Woda zmętniała-zakwit na drugi dzień od podmiany wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
morhunk
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2020 18:56

Woda zmętniała-zakwit na drugi dzień od podmiany wody

Post autor: morhunk »

Witajcie. Jestem niedoświadczonym posiadaczem akwarium (celowo nie użyłem słowa akwarysta, bo do tego wiedzy i doświadczenia brak).

Od jakiś 1.5-2 miesięcy posiadam 40l kostkę (zakupiony cały komplet), po doradztwie w sklepie zoologicznym dobrałem podłoże-kamyczki, roślinki.

Pierwszy miesiąc posiadania był ok. Bez problemów. Potem zaczęła szybko mętnieć woda, więc pozbyłem się roślinki, chyba sprzedawca chciał ją po prostu sprzedać- każdy jej ruch (powstały na skutek ruchu wody przez filtr kaskadowy) powodował uwalnianie mułu, glonów.

Obecnie mam taką sytuację, że po kilkunastu godzinach od ppdmiany wody (nawet >50%) woda.zmienia barwę na zielonkawą - trudno w niej dostrzec ryby (neonki - 6, bojownik, bojowniczki-2, zbrojnik -2, cudak (czy cudaczek) i 5 razborek). Rośliny bardzo mi śmignęły, dwie (ten sam gatunek) zmarniały - liście stają się brązowe i słabsze, a pozostale podwoiły swoją wielkość-chyba za szybko.... ponadto z liści lecą pęcherzyki powietrza-jakby nurkow napuścić..... czytałem że to oznaka natlenowania przez fotosyntezę.

Czy mogę prosić o radę jak walczyć z tym zakwitem? Czemu mi tak szybko woda zielenie? Wcześniej tego nie było...
Jakie testy mam zamówić do spardzenia jakości wody?
Używam Stability przy podmianach wody, woda odstana dobe przy wymianie.
Dodam jeszcze że lampa led świeci ok 10-12 godzin (zdaża sie ze krocrj jak opuszczamy na dluzej mieszkanie).Filtr chodzi cały czas, a temp 25*-utrzymywana grzałką z termostatem.

Pokarm 2x dziennie po jednej tabletce - JBL novo fect

Proszę o poradę, podpowiedź jak dalej postępować, gdzie robimy błędy. Nie mam innego zbiornika aby przesiedlić rybki i wystartować od nowa.

Wrzucam poglądowe zdjęcia akwarium.
https://drive.google.com/folderview?id= ... G9MSg4kfVq

Dziękuję z góry za każdą uwagę.

P.s. akwarium ma koić szumem wody i być miłe dla oka- póki co tylko szum jest...
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Po pierwsze jest to zbyt małe akwarium na ilość i gatunki ryb które posiadasz.
Po drugie, domyślam się że ryby wpuściłeś do niedojrzałego akwarium i teraz masz skutek tego w postaci zakwitu wody.
Po trzecie, teraz podmiany wody i cierpliwość. Może z tego wyjdziesz, jak nie chcesz od nowa startować, ale z taką obsadą w takim akwarium kariery Ci nie wróżę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Szczerze : zlikwiduj to akwarium, oddaj ryby i zacznij od początku.

Podłoże nie nadaje się dla roślin, to są kamyki, a nie piasek /żwirek. Poczytaj o podłożu do akwarium. W tych kamieniach rośliny się nie ukorzenią prawidłowo, a pomiędzy kamyki beda wpadać odchody ryb, szczątki jedzenia i roślin = zaczną gnić i zatruwać wodę, co właśnie się dzieje.
Ten zbiornik jest za mały na trzymanie w nim ryb. Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać.

W tej chwili nie pozostaje Ci nic innego jak pilnie podmienianie dużej ilości wody codziennie, wstrzymanie się z laniem jakiejkolwiek chemii i szukanie zbytu na rybki.

Poczytaj dokładnie ten zbiór tematów, proszę:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Akwarium padło biologicznie i stąd zakwit. Nie podmieniaj wody przy zakwicie (to jest zawsze błąd akwarystów) przez jakiś czas, bo dajesz gwóźdź do trumny, pierwotniaki będę się mnożyć jeszcze bardziej, wręcz wymarzone będą mieć warunki, co sam zaobserwujesz po podmiance, że nic lepiej nie będzie a jeszcze gorzej, bo dodatkowo jeszcze bardziej wszystko destabilizujesz.
Włącz napowietrzanie na full i zostaw to na parę dni, problem powinien zniknąć a przynajmniej zacznie się poprawiać, po dwóch tygodniach powinien być kryształ. Jak masz dostęp do lampy UV to będzie jeszcze szybciej. Możesz dodawać bakterie (ale tu duża ostrożność) i jak masz to jakieś garbniki, które odetną pokarm pierwotniakom. Dodatkowo możesz odmulić dno, żeby miały jak najmniej jedzenia. Nie czyść również filtrów. Syp jak najmniej pokarmu.

