Zapach małego akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Zapach małego akwarium

Post autor: corwin111 »

Witam,

Po pierwsze chciałbym przeprosić za ponowne zakładanie tematu o tym problemie, przejrzałem na tym i innych forach wiele wątków o tej tematyce, ale żaden nie do końca rozwiązuje mój problem, którym jest: nieprzyjemny zapach akwarium.

Akwarium założyłem około 3-4 tyg temu, po 2 tyg wprowadziły się rybki, 2 dni temu podmieniłem około 20-25% wody z powodu brzydkiego zapachu wody, niestety, problem nie ustąpił. Woda oryginalna i podmieniana jest wodą "butelkowaną" w baniakach 5L, nie kranówką.

Akwarium 30L - 40x25x30 cm
Filtr Aquael Mini Fan Plus (30-60L) wewnętrzny - działa 24h na dobę.
Grzałka 50W - temp 24/25 °C
Podłoże: żwirek rzeczny oraz bazaltowy, płukane, około 2-4 cm
Roślinki jak na zdjęciu, niestety nie jestem w stanie podać gatunków
W akwarium leży też korzeń, zakupiony w Kakadu oraz sztuczna skałka.

Zdjęcie: https://postimg.org/image/b80ogeuwv/

Obsada:
Zbrojnik niebieski (?) - "glonojad"
2x Molinezja - czarna oraz żółta
2x Kirys
3x Danio
4x Neonki Innesa - jeden neonek zmarł około 5 dni temu

Podejrzewam, że może być to wina zbyt dużej obsady akwarium, prawdę powiedziawszy uniosłem się radością, że żonka pozwoliła mi założyć akwarium, nawet tak małe i tak się to skończyło, że pływa w nim 12 rybek...

Preparaty używane w akwarium to:
Tropical BactoActive, AntyChlor, Esklarin
Tetra AquaSafe, Vital
Zoolek Aquavit - sladowe ilosci

Stosowany pokarm:
Tropical Ichtio-vit oraz Bio-vit
Dafnia witaminizowana
Tropical Mini Wafers Spilruina dla kirysków i zbrojnika, chociaż żrą wszystkie.

Karmienie raz dziennie, nie widzać by pożywienie się marnowało, lub było go widocznie zbyt dużo.

Jeszcze raz proszę o porady, zanim żonka jednak zmieni zdanie ;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wyjmij korzen i go powachaj. Obstawiam wlasnie to.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Witaj.
Przyczyną nieprzyjemnego zapachu na pewno jest przerybienie zbiornika a korzeń oczywiście też może swoje aromaty wydzielać.
Zbiornik zdecydowanie za mały dla ryb i z mizerną obsadą roślinną.
Źle dobrane gatunki ryb.

A żonę co najmniej raz już przekonałeś, więc dasz radę. :)
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Post autor: corwin111 »

Ok - korzen wypierniczę, roślinkę lub dwie w jego miejsce. Neonki myślę, że pójdą w odstawkę, mam nadzieję, że jakiś sklep je przyjmie, czy mam się pozbyć również danio?

Zupełnie przy okazji. Jeśli to się uda, tzn. akwarium będzie okejowo działać, to za około 6-8 miesięcy po przeprowadzce będę mógł ulepszyć je do ~200L akwarium z filtrem zewnętrznym ;)
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Poczytaj o wymaganiach ryb , które masz.
Nie podejmuj pochopnych decyzji.
corwin111 pisze:Ok - korzen wypierniczę, roślinkę lub dwie w jego miejsce. Neonki myślę, że pójdą w odstawkę,

Nie od tego bym zaczął. :)
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Post autor: corwin111 »

Z tego co widzę, to akwarium jest za małe na wszystkie gatunki, które wymieniłem/mam. Zbrojnik wydaje się być zadowlony, to samo z kirysami, ale danio i neonki na pewno pójdą. szkoda ich, żeby się dusiły w tak małym akwarium. Myślę, czy zostawić molinezje, czy może wymienić je na 1 małe żyjątko...
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Niestety nic z tego co masz nie powinno się tam znaleźć. W takim zbiorniku możesz pomyśleć o Bojowniku lub krewetkach.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Post autor: Certyfikat »

Zbrojnik potrzebuje duzej powierzchni dna i drewna do trawienia, a korzen wyrzucasz. Danio i neony potrzebuja dlugiego akwarium do plywania, na molinezje tez jest za nalo miejsca, a kiryski potrzebuja piaszczystego podloza. Wyglada na to, ze cala obsada jest do oddania. Pomysl o rybach, ktore mozna trzymac w nanoakwariach - mala lawica microrasbory galaxy, moze bojownik, moze krewetki. Za wiele tam nie wejdzie, ale da sie zmontowac ciekawe zestawienie. Moze pomysl o akwarium biotopowym? :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mark_farina pisze:Wyjmij korzen i go powachaj. Obstawiam wlasnie to.
Kolego, co Ty piszesz? Autor w 30l ma zupę rybną, a Ty coś o korzeniu?

Żaden z gatunków wymienionych ryb nie powinien się znaleźć w kotniku, bo to nawet nie jest akwarium. Ryby wydalają do wody produkty przemiany materii, zanieczyszczają ją powodując przykry zapach. A przy okazji się trują. Niestety w tych warunkach czeka je tylko śmierć,

Radzę podmienić 50% wody natychmiast, potem jakieś 15% codziennie do momentu oddania obsady.
Niestety prawda boli: w 30l można trzymać krewetki, a nie ryby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Post autor: corwin111 »

BARA pisze:
mark_farina pisze:Wyjmij korzen i go powachaj. Obstawiam wlasnie to.
Kolego, co Ty piszesz? Autor w 30l ma zupę rybną, a Ty coś o korzeniu?

Żaden z gatunków wymienionych ryb nie powinien się znaleźć w kotniku, bo to nawet nie jest akwarium. Ryby wydalają do wody produkty przemiany materii, zanieczyszczają ją powodując przykry zapach. A przy okazji się trują. Niestety w tych warunkach czeka je tylko śmierć,

Radzę podmienić 50% wody natychmiast, potem jakieś 15% codziennie do momentu oddania obsady.
Niestety prawda boli: w 30l można trzymać krewetki, a nie ryby.
Tak też zrobię, temat uważam za zamknięty, tak to jest, jak się d**a bierze za śpiewanie.
ODPOWIEDZ