Obiżenie pH a twardość wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
katlak
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2020 22:38

Obiżenie pH a twardość wody

Post autor: katlak »

Witajcie!
Od jakiegoś czasu usiłuję zgłębić temat regulacji tudzież obniżania pH w akwarium. Przeczytałem dość internetów i dowiedziałem się trochę, tym niemniej mam kilka dziur których nie rozumiem. A jeśli rozumuję błędnie to prosiłbym o naprostowanie i wytłumaczenie tematu jak komuś nieszczególnie bystremu.
Parę dni po wystartowaniu akwarium kupiłem podstawowe testy do wody i poczytałem na temat ich użycia. pH wynosiło ok 7,4. W mojej okolicy są ujęcia głębinowe i z górskiego zalewu skutkiem czego woda jest dość twarda, GH 23n i kh12n. CO2 jeszcze trochę zakwasiło wodę i było jako tako. Ale ostatnio po jakimś tygodniu pobytu bojka i wywaleniu bimbrowni odkryłem wzrost pH do ok 7,8-8. Poczytałem na ten temat i dowiedziałem się, że KH pełni rolę buforującą i im wyższa ta wartość tym trudniej zakwasić wodę. Postanowiłem zatem wzorem rad internetowych korygować to niewielkimi podmiankami wodą demineralizowaną zakwaszoną Aquaacidem w tempie 0,2pH na dobę. Na razie efekty są niezłe ale wraz z podmiankami i pH mocno spada również KH , obecnie jest ok 7n i jeśli dobrze rozumiem to jeszcze niższe KH które pozwoli mi obniżać pH sprawi, że kwaśność małgeo zbiornika stanie się mało stabilna i podatna na wahania. Co dalej robić? Czy po zmiękczeniu i zakwaszeniu ponownie jakoś utwardzać celem zwiększenia bufora i stabilizacji? Jak Wy rozwiązujecie temat obniżania pH i stabilności baniaka mając twardą wodę? Jeśli potrzebujecie jakichś szczegółów na temat zbiornika piszcie śmiało, odpowiem jak tylko potrafię.
Pozdrawiam!
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, po co Ci woda kwaśna i twarda? Normalnie w naturze taka raczej nie występuje, przynajmniej patrząc na wymogi ryb akwariowych dostępnych w Polsce nie ma gatunków, które takiej by wymagały, chyba że są jakieś wyjątki, o których nie wiem.
katlak
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2020 22:38

Post autor: katlak »

Oczywiście nie potrzebna mi super kwaśna i super twarda. Tym niemniej czytałem że woda jest najstabilniejsza przy 7n i że warto taką utrzymać. Problem w tym że ja już mam KH 7n a woda nadal jest dość zasadowa, bo ok. pH 7,6. A chciałbym żeby było obojętnie czyli np 7?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

katlak pisze: A chciałbym żeby było obojętnie czyli np 7?
To trzeba zejść niżej z KH, tak do 4-5 stopni ale całkiem inaczej może się zachować to wszystko w działającym akwarium a całkiem inaczej w bańce.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
katlak
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2020 22:38

Post autor: katlak »

No to będę powoli schodził i zobaczymy jak będzie. Jeśli macie jakieś uwagi, wskazówki, rady bądź sposoby będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tylko jedna mała uwaga - testy kropelkowe na KH nie mierzą KH, tylko zasadowość. Jeśli używasz testów KH nie porównuj tego do prawdziwej twardości węglanowej.
Lub prościej - wyniki pomiaru testami kropelkowymi KH traktuj jako wskaźnik, ile dodać kwasu aby obniżyć pH.
Czyli zmierzone testami KH i związek z pH jest prawdziwszy niż operowanie nazwą "twardość węglanowa". Mierzone KH bardziej odpowiada zastosowaniu w akwarystyce. W rzeczywistości wystarczy mierzyć GH i pH.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
katlak
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2020 22:38

Post autor: katlak »

O proszę, to dla mnie nowość. I jak się wydaje istotna. Jesteś w stanie podać to na jakimś przykładzie? Dajmy na to mając w zbiorniczku 30l pH 7,6 i wynik testu kropelkowego KH 7 to jakie działania i proporcje byś przyjął?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mierzymy GH bo pomiar GH jest bezpośredni i dosyć dokładny, to samo z pH - to też pomiar bezpośredni (tak pamiętam, że te dwa testy kropelkowe tak mierzą). Przy dużym GH mamy z reguły wyższe KH i zasadowość, więc najpierw trzeba obniżyć twardości. Jeśli mierzone KH (zasadowość) obniży się odpowiednio, zacznie też obniżać się pH. W swojej wodzie jest to GH ok10 i pH przy działającym akwarium jest w granicach 7-7,2 - są rośliny i zauważyłem, że mieszana woda w bańce to co innego niż w akwarium. Dlatego często mieszanka wody do podmian ma inne proporcje.
Co do testów na KH, to kluczem jest tutaj sód (węglany i wodorowęglany sodu) - chemikiem nie jestem, ale jako przykład dam wodę butelkowaną, gdzie mamy podany liczbowy skład jonowy. GH i KH można wyliczyć na podstawie wzorów, a wyniki pomiaru takiej wody różnią się od wyliczonych.
Jeśli chcesz obniżyć trochę GH i pH, rób niewielkie podmiany wodą demineralizowaną, nie zakwaszaj niczym tylko mierz od czasu do czasu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
katlak
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2020 22:38

Post autor: katlak »

Super, dzięki za wskazówki! Trochę dziur w moim wykształceniu zostało załatanych. Robiłem w sumie podobnie jak radzisz, niewielkie podmianki z udziałem wody demineralizowanej, z tym że korzystałem też z aquaacidu. Mówisz że nie warto używać tego typu środków?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Warto, tylko jeśli zejdziemy z mierzonym KH odpowiednio nisko, to pH robi się niestabilne i aquacid może trochę przeszkadzać. Przy pH=7 to zasadowość jest taka na granicy, niewielka ilość kwasu powoduje już większe zmiany pH.
Reasumując, kontroluj GH i pH, GH jest też wskazówką do mieszania wody, zasadowość stanowi ok. połowy GH. Przy GH ok 10 mam mierzone KH ok. 5 i pH już się zmienia i obniża do 7-7,2. Tych wartości się trzymam, mierzę wodę z kranu aby mieć pewność, że do bańki mogę nalać tyle wody z kranu i tyle wody demi, sprawdzam wodę w akwarium i jak trzeba dolewam więcej wody z kranu lub więcej wody demineralizowanej.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