Jak posłuchasz to za dwa tygodnie będziesz miał czyściutką wodę.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ehnatox pisze:Akwarium padło biologicznie i stąd zakwit. Nie podmieniaj wody przy zakwicie (to jest zawsze błąd akwarystów) przez jakiś czas, bo dajesz gwóźdź do trumny, pierwotniaki będę się mnożyć jeszcze bardziej, wręcz wymarzone będą mieć warunki, co sam zaobserwujesz po podmiance, że nic lepiej nie będzie a jeszcze gorzej, bo dodatkowo jeszcze bardziej wszystko destabilizujesz.
Włącz napowietrzanie na full i zostaw to na parę dni, problem powinien zniknąć a przynajmniej zacznie się poprawiać, po dwóch tygodniach powinien być kryształ. Jak masz dostęp do lampy UV to będzie jeszcze szybciej. Możesz dodawać bakterie (ale tu duża ostrożność) i jak masz to jakieś garbniki, które odetną pokarm pierwotniakom. Dodatkowo możesz odmulić dno, żeby miały jak najmniej jedzenia. Nie czyść również filtrów. Syp jak najmniej pokarmu.

Jak posłuchasz to za dwa tygodnie będziesz miał czyściutką wodę.
Tak, nie podmieniaj wody i pozwól aby w Twoim przerobionym i niedojrzałym akwarium ryby truły się swoimi wydalinach czyt. NO2 , które w tak prowadzonym akwarium pewnie drastycznie wzrasta do bardzo niebezpiecznych stężeń. :brawo

Moim zdaniem lepiej będzie jednak te podmiany stosować, może i dłużej z tego będziesz wychodzisz, ale przynajmniej bezpieczniejsze dla ryb. Jak akwarium z czasem dojrzeje to sobie z tym zakwitem poradzi.

Ehnatox, w ten sposób to można robić jak akwarium sobie spokojnie dojrzewa i nie ma w nim życia.

Zresztą autor posta zrobi jak będzie chciał.
morhunk
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2020 18:56

Post autor: morhunk »

Edit: akwarium ma 54l.

To teraz przy czyszczeniu podłoża wymienić większą ilość wody, czy tylko uzupełnić brak?
Radzicie filtrować tylko i czekać na klarowną wodę, czy oczyścić dno i wymienić wodę w większej ilości?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jakie wymiary ma to akwarium?? Podaj w cm.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Trex, albo wóz, albo przewóz. Jak na razie nie ma u ryb oznak zatrucia, więc bym nie podmieniał i zostawił tak jaj jest, maksymalnie ile się da, dodatkowo przez tydzień bym nie karmił ryb. Jak będzie podmieniać to może to trwać kilka miesięcy i nie wiem czy przez ten okres będzie wygodnie rybą w akwarium z rozwaloną biologią..przypuszczam, że po takim okresie z ryb nic nie zostanie.

Aha i jeszcze wskażmy przyczynę (bo nie jest to świeży zbiornik), jest nią przerybienie, które oznacza się właśnie tym, że biologia nie jest w stanie udźwignąć ilości ryb.

Więc trzeba jeszcze wyeliminować kilka ryb.
morhunk
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2020 18:56

Post autor: morhunk »

Trex pisze:Jakie wymiary ma to akwarium?? Podaj w cm.
35x35cm - 40cm wysokie.
Ile w takim akwarium może być maksymalnie rybek? Akwarium utrzymywane jest z końcówki lutego.

Ryby wyglądają na żywotne (w ciągu miesiąca padły mi dwie - razborka i danio fluo).
Planuję usunąć zbrązowiałą roślinę, mam odstaną dobę wodę, więc ją podmienie. Filtr w dzień chodzi na maxa,
Przez ile stosować głodówkę rybką? 5-6dni?

Jakie polecacie testy abym zakupił i wykonał? Do pomiaru pH i NO2, jeszcze jakieś powinienem?

