mieszanie gorącej z zimną

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KaszaManna
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020 13:06

mieszanie gorącej z zimną

Post autor: KaszaManna »

witam, wczoraj zalewałem akwarium ale nie wiem czy nie popełniłem błędu.
Wodę lałem wiadrami, ale ze względu, że mamy zime jest ona strasznie lodowata, a roslinki sadziłem od razu przy 10cm poziomie wody. I moje pytanie jest taki, czy dolewanie wody z czajnika do zimnej wody z kranu może zaszkodzić? jakieś zmiany parametrów, pH itp?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ty pytasz czy lanie wrzącej wody z czajnika do akwarium z roślinami może im zaszkodzić? Dobrze czytam? Nie za bardzo ogarniam to twoje pytanie. Mieszanie wody w wiaderku, to mieszanie wody w wiaderku tylko, że woda z czajnika kolego to ma jakieś 80C. Temperatura wody nie ma żadnego wpływu na pH czy twardość, bo niby w jaki sposób by mieć miała?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Myślę, że raczej każdy powinien przewidzieć skutki lania wrzątku do żywych roślin i zgaduję, że tu nie chodzi o lanie bezpośrednio do szkła gorącej wody.
Łączyć wodę kranową z wrzątkiem w osobnym pojemniku możesz bez przeszkód.
KaszaManna
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020 13:06

Post autor: KaszaManna »

Tak, o to mi chodzi, dzięki :D ktoś pisał na forum, że twardość wody i pH się zmienia przy wysokiej temperaturze.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Troszeczkę, przy bardzo twardej kranówie gotowanie zmiękcza wodę o jakieś 2*KH i GH, tyko w moim mieście to jest zmiana z 21 na 19 GH.
ODPOWIEDZ