Mętna i zabrudzona woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Nanekakwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020 0:15

Mętna i zabrudzona woda

Post autor: Nanekakwarysta »

Witam, jestem początkującym akwarystą a mój problem tkwi w mętnej wodzie jest dosłownie jak mleko gdy jest włączone światło a przy świetle dziennym widać brązowawe zabarwienie. Z początku myślałem że to korzeń, gdyż gdy go wyciągnałem i jeszcze raz kilka razy gotowałem barwił wodę na intensywny rubinowy kolor (redmoore) od tygodnia go moczę zmieniając wodę codziennie, lecz zabarwienie wody w akwarium nie uległo zmianie pomimo całkowitego spuszczenia wody i nalania od nowa świeżej następnego dnia woda znów przybrała opisany wcześniej kolor. Podejrzewam że to substrat barwi wodę (żwir kilkukrotnie dokładnie płukany). A zapewne mleczna jest przez pierwotniaki w niedojrzałym zbiorniku. Codziennie dodaje do wody bakterie (seachem Stability). Dziś zrobiłem podmianę (uzdatnionej wody) 20% i dodałem Seachem Clarity z nadzieją że filtr wyłapie zanieczyszczenia z wody, lecz i to nie pomogło. Testy kropelkowe robione i parametry w normie. Dodam że w akwarium są roślinki i dodaję 5ml Carbo dziennie. Zakupiłem również Seachem Purigen lecz umiejscowie go dopiero w filtrze gdy akwarium dojrzeje, najpewniej po miesiącu. Bardzo proszę o rady i stosowną pomoc, gdyż nie wiem co w danej sytuacji robić wiem napewno że pozostaje mi tylko czekać a rybki prędko do akwarium nie wylądują :(
Akwarium 300l
podłoże żwir naturalny 3mm
Substrat JBL AQUABASIS PLUS
filtr Kubełkowy HW-303A
Start zbiornika 29.03.20
Z góry dziękuje za pomoc i wskazówki oraz czekam z niecierpliwością. Pozdrawiam
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Pozwól mu dojrzeć ,poczytaj o cyklu azotowym .
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

To co Ci potrzebne do czas. Po 4 dniach bym tak nie panikował. Za tydzień powinno się wyklarować w miarę.
A co masz w kubełku?
Nanekakwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020 0:15

Post autor: Nanekakwarysta »

W kubełku jest ceramika, 2*kruszywo wulkaniczne)(chyba tak się zwą te kamyki) pod każdym wata akwarystyczna a na samej górze gąbka. Dobrze, czekać będę. Ale co robić jakieś podmianki? Czy nie ruszać zbiornika? Czy świecić światłem i jak tak to ile? Bo mam roślinki (sadzonki jeszcze małe) w zbiorniku. Bo dalej nie wiem co jest przyczyną zabarwionej wody.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Pierwszy tydzień codziennie podmianki, drugi tydzień co drugi dzień, trzeci tydzień dwa razy.

Pokaż zdjęcia jak to wygląda
Nanekakwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020 0:15

Post autor: Nanekakwarysta »

Wysyłam adres do dysku na którym załączam zdjęcia bo tutaj się nie chcą wrzucić. https://drive.google.com/folderview?id= ... LLv6N2qKLe
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co to znaczy że testy w normie? Jakiej normie? Proszę podaj informacje o parametrach wody.
Akwarium musi dojrzewać minimum dwa tygodnie.
Poczytaj o cyklu azotowym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Nanekakwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020 0:15

Post autor: Nanekakwarysta »

Tak czytałem. Nie mam problemów z parametrami wody lecz z jej wyglądem. To że akwarium musi sobie popracować z miesiąc (wyszedłem z takiego założenia) wiem. Tylko proszę o pomoc w znalezieniu skutku barwienia wody oraz jak jego się pozbyc. Bo z tego co czytałem przebarwienia wody nie tyczą się cyklu azotowego. Pozdrawiam.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Ja bym poczekał tydzień i nie dodawał nic, jedynie troszkę pokarmu żeby coś się tam mogło w tym akwarium rozkładać, czyli pożywka dla bakterii. Co 2 dni podmianka do 20% wody i niech to sobie pracuje przez tydzień. W akwarystyce potrzebna jest cierpliwość.
Moim zdaniem to pierwotniaki, brak równowagi biologicznej. Raczej nie wygląda to (przynajmniej ze zdjęć) jak zabarwiona woda czymś konkretnym.
Jeszcze bym się przyczepił filtra, sprawdź jego przepływ, czy nie jest zbyt niski.
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2020 22:56 przez Ehnatox, łącznie zmieniany 1 raz.
Nanekakwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020 0:15

Post autor: Nanekakwarysta »

Dorzucam kilka fotek bez oświetlenia. Woda jest brązowawa ciężko to ukazać na zdjęciu. Podobno substrat JBLa potrafi tak spenetrować wodę. Dodam że 3* podmieniałem wodę po 100% na początku. https://drive.google.com/folderview?id= ... LLv6N2qKLe tutaj link z dodanymi fotkami bez światła. Czekam na odpowiedź.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Podtrzymuje jak wyżej + sprawdź przepływ filtra. Wyjmij jeszcze ten kokos bo on też na brązowo lekko barwi i poczekaj jeszcze ten tydzień.
Nanekakwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020 0:15

Post autor: Nanekakwarysta »

Przepływ filtra taki jak od pierwszego dnia funkcjonowania. A czy jak wyparze kokos to przestanie barwić o ile to jego sprawka?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To nie jest kwestia kokosa tylko zakwit pierwotniaków w nowym akwarium. Podmieniaj wodę i proszę podaj informacje o parametrach wody.
Przestań lać "bakterie" Sachema i jakąkolwiek inną chemię, pozwól żeby akwarium dojrzało samoistnie.

Planujesz dosadzic jeszcze rośliny?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Nanekakwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020 0:15

Post autor: Nanekakwarysta »

pH 6,70 miernikiem 7.00 (kropelkowy)
NO2 0.01
NO3 nie mam testów, lecz dokupię w najbliższym czasie
GH 3
KH 2
Roślin w najbliższym czasie dosadzał nie będę, dopiero jak te co mam posadzone wyrosną, planuje dokupić większe roślinki w drobne luki.
ODPOWIEDZ