Parametry wody krajowej KH gG

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Snake1986
Posty: 5
Rejestracja: 25 lut 2020 13:42

Parametry wody krajowej KH gG

Post autor: Snake1986 »

Witam serdecznie,
NO3 mg/l - 18
NO2 mg/l -0,25
GH - >4°
KH - 1,5°
pH- 6,8
Czy mógłbym Was prosić o informację czy takie parametry wody krajowej który mi wyszły są prawidłowe?. Pomiary robiłem kilkakrotnie i zawsze wychodzą podobnie :). Głównie chodzi mi o parametry KH i GH czy te parametry w akwarium sie stabilizują(zmieniają)? Czy mogę wody o takich parametrach używać do podmiany?
Z góry dziękuję za pomoc
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

parametry dziwne, bo 99% polskich kranów zapodaje wodę twardą do średniej

same parametry dobre, jak każde inne (pH, twardość)- wszystko zależy od wymagań zwierząt, które planujesz mieć....no po za NO2 tu wymagane jest 0

jakoś nigdy nie mierzyłem bezpośrednio z kranówki NO3...też jakaś dziwna wartość...kranówka chyba nie powinna mieć azotanów i azotynów, bo po co robimy podmianki?- żeby się tego po części pozbyć
Snake1986
Posty: 5
Rejestracja: 25 lut 2020 13:42

Post autor: Snake1986 »

Też mi się wydaje dziwne bo wg danych z wodociągów co prawda mamy srednia twardosc w porównaniu z innymi ale to i tak jest twardosc ogólna e granicach 12°.
Jeśli chodzi o mnie to akurat zależy mi na miękkiej wodzie w granicach 5° bo takie mam towarzystwo tylko
powiedz mi czy ta wartością 1,5kH się nie trzeba przejmować ? Bo gdzies czytalem ze ten parametr nie może byc za niski tylko dlaczego ? Tylko dlatego że wtedy łatwiej ulegają zmianie parametry pH i trzeba tego uważniej pilnować? Czy ma ten parametr jeszcze ważniejszy wpływ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czym robione były pomiary parametrów wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Snake1986
Posty: 5
Rejestracja: 25 lut 2020 13:42

Post autor: Snake1986 »

JBL pro scan, paski
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

paski zamień na kropelkowe, jeśli chcesz wyniki miarodajne
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Azot i Fosfor w wodzie kranowej to norma, dlatego tez zanim zrobimy podmiane sprawdzmy co w niej mamy, bo czesto mowienie: zrob podmianke 20% narobi wiecej strat i nie poprawi niczego.

Tak samo jesli chodzi o Ca i Mg, sa rejony w kraju gdzie twardosc sklada sie tylko z wapnia i nie mamy magnezu i raczej ciezko jest na czyms takim prowadzic zbiornik roslinny.

Dobrze spasowane pierwiastki w wodzie napedzaja wzajemna konsumpcje i teoretycznie podmiany wody z uwagi tylko na NO3 nie musza byc potrzebne, bo rosliny zredukuja NO3 za nas. Dolewki i podmiany to w tym wypadku zabieg sanitarny powiedzialbym zartobliwie, ale jest to mozliwe do zrobienia. Oczywiscie raczej nie w zbiorniku LT.
ODPOWIEDZ