Chyba przyczyną tego stanu wody jest zbyt dokładne wyczyszczenie gąbek w filtrze zewnętrznym. Starannie był wyplukany pod bieżącą wodą (co wybiło bakterie nitryfilowe) - obecny efekt wizulany pojawił się na drugi dzień od podmiany wody i wyczyszczeniu wkładu filtra.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Ryb może być tyle ile jest w stanie udźwignąć biologia w akwarium. W twoim przypadku mogłeś przesadzić z rybami i biologia się załamała stąd zakwit.

Nic Ci nie da podmiana wody zrozum. Wstrzymaj się z podmianami, nie karm ryb lub bardzo mało i nic więcej nie rób. Ewentualnie jak zobaczysz objawy zatrucia to wtedy żeby ratować rybki, możesz podmieniać.

Koniecznie oddaj część ryb.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wymiary tego akwarium nie nadają się do trzymania ryb. Neony wymagają.długości min. 50 cm, to samo razbory.

Podłoże jest do wymiany, Panowie nie widzicie tych kamieni?
To nie jest tylko kwestia niewydolnej filtracji biologicznej ale po prostu to akwarium jest źle urządzone i za małe na trzymanie w nim ryb. Może poza jednym bojownkiem.

Do tego akwarium wchodzi jakieś 40l wody, to jest naprawdę niewiele.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
morhunk
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2020 18:56

Post autor: morhunk »

BARA pisze:Wymiary tego akwarium nie nadają się do trzymania ryb. Neony wymagają.długości min. 50 cm, to samo razbory.

Podłoże jest do wymiany, Panowie nie widzicie tych kamieni?
To nie jest tylko kwestia niewydolnej filtracji biologicznej ale po prostu to akwarium jest źle urządzone i za małe na trzymanie w nim ryb. Może poza jednym bojownkiem.
Dobór podłoża, roślin, obsady był konsultowany przez sprzedawcę/doradce działu akwarystyka w sklepie zoologicznym. Zdaliśmy się na jego wiedzę, doświadczenie...widać że w niczym nie można ufać sprzedawcOM/handlowcOM
W pokazowym akwarium (duuużym) było takie same podłoże i wyglądało fajnie... no cóż postanowiliśmy ratować obecną obsadę póki się da.

Dziękuję serdecznie za wszystkie opinie i komentarze.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wiem i rozumiem, że Twoje działanie nie było celowe. Niemniej pierwszą zasada akwarystyki jest nie ufanie sprzedawcy w sklepie zoologicznym. To jest sprzedawca, a nie akwarysta. Sprzeda Ci każdy towar na którym może zarobić.

Postaraj się oddać razbory, neony, glonojady i cudaczka. Wymień podłoże, posadź ponownie rośliny (jeżeli jesteś z moich okolic to Ci je oddam za darmo). Masz bardzo mały zbiornik, w sumie to jest zwykle krewetkarium, ale możesz je naprawdę ładnie urządzić.
Dla haremu bojowników jest za małe, w czasie tarła ryby się pozabijają. Postaraj się oddać samice bojownika.

A moze po prostu założysz większy zbiornik? 112l?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
morhunk
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2020 18:56

Post autor: morhunk »

BARA pisze: A moze po prostu założysz większy zbiornik? 112l?
Niestety na większe nie ma miejsca.

Podczas postu dla rybek, jedna mi zaginęła (fluo) i bojownik stracił swoją piękną płetwę. Jak mniemam bojowniczki wyskubały go. Muszę stosować karmienie max co dwa dni, bo narybek tego nie przeżyje.

Żona się uparła nie wydawać ryb. Więc walczymy dalej.
Po ostatnich zabiegach woda po woli zaczyna się klarować. Już da się dostrzec rybki. Teraz wyglada to na akwarium, a nie na zamuloną sadzawke.

Wykonałem testy (firmy tetra):
NO3: 0
N02: 0
GH: 8*d
KH: 15*d
pH: 7,6
Cl2: 0

Ze skali wychodzi, że jedynie KH przekroczyło normy zalecane. Jak obniżyć poziom wodorowęglanów? Przy obecnych parametrach wody przejmować się nadmiernie wysokim poziomem KH?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, czarno widzę przyszłość tego akwarium - serio. Kolego to jest maluteńkie i masz je okrutnie przerybione. Takie samo zakładałem mojemu siostrzeńcowi i jestem z niego dumny, bo w wieku 7 lat trzyma się zasad i ma tam 6 (sześć) samców endlerków.
ODPOWIEDZ