jakie testy kupić na żelazo oraz magnez

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

jakie testy kupić na żelazo oraz magnez

Post autor: aleextra »

Cześć, dorosłem do kupna testów:
Żelazo magnez - jakiej marki kupić

ps. szukałem, ale chyba kiepsko i nie znalazłem. A właśnie jadę do galerii handolwej i może będą mieli.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

zoolek na magnez/wapn i zelazo sa okej.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

No to mam testy, Zoolek: Potas, Magnez+Ca oraz żelazo.
wyniki:
producent Salifert:
NO3: 10
PO4: 1
producent Zoolek:
K: 25
F: 0.025
Mg: 6
Ca: 15

i.. w sumie nie wiem co z tym zrobić. Dolałem trochę żelaza (4 psiknięcia, każde zwiększa o 0.04mg/l

Kupione ze względu na kłopoty z glonem (taka wata) + zdrowiem ryb...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Za duzo potasu masz i teraz blokuje ci troche magnez, a magnez wapn, ktory jest bardzo niski. NO3 i PO4 niby okej a przy takich wartosciach mg/ca mozna juz makro trzymac nisko i to samo z mikro, jak sie dobrze dobierze magnez to mikro szybko ucieknie :)


potas od zooleka sie robi tak ze probowke mamy jakies 0.5cm nad kropka a nie kladziemy jej na kartce z kropka, to sa dwa rozne wyniki wtedy i tak samo z NO3 tez nie kladziemy fiolki na odczycie kolorw. Mam nadzieje ze tak zrobiony zostal pomiar wg instrukcji?
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

mark_farina

Właśnie dlatego kupiłem testy.. Co mam zrobić, nigdy aż tyle nie wiedziałem o wodzie i akwarium jak teraz i czuję, że wiem mniej :)

Z tego co wyczytałem - poziomy reszty minerałów powinienem dopasować do ilości wapnia jaki mam. A to jest ściśle uzależnione od tego ile jest go w wodzie w wodociągu. Dobrze kojarzę?
Czy takie rozwiązanie mogę zastosować: https://akwarium-net.pl/pl/p/WAPN-CaSO4 ... 99%2C9/120 ? Czy lepiej nie kombinować?
Powinienem obniżyć resztę parametrów? Z jakiegoś powodu mam fosfor nigdy nie schodzący poniżej 1.

Plan mam w tej chwili taki - dawkuję carbo, 1xpsiknięcie żelaza, a jutro (w środę po południu) zrobię ponownie testy i sprawdzę czy coś się zmieniło.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No fosfor na poziomie 1mg/l przez caly czas to luksus, ja musze go sumplementowac codziennie i to w nie malych ilosciach mimo ze karmie ryby oszczednie.

Parametry wody masz naprawde dobre, zmniejsz lekko potas i jesli bedzie palic nowe stozki to podbij magnez o lekko 1mg/l do 7 chociaz to jest taka wiesz zabawa, ktora tzreba samemu rozkminic i dostosowac parametry.

Generalnie NO3 i K powinny byc ze soba w synergii czyli znak =, natomiast K powinno byc maksymalnie wieksze od Mg o polowe, aby go nie blokowalo, bo jak zblokuje sie magnez to magnez zblokuje wapn, a z kolei magnez do wapnia najlepiej sie sprawdz w proporcji 1:2 czyli powiedzmy 10mg Mg na 20mg Ca i takie proporcje u siebie daja mi najlepsze efekty.

Jesli magnez jest dobrze spasowany z potasem to mikro bedzie schodzic elegancko i jesli nie ma pylenia szyb a CO2 smiga az milo to mamy idealne warunki, przy tym NO3 powinno tez schodzic szybko. To sa takie zalenosci, o których malo co sie mówi i teraz tzreba to opanowac i robic tak zeby nic nie brakowalo, a przy podmiankach wiedziec ile czego ubywa i jaka korektte zrobic.

Ja podmieniam malo bo nie mam potrzeby u mnie NO3 zadko jest wieksze niz 10mg/l wiec ryb sie nie truje.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Dzięki za info.

Dam znać jak zbadam zużycie przez 2 dni między badaniami.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Zrobiłem testy i zauważyłem coś niepokojącego. po 5 dniach wyniki są identyczne jak poprzednie. Zauważyłem, ze indykator CO2 nie zmienił barwy, więc jakby rośliny nie zużywały składników. Nie wiem co o tym myśleć.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Jasny gwint, nie umiem od początku zapanować nad glonami na trawie... NO3 20, PO4: 1... Ponieważ zwiększyłem oświetlenie, bardziej regularnie robię testy.. Azotu mi wcięło do 5 a fosfor stale na 1... To było dziwne, więc zmieniłem test Salifert na Zoolek i co? PO4 mam 5! Azot uzupełniam poprzez macro. Dziasiaj zakupiłem sole
https://akwarium-net.pl/pl/p/AZOT-CH4N2 ... 99%2C9/315
i będę delikatnie nim działać, bo aktualnie mogę zwiększyć azot tylko poprzez macro, w którym jest też potas i mam go już 25ppm...

Także do czasu otrzymania paczki i wrócenia do odpowiedniejszego poziomu azotu wyłączam mocne oświetlenie :(

Od roku stabilnie fosfor mi stał na 1 :(
ODPOWIEDZ