Wysokie pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

adusul
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2020 19:54
Lokalizacja: Opole

Wysokie pH

Post autor: adusul »

Witam
To moje pierwsze akwarium po dłuższym czasie.
Akwarium 112 l filtr zewnętrzny 1000l/h. Do akwarium dałem żwirek florapol posadziłem rośliny . Kamienie granitowe. Woda w kranie ma pH 7.9 po zmiękczaczu. khd i ghd kolo 5. Zalałem akwarium wodą. Zaświeciłem ledy 45 w światło 12 h. wyjechałem na kilka dni i po powrocie woda czysta ale pH 8.6. Myśle zbiornik dojrzewa po 3 tygodniach roślinki nie rosną a pH 9.2. Udaję się do akwarystycznego polecają kwas leje pH spada do 7.6. Mierze codziennie pH rośnie po kilku dniach 8.6. Znów do sklepu. Diagnoza podłoże nie takie pewnie żwir trzyma pH. Wymieniam na żwir ze sklepu kupuję 40 l wody RO resztę dolewam z sieci znów kamienie granitowe roślinki. Po zalaniu pH 7.3. Doba po zalaniu 7.6 dwie doby 8.0 po 6 dniach mam 8.6 pH.
Parametry wody pH 8.6 khd 5 ghd 5 reszta w normie. Co robię nie tak skąd taki wzrost pH
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Czym mierzysz pH i twardości?
Jakie masz podłoże?
Żeby najpierw "pogdybać" dobrze jest napisać jakie jest podłoże, czy są dodatkowe elementy w postaci kamieni/łupków, czym są mierzone twardości i pH. To ważne, bo może gdzieś jest popełniany błąd.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
adusul
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2020 19:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: adusul »

Pomiary
pH elektroniczny phmetr i testy kropelkowe Zoolek pokazują tosamo więc korzystam z elektronicznego
GH i KH testy kropelkowe zoolek
podłoże żwir płukany ze sklepu zoo, kamienie granitowe
Mam wodę ze zmiękczacza domowego ustawionego na 5st twardości ale mogę zwiekszyć twardość woda z sieci jest b.twarda ponad 21 st. pH wody kranowej 7,9 mieszałem z 30 l wody ro
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Proponuję zrobić sobie taką próbę:
- wyjąć kamień z akwarium i włożyć go na dobę do wody demineralizowanej.
Oczywiście zmierzyć wodę demi przed włożeniem kamienia i po dobie - będzie wiadomo czy kamienie coś uwalniają do wody.
Druga sprawa to test na KH - on nie mierzy twardości węglanowej tylko zasadowość (węglany i wodorowęglany).
I kolejna propozycja, aby wyeliminować wpływ zmiękczacza:
- odlej wodę z kranu i zmieszaj z demi (np, pól na pół),
- to samo zrób z wodą ze zmiękczacza.
Odstaw wodę i zmierz obie próbki (ważne jest aby woda była odstana, np. z dziś na jutro).
Albo przekłamują testy, albo tak zachowuje się coś w akwarium lub tak zachowuje się woda ze zmiękczacza (w zmiękczaczu jest jonowymieniacz - ?). Czyli po zmiękczaczu (jonowymieniaczu), testy nie pokazują tego, co trzeba - jeden przekłamuje.

Pamiętam, że miałem podobne problemy kiedy chciałem zmiękczyć wodę z sieci wodociągowej także mam twardą wodę). Różne rzeczy robiłem, gotowałem, stosowałem żywice jonowymienne, filtry dzbankowe itp. Zostałem przy zwykłej kranówce mieszanej z demi...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
adusul
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2020 19:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: adusul »

Co do kamieni granitu zrobię próbę lecz wg mojej wiedzy granit to skała magmowa i na pewno nie jest zasadowa raczej wszystkie zródła podają zę kwaśna. Lałem na niego aquaacid i nie wykazywał bąbelkowania. Spopróbuję tez z wodą przed i po zmiękczaczu i się odezwę. Zmiekczacz jest jonowymienialny i zamienia Ca i Mg na Na. Przeglądałem różne fora i ludzie piszą że woda się nadaje i nie ma problemu w akwarium. Po restarcie akwarium wymieniłem w filtrze wewnętrznym zoolit bąbelkował zalany aqauacidem. pozostawiłem ceramikę i gąbki i zmiany też nie zauważyłem
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

