Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Wczoraj wieczorem dodałam minimalną ilość torfu- na górę filtra, na koszyczek. Zabarwiło lekko wodę, ale jest klarowana, nie jak po korze dębu. Robię test jeszcze na żwirek bo chociaż szczerze wątpię, jeśli on jest np. przyczyną, to pozamiatane. Przy następnych akwariach na pewno rozważę podłoże obniżające pH.
Taki kwas siarkowy dostanę normalnie na stacji benzynowej?

Red Cherry mają się chyba nieźle, szybciutko rosną, znajduję pierwsze wylinki. Ale czuję się oszukana, bo kilka jest bardziej szara niż czerwona i to chyba są jakieś kundelki ;)


Edit: Generalnie jest jeszcze gorzej niż myślałam... Mam czarny żwirek kwarcowo- ceramiczny, który miał być obojętny i według pHmetru- on również zatwardza wodę, tak jak i wszystkie pozostałe kamienie- właśnie do pH około 7,8. pH wody w akwarium to 8,05... -> po podmiankach wodą z kwasem, liśćmi ketapangu, szyszkami olchy, torfem.

W takim razie czeka mnie chyba zupełny restart akwarium, bo inaczej nic nie zrobię :( I teraz pojawia się pytanie- pełen restart nie wchodzi w grę.

Czy ma sens wygrzebać żwirku ile się da, ziemię pod nim i przysypać jakimś podłożem aktywnym, np. Advanced soil/ Dark SOIL? Jak to technicznie zrobić? Co z rybami i krewetkami? Mam już tak zarośnięte, że chyba nic nie zrobię bez zniszczenia roślinek :( A to jedyne, co mi przychodzi na razie do głowy.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: oldmike »

Najważniejsze w akwarystyce to cierpliwość. Wiedza przyjdzie z czasem.
Mnie tej cierpliwości zawsze brakowało i stąd porażki były częste.

Raczej bym poszedł w pełen restart. Wiem, że to wymaga dużej pracy i pieniędzy (koszt podłoża). Ale jak coś zrobisz porządnie od początku to z biegiem czasu przyniesie to efekty.
Wiem jak działają podłoża. Jakie mają lub powinny mieć właściwości. Z pewnością podłoże + kwasy to bardzo zły pomysł. Część podłoży ma zawarte w sobie tlenki glinu które strącają fosforany (tak, jestem przeciwnikiem fosforanów). I wlewając kwas po prostu je rozpuścisz. Są tu chemicy z wykształcenia ale na moje oko testy na fosforany są oparte na bazie tworzenia silnego kwasu czy to HCl czy z hydrolizy soli ZnCl2 i pomiary PO4 z dna podłoża to dla mnie abstrakcja. Fosforan glinu jest nierozpuszczalny w wodzie a w kwasie tak.

Koledzy mają z pewnością większe doświadczenie z podłożami. Które np. zbija twardość węglanową. Można samemu w galeriach poszukać odpowiedniego podłoża dla ściśle określonej fauny. Ale im więcej wysiłku wykonasz na początku, zaowocuje sielanką w przyszłości.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: chemik4 »

Taki kwas siarkowy dostanę normalnie na stacji benzynowej?
W sklepie z akumulatorami zapytaj o elektrolit (na aledrogo litr ok 6zł, 5l ok 20zł).
Mam czarny żwirek kwarcowo- ceramiczny, który miał być obojętny i według pHmetru- on również zatwardza wodę
Ludzie sobie problemy robią zamiast kupić zwykły piasek czy tam żwirek 2-3mm za kilka złotych w markecie lub składzie bodowlanym.
Wczoraj wieczorem dodałam minimalną ilość torfu- na górę filtra
Żeby torf coś zdziałał to musi go być dużo, sam brałem ok litr kwaśnego torfu na 50-60l wody, po dobie działania takiego filtra z torfem pH spadało z 7,5 (GH ~14*n, KH ~8*n) do ok 6,8, woda miała potem kolor herbaty. Torf wysoki o pH 3,5-4,5 ze sklepu ogrodniczego, worek 80l kosztuje jakieś 15zł.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

chemik4 pisze: 20 cze 2020 8:48
Taki kwas siarkowy dostanę normalnie na stacji benzynowej?
W sklepie z akumulatorami zapytaj o elektrolit (na aledrogo litr ok 6zł, 5l ok 20zł).
Mam czarny żwirek kwarcowo- ceramiczny, który miał być obojętny i według pHmetru- on również zatwardza wodę
Ludzie sobie problemy robią zamiast kupić zwykły piasek czy tam żwirek 2-3mm za kilka złotych w markecie lub składzie bodowlanym.
Wczoraj wieczorem dodałam minimalną ilość torfu- na górę filtra
Żeby torf coś zdziałał to musi go być dużo, sam brałem ok litr kwaśnego torfu na 50-60l wody, po dobie działania takiego filtra z torfem pH spadało z 7,5 (GH ~14*n, KH ~8*n) do ok 6,8, woda miała potem kolor herbaty. Torf wysoki o pH 3,5-4,5 ze sklepu ogrodniczego, worek 80l kosztuje jakieś 15zł.
Dokładnie tak miało być! Bezproblemowo, zwykły żwirek obojętny dla parametrów i piasek, tyle że kupiony w sklepie akwarystycznym przez neta, bo pandemia ;) I jedyne moje wymagania, to żeby był drobny dla kirysków i nie zmieniał parametrów, a tu kuku.

