Zalewanie zbiornika a centralny zmiękczacz wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
CoPowieRyba
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2020 19:41

Zalewanie zbiornika a centralny zmiękczacz wody

Post autor: CoPowieRyba »

Witam,
Jestem początkującym akwarystą. Właściwie już dokonałem większości wyborów i planuję pojutrze zalewać zbiornik (60 L).
Jestem świadomy, że woda musi "dojrzewać" przez minimum 3 tyg.
Nie jestem tylko pewien która kranówka będzie odpowiedniejsza ponieważ u mnie woda z sieci wodociągowej idzie do dwóch filtrów big blue (sznurowy i węglowy) a następnie do centralnego zmiękczacza (zasypywany solą).

Wątpliwości mam co do tego ostatniego elementu. Co poradzicie? Wlewać wodę prosto z wodociągu czy tą za obiegiem?
Nie robiłem badań, ale wg jakichś starych statystyk w sieci jest poziom ~400 mg CaCO3/dm3. Dodatkowo przez ten COVID mam wrażenie, że zaczęli więcej walić chloru.
Niestety nie mam czasu teraz pobierać próbek - wyjeżdżam na dłuższy urlop i chciałbym, aby zalać przed nim zbiornik.
Coś takiego u mnie jest:
https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... eDOBn8YKiQ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Podany link jest nieprawidłowy.

Moim zdaniem nie damy rady Ci podpowiedzieć czegokolwiek bez informacji o parametrach wody, czyli testy na pH i GH/KH będą konieczne. Kropelkowe, np. Zooleka.

Muszę mieć więcej danych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
CoPowieRyba
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2020 19:41

Post autor: CoPowieRyba »

Ok, dziękuję. Postaram się zrobić pomiar obu opcji.
ODPOWIEDZ