adusul pisze:Zmiekczacz jest jonowymienialny i zamienia Ca i Mg na Na
No i najprawdopodobniej tutaj tkwi problem - test kropelkowy KH nie mierzy twardości węglanowej i najprawdopodobniej przekłamuje wynik, a test pH pokazuje prawdę (zmiany pH w zależności od dodania kwasu, a że nie są one stałe oznacza, że ilość kwasu nie zużywa bufora).
Czyli to, co napisałem jako drugie:
- pomiar wody z kranu,
- pomiar wody z kranu + demi (np. w proporcji pół na pół)
- pomiar wody ze zmiękczacza
- można jeszcze wodę ze zmiękczacza + demi.
Kluczem będzie jonowymieniacz, a dokładniej sód.
Przy twardości ogólnej TWO (tutaj pomiar jest bezpośredni, więc dokładny), np, mojej wody kranowej, osiągam wynik ok. 27*dGH, a mierzone KH wynosi ok. 19. Jeśli rozmieszam kranową wodę z demi w proporcjach pół na pół to mam połowę wartości TWO a mierzone KH też zmniejsza się, pH utrzymuję się na takim poziomie, że nie jestem w stanie ze skali barwnej odczytać zmian (gdzieś powyżej 7,6). I to uważam za sytuację normalną - tak się zachowuje moja kranówka. Dopiero jak zejdę przy KH ok. 4, to już pH jest łatwo zmieniane przez kilka kropel aquacidu - i to też uważam za normalne.
Mnie jeszcze zastanawia to:
adusul pisze:Doba po zalaniu 7.6 dwie doby 8.0 po 6 dniach mam 8.6 pH.
Dlatego napisałem, aby sprawdzić kamienie w wodzie demineralizowanej.
adusul pisze:wymieniłem w filtrze wewnętrznym zoolit bąbelkował zalany aqauacidem.
Zeolit to też jonowymieniacz. Dla pewności sprawdź jeszcze ceramikę na ocet i wodę demineralizowaną (nie żartuję, spotkałem opisy, z których wynikało, że ceramika zmienia parametry wody).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
adusul
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2020 19:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: adusul »

Witam
Ponastawiałem wode z kamieniami i zolitem do badania
Ale w międzyczasie znalazłem stronę
a tam coś takiego
"Dlaczego współczynnik pH jest tak ważny?
W połączeniu ze zmianami temperatury wody, natężenia światła, składu chemicznego, twardości wody współczynnik pH jest bodźcem zapoczątkowującym w roślinach cały szereg przemian w ich fizjologii.
W warunkach odizolowanego, zamkniętego biotopu, jakim jest akwarium regulowanie współczynnika pH wody może być bardzo trudne zwłaszcza dla niedoświadczonych akwarystów. Problemy pojawiają się już na samym początku zakładania zbiornika a najczęściej spotykanym błędem jest wpuszczenie ryb i posadzenie roślin zaraz po urządzeniu zbiornika – w takich przypadkach najczęściej dochodzi do katastrofalnych w skutkach samoistnego podwyższenia pH nawet powyżej 9,0!

Jak uniknąć takich problemów i dlaczego tak się dzieje?
W każdym nowo założonym akwarium niezależnie od rozmiarów z prawidłowo dobranym podłożem i systemem filtrów przez okres około dwóch tygodni woda będzie ulegała alkalizacji pomimo jej codziennego zakwaszania. Spowodowane jest to reakcjami chemicznymi kwasów i soli ze szkłem oraz podłożem jak również brakiem rozwiniętej flory bakteryjnej. Być może dla większości akwarystów informacja, że szkło nie jest chemicznie obojętne może być zaskakująca; przypomnijmy sobie, że woda jest najlepszym znanym na ziemi rozpuszczalnikiem chemicznym a szkło to tylko –
mieszanina krzemionki SiO2 , krzemianu sodu Na2SiO3 i krzemianu wapnia CaSiO3 .

Dla ciekawych wiedzy
Szkło nie jest kryształem, lecz substancją bezpostaciową – cieczą zastygłą w temperaturze otoczenia; kwarc najliczniej występujący pierwiastek chemiczny na ziemi; kwas fluorowodorowy rozpuszcza szkło!.

W nowo zakładanych akwariach po napełnieniu wodą nie należy umieszczać roślin i ryb, lecz codziennie zakwaszać wodę, wzbogacić ją w naturalne garbniki i szczepy bakterii pochodzące
z czystych chemicznie jezior, dodawać wodę ze starego akwarium, dobrze oświetlać i natleniać. Z upływem dni ilości kwasów potrzebnych do utrzymania pH na poziomie 6,5- 6,8 będą się zmniejszać, a w momencie, kiedy dobowe skoki pH będą się mieściły w jednej dziesiątej stopnia pH można posadzić mało wymagające rośliny"
co o tym myśleć.
Jak przygotować wodę do podmian brać wodę po zmiekczaczu dolewać kwasu do żądanego pH i tak lac do akwarium.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tylko co chcemy sobie udowodnić?
Ja opisuję to, z czym miałem do czynienia i co z tego wyszło na własnych przykładach, jeśli stwierdzam, że coś jest nie tak - szukam przyczyny a nie potwierdzenia naukowego. Jeśli coś mi zatwardza wodę, albo coś dzieje się z pH, wyciągam, mierzę, zalewam, mieszam, znowu mierzę itp, czasem poczytam/zapytam.
adusul pisze:co o tym myśleć.
Jak przygotować wodę do podmian brać wodę po zmiekczaczu dolewać kwasu do żądanego pH i tak lac do akwarium.
Czy próbowałeś mierzyć wodę z kranu, wymieszaną z demi, ze zmiękczacza itp?
Najpierw pomierz wodę i sam zobaczysz, jakie wyniki będziesz miał.
Jeśli zmierzysz wodę z kranu i okaże się, że korelacja pH - KH jest sensowna to znaczy, że zmiękczacz wprowadza coś, co przekłamuje wynik pomiaru testami (w zasadzie nie ma to większego znaczenia co wprowadza, tylko któryś test przekłamuje o czym już napisałem).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Post autor: Tadek »

adusul pisze:Być może dla większości akwarystów informacja, że szkło nie jest chemicznie obojętne może być zaskakująca; przypomnijmy sobie, że woda jest najlepszym znanym na ziemi rozpuszczalnikiem chemicznym a szkło to tylko –
mieszanina krzemionki SiO2 , krzemianu sodu Na2SiO3 i krzemianu wapnia CaSiO3 .
ktoś mocno poleciał..., aż pójdę sprawdzić czy z mojego baniaka nie wypłukują się jakieś krzemiany... :bredzisz
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ostatnio wzory chemiczne sa w modzie :mrgreen:
adusul
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2020 19:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: adusul »

Pomierzyłem kamienie żwir niw wykazały wzrostu pH.
Muszę chyba ponownie wypłukać żwir i zrobić restart. Wleję połowę wody RO i połowę prosto z sieci bez zmiękczania. Doleję jakiegoś uzdatniacza do wody. Pomierzę pH GH i KH . Czy od razu sadzić rośliny, czy najpierw ustabilizować pH i dopiero później posadzić.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Nie lej żadnych "uzdatniaczy", są zbędne. Zalej akwarium, posadź rośliny, włącz światło, filtr, grzałkę i niech sobie dojrzewa.
Będzie dobrze :ok
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
adusul
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2020 19:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: adusul »

Mam pytanie
Zacząłem mierzyć wodę w karnie pH 7,5 KH 22
Czyli muszę jednak wlać część Ro poszukałem na miejscu i litr 60 gr przy potrzebnych 50 kl transporcie za 100 zł kupiłem filtr RO3 75GDP. I pytanie czy lać samą RO czy mieszać z kranówką w jakim stosunku.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zależy co chcesz osiągnąć, RO 50:50 z kranówką da GH 11*n, 70:30 da ok 6-7*n, 75:25 to ok 5*n.
pH wiele się tu nie zmieni.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
adusul
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2020 19:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: adusul »

Akwarium na nowo założone. wypłukałem żwir posadziłem roślinki wsadziłem kamienie. Zalałem wodą RO pH 6.4 KH 0 GH 0 ppm 16. Wody RO RO70% 30 % kranówka pH 7.8 KH 17 GH 22. Po zalaniu 29-02 zrobiłem pomiary pH 7.4 KH GH 5 KH 4 ppm144. 1-03 pomiary pH 7.8 KH GH 5 KH 5 ppm144. Resztę parametrów mierzyłem 1-03 paskiem JBL 6 w1 reszta parametrów w normie. I tu pasek pokazał pH 7.4 a tester 7,8. Pomierzyłem kropelkowo też wyszło 7.8ph. Jak widać testy pH z paska się różnią. Co dalej
ODPOWIEDZ