[240l] 120x40x50 Obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

[240l] 120x40x50 Obsada

Post autor: korczus »

Akwarium jeszcze nie ma ale pomału już myślę nad aranżacją i obsadą, żeby wiedzieć w jakim kierunku z tym wszystkim iść. Po głowie chodzi coś w stylu CW Będą korzenie, kamienie i trochę roślin, podłoże z piasku.
Wody jeszcze nie mierzyłem (brak testów) tylko znalazłem coś takiego na stronie wodociągów Obrazek

Na początek myślałem nad jakąś ławicą mniejszych rybek np neonów.
Coś z pielęgniczek jakiś harem Kakadu albo parka Ramirezów jeśli udało by się znaleźć.
Kiryski
zbrojniki/otoski
może jakieś krewetki jeśli będą mogły być

W późniejszym czasie chciałbym jednak w takim zbiorniku coś z większych ryb, kiedyś miałem paletki razem z parką skalarów i nie pamiętam żeby były jakieś problemy.
Zamiast tych co wymieniłem możecie proponować coś innego, nie znam wszystkich ryb ale na pewno wszystkie rozważę ;)

Każda opinia mile widziana ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [240l] 120x40x50 Obsada

Post autor: BARA »

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać, zbadaj wodę jaką masz w kranie, przemyśl urządzenie akwarium pod kątem obsady.
Teraz nie mamy za bardzo o czym pisać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: [240l] 120x40x50 Obsada

Post autor: korczus »

Ok kupiłem testy zoolek i zbadałem wodę z kranu, jeśli nic nie zrobiłem źle to wyszło mi:
pH 7.5-7.7
KH-16
GH-28

Docelowo chciałbym z obsady neony czerwone ok 20, kirsyki spiżowe 5-6, kakadu 1+3, zbrojnik niebieski 1+1.

Wiem, że pH i twardość trzeba by obniżyć, ryb nie mam zamiaru rozmnażać więc nie chciałbym kombinować z RO itd, po prostu myślę jak najprościej tą wodę zbliżyć do odpowiednich parametrów, czy same korzenie w akwa + filtrowanie przez torf ew jakiś środek do obniżania pH wystarczy? Podobno karmienie mrożonkami też wpływa na pH.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [240l] 120x40x50 Obsada

Post autor: Ginuha »

do tego pH to by Ci bardziej pielęgniczka boliwijska, albo Borelli pasowała.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: [240l] 120x40x50 Obsada

Post autor: Sabella »

Przy takiej twardości jeśli nie będziesz mieć filtra RO, bez np. podłoża aktywnego czy sztucznego zakwaszania wody- ciężko będzie Ci utrzymać w zdrowiu pielęgniczki Ramireza. Poza tym moim osobistym zdaniem- wyglądowo są one trochę przereklamowane ;) W każdym razie na pewno zeżarłyby Ci krewetki.
Neony też potrzebują miękkiej i kwaśnej wody (neony czerowne wybiły całą moją populację red cherry, są bardzo wredne i żarłozne).
Może spodobają Ci się tęczanki? Miałam podobną sytuację, stwierdziłam że zaprę się i będę modyfikować parametry wody żeby było ok. Dużo z tym zachodu, gdybym mogła cofnąć czas, to zainwestowałabym w harem panów gupików, rzuciła właśnie piasek na dno ;) Łatwiej Ci będzie znaleźć obsadę, która Ci się spodoba do parametrów niż na odwrót.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: [240l] 120x40x50 Obsada

Post autor: korczus »

Dzięki na pewno jeszcze przemyślę obsadę na razie jestem na etapie składania szafki pod akwa, poźniej do szklarza po zbiornik, zakup sprzętu. Mam już kilka korzeni red moore, jakieś kamienie, zobaczę jak to wszystko będzie wyglądać jak zaleje akwa i jakie ryby by najlepiej pasowały :) Wiem, że najlepiej to by było wpuścić gupiki, mieczyki czy molinezje ale trochę mnie znudziły te ryby, miałem wiele lat na początku przygody z akwarystyką chciałbym teraz coś ciekawszego, zwłaszcza, że baniak będzie jeszcze większy niż kiedyś ;)
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [240l] 120x40x50 Obsada

Post autor: Ginuha »

zerknij też na tęczanki, one lubią twardszą wodę
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: [240l] 120x40x50 Obsada

Post autor: korczus »

Ginuha pisze: 29 sty 2021 21:35 zerknij też na tęczanki, one lubią twardszą wodę
No fajne ryby, Boesemana chyba najbardziej mi się spodobały. Myślę nad jakimś stadkiem np 8 sztuk, widziałem w sklepie Kiryski czarne, czytałem, że to spiżowy tylko sztucznie wybarwiony ale na jasnym piasku mogłyby wyglądać fajnie. Do tego może te Borelli lub Boliwijskie i zbrojnik 1+2 i wyszła by chyba fajna obsada ;)

Tylko mam jeden problem chciałem zostawić akwarium odkryte a przy tak ruchliwych rybach jak tęczanki trzeba będzie raczej położyć szyby, plus taki, że mniejsze straty wody i ciepła.
ODPOWIEDZ