Twarda woda!!!

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Twarda woda!!!

Post autor: EZRA »

Witam. Szukam sposobu na twardą wode. A mianowicie chciałbym ją w bezpieczny sposób zmiękczyć. Macie jakieś pomysły?
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Twarda woda!!!

Post autor: Mike122 »

Filtr RO
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Twarda woda!!!

Post autor: krzych_100 »

Wymieszać z wodą demineralizowaną.
Jeśli nie chcesz filtra RO, to pozostaje zakup takiej wody w bańkach (obecnie 5l kosztuje 2,89zł w jednej z sieci handlowych).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Re: Twarda woda!!!

Post autor: EZRA »

Mieszkam w Niemczech a tu woda destylowana to 3€ za 5 L wiec jest drożej i przy 125 musiałbym dużo tego wlać i podczas wymian wody także bo woda w kranie tu jest na poziomie 12 dGH. Filtry są tu też drogie. A gdyby taki filtr dzbankowy np. od Dafi wiem że będzie to czasochłonne ale wkłady do tych filtrów kosztują grosze a taki wkład jest wstanie przefiltrować do 200L wody
Arkadiusz84
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2020 18:00

Re: Twarda woda!!!

Post autor: Arkadiusz84 »

Filtr do osmozy kupisz już za ok 45€, więc chyba to nie tak źle, a napewno szybciej niż filtrowanie przez dzbanek. :wink:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Twarda woda!!!

Post autor: krzych_100 »

No to faktycznie, lepiej filtr RO tylko jest tam dużo wody odpadowej, więc jeśli masz gdzie ją wykorzystać to jak znalazł.
Co do 12 GH to nie jest tak źle (ja mam ok. 27 dGH), w Twoim przypadku wystarczy niewiele tej wody demineralizowanej i - jeśli chciałbyś obniżyć pH, trochę kwasu.
Filtr dzbankowy nie jest najlepszym rozwiązaniem, nie wiemy jakie tam są jonowymieniacze.
Najbardziej pewną metodą obniżania twardości (i opcjonalnie obniżania pH), to mieszanie twardszej wody z demineralizowaną.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Re: Twarda woda!!!

Post autor: EZRA »

Ja chce hodować Ramirezy a one w twardej wodzie to nie pociągną.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Twarda woda!!!

Post autor: krzych_100 »

Kiedy miałem pielęgniczki, wówczas twardości obniżałem do 5-6 dGH, ale robiłem to rozcieńczając wodę z kranu z wodą demineralizowaną. Do tego kilka kropel Aquacidu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Twarda woda!!!

Post autor: MarJan »

mieszkasz tam, raczej zarabiasz tam , a nie w Polsce...myślę, że dojdziesz do tego iż filtr RO to i tak najtańsze rozwiązanie i zdecydujesz się kupić...membrana starcza na bardzo bardzo długo, a że wody tak na prawdę twardej nie masz to i zużycie mniejsze....trochę mnie bawią stwierdzenia ludzi na obczyźnie, że mają wszystko drożej- w końcu zdecydowaliście się na to i matma wam powiedziała, że mimo droższego życia i tak opłaca się jednak siedzieć tam,więc po co takie stwierdzenia typu "tu to kosztuje drożej"- owszem odpowiednio drożej
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Twarda woda!!!

Post autor: grzesi3k »

MarJan u mnie neonek kosztuje 5 EUR wez mnie nie denerwuj xD hahahaha
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Twarda woda!!!

Post autor: Sabella »

Robiłam próbę z dzbankiem - Britą. Tam filtr może i oczyszcza z chlorków i metali ciężkich, ale generalnie woda wyszłą twardsza niż przed filtracją xD Niewiele, ale jednak.
Rodzice w domu mają jakiś filtr podłączony jako oczyszczający wodę (niby RO, ale nie ma wody odpadowej?). Są tam 4 filtry- 5 mikronów, 1 mikron, zmiękczający i węgiel aktywny. Z kranówki o
pH 7,8, KH 10 i GH 18 robi
pH 7,2, KH 2, GH 2.

Może warto w taki filtr w domu po prostu zainwestować? Ja na razie będę się tą wodą ratować za każdym razem jak będę w odwiedzinach i wywozić w baniaczkach :P
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Twarda woda!!!

Post autor: krzych_100 »

Generalnie z filtrami to jest pewien problem związany z zastosowanymi mediami - zależy co taki filtr w sobie zawiera.
Mam też filtry narurowe z wkładami mechanicznymi i blokiem węglowym, ale to specjalnie nie obniża twardości jedynie mam trochę pewności, że woda wodociągowa jest pozbawiona rdzy, piasku itp. Jeśli taki filtr zmienia parametry (np. twardość), to może zawierać żywicę jonowymienną co wpływa na wynik pomiaru (zwłaszcza KH). Kiedyś robiłem takie próby, filtrowałem wodę przez kuchenny dzbanek filtrujący, gotowałem, studziłem i znowu filtrowałem przez dzbanek itp. Kupiłem także żywicę MB20 i też filtrowałem tym wodę ale na dłuższą metę nie było to skuteczne.
Dlatego najpewniejsze jest mieszanie wody i albo filtr RO, albo woda demi z bańki.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