdzies w galerii .
Dziękuję Ci za odpowiedzi i pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