Zgodnie z radą dodałam więcej torfu do filtra, przynajmniej po nocy pH spadło o 0,15. Dzisiaj jeszcze dołożę więcej. Kolor jest herbaty, ale nie jest mętny jak po wyciągu z kory dębu. Dam jeszcze szansę, pojadę kupić wodę RO i ją będę zakwaszać torfem, w butli 3 litrowej po dodaniu garści też pH spadło z 8 do 7,11 przez noc, takżed coś faktycznie robi.

Spróbuję jeszce zmienić wszystkie kamienie na lignit jeśli mi się uda go dzisiaj gdzieś dostać- nie jest może piękny, ale zakwasza też wodę.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Wszystkie kamienie zmienione, jest tylko lignit, nawet ładnie to wygląda. Podmianka wody na wodę RO + demineralizowaną + trochę Aquacidu.

Efekt? Dalej filtrowana przez torf, pH spadło na chwilę do 7,9...
Na wieczór parametry:
pH: 8,3
KH: 4
GH:6

Jak żyć?!?!? Nie wierzę, żeby to żwirek kwarcowo-ceramiczny + fotosynteza roślin tak bardzo zmieniały parametry...... Przecież tego się nie da niczym zbić na dłużej niż kilka godzin...

Przez brak nawożenia i Aquacid mały Heniek trochę marnieje :(
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Trex »

To może pomyśl nad instalacją CO2 do akwarium. Wpłynie korzystnie na rośliny i powinno zbić bez problemu Twoje pH do oczekiwanych wartości.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Dzięki, zastanawiam się czy nie spróbować najpierw z prostą bimbrownią, boję sie tylko, że nie wyreguluję tego i zagazuję rybki.
Czy możecie polecić jakiś niedrogi zestaw na początek? Z tego co patrzę, to jednak koszty dość spore, a mój budzet na akwa został już daaaawno temu przekroczony.
Czy taki zestaw ma sens? : https://allegro.pl/oferta/plantis-butle ... 8646610598


Czy coś jeszcze do niego potrzebuję?
UPDATE: po nocy z dwoma ekstra skarpetami z torfem- woda herbata, pH 7,96 (w nocy przed zgaszeniem światła- znowu 8,3).
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Trex »

Moim zdaniem taki zestaw nie ma sensu, już lepiej pobaw się w bimbrownie, ale i tak z czasem stwierdzisz że lepiej kupić normalny zestaw.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Neurochirurg »

Nie ma sensu j.w.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Kurczę, w droższy na razie nie zainwestuję ;/
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: krzych_100 »

Nie inwestuj ma razie w nic, tylko dojdź przyczyny takiego pH.
Fotosynteza może trochę wpłynąć ma pH ale przy takich twardościach te zmiany powinny być większe.
No nie ma bata, aby przy takich twardościach pH było tak wysokie. Czy na pewno masz dobry test na pH?
Kolejna propozycja - jeśli masz taką możliwośc, to do szklanej buteleczki odlej wody z akwarium i poproś w sklepie o pomiar.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: chemik4 »

Zejdź z KH do ok 1*n, wtedy pH na poziomie 6,5 nie będzie problemem. Sam to przerabiałem z 15 lat temu.
Wodę do podmian przygotuj 5-6 dni prędzej, doprowadź ją do wymaganego pH i taką rób podmiany.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

A KH jak jeszcze mogę zbić? Podmieniam totalnie jałową wodą i już boję się o rośliny, Troszkę zaczęły być niewyraźne, po objawach podejrzewam brak żelaza, już jedzie.

Testy Zooleka cały czas pokazują to samo, miernik też. Wahania dobowe są całkiem duże- nad ranem ok. 8,0, wieczorem 8,3 jak w pysk strzelił.

Sprawdzam też piasek- zdemineralizowaną zatwardził do 7,4. Ale sama demi z biegiem czasu jak jest na powietrzu też zmienia pH, więc to może nie to. I nie chcę nic mówić, ale podmianki robiłam wodą o.....pH 5. Około 25-30 %. Magia. I po kilku godzinach z powrotem to samo. 1 litr torfu w akwa pływa cały czas, część z tego jest w filtrze. Więc póki nie wywalę mojego cudownego, kwarcowo-ceramicznego żwirku, nic si

Generalnie akwarium mi się podoba, tylko obsada słaba ;)

Zdecydowałam, że spróbuję zrobić restart- półrestart, w zależności, czy uda mi się złowić wszystkie krewety czy nie. Jedzie do mnie podłoże Advanced HELP obniżające pH (8litrów), podrzucę pod nie ziemię ogrodową wymieszaną z torfem (ogrodowym, kwaśnym), kupię piasek budowlany z castoramy i zrobię większą plażę i przestrzeń do pływania. Ale najpierw testy piasku przed wrzuceniem ;)

Butla z CO2 nie załatwiłąby sprawy- spadnie pH, a niech się coś "zepsuje", skończy się gaz pod moją nieobecność, to cała obsada padnie.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: krzych_100 »

Woda demineralizowana zmienia pH z powody nasycenia CO2 w powietrzu. Nie wiemy dokładnie w jakim miejscu woda demi jest butelkowