Woda z RO i zmiękczacz wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
downwid
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2020 17:29
Lokalizacja: Irlandia, Dublin

Woda z RO i zmiękczacz wody

Post autor: downwid »

Na początku chciałem się przywitać.
Jestem nowicjuszem w temacie akwarystyki
Posiadam zbiornik 65L, w domu mam zamontowane filtry odwróconej osmozy (5 filtrów) oraz zmiekczacz wody. Nie mam tzw kranówki. Nalałem do akwarium wody z odwróconej osmozy ok 3/4 zbiornika na dwa tygodnie żeby woda dojrzała. I teraz pytanie czy to wystarczy czy muszę dodać coś do wody?
Na dniach chciałem dodać jakieś rośliny do szkła
Proszę o wyrozumiałość nie mam jeszcze dostatecznej wiedzy w tym temacie.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Woda z filtra odwróconej osmozy to praktycznie czyste H2O i niestety ale na takiej wodzie można trzymać niewiele ryb i jeszcze mniej roślin.
Woda musi mieć trochę minerałów więc taką wodę miesza się wodą kranową.
Najpierw postaraj się zdobyć testy na twardość i odczyn, następnie zmierz wodę w akwarium i w kranie. Podpowiemy jak mieszać wody.

Pytanie: filtr odwróconej osmozy i zmiękczacz - mógłbyś rozwinąć pojęcia? Wg mnie filtr odwróconej osmozy (RO) sam w sobie jest zmiękczaczem, a przez zmiękczacz rozumiem żywicę jonowymienną, która wymienia jony (np. wapnia na sód).
Jak nalałeś wody z filtra RO (odwróconej osmozy), to masz wodę o zerowej twardości i pływającym pH. Jak nalałeś wody ze zmiękczacza, to możesz mieć wodę o niższych twardościach ale sugerowałbym najpierw to pomierzyć i mieszać wodę z RO wraz w wodą kranową (nie ze zmiękczacza).
Ostatnio zmieniony 08 mar 2020 21:41 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Dolej kranówki bo masz jałową wodę. RO mieszaj z wodą kranową albo jakimś mineralizatorem.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
downwid
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2020 17:29
Lokalizacja: Irlandia, Dublin

Post autor: downwid »

Na głównym zaworze mam zainstalowany zmiekczacz wody, osobno mam podpiety RO. Nie mam fizycznego dostępu do wody kranowej niestety. Zamówiłem testy na pH wody, powinny przyjść jutro. Oczywiście podam wyniki. Ale tak orientacyjnie skoro mam już wodę z RO w baniaku to muszę dodać jakiś mineralizator?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dobrze by było.
Woda z RO jako taka nie nadaj się do akwarium (ją wykorzystuje się do zmiany twardości wody z kranu). Można na samej wodzie z RO coś tam trzymać, ale są to raczej nieliczne gatunki ryb.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
downwid
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2020 17:29
Lokalizacja: Irlandia, Dublin

Post autor: downwid »

Woda stoi już tydzień . pH mam 6.5 a ppm 271 nie mam jak zmierzyć innych parametrów.
Mam pare roślin i jak narazie się wszystko ładnie się trzyma. Za jakieś dwa tygodnie wpuszczę pierwsze ryby
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

downwid pisze:nie mam jak zmierzyć innych parametrów
Testy kropelkowe na twardość i odczyn - to wystarczy. Jeśli rośliny rosną, to albo trafiłeś z gatunkami, albo zaczną się tracić.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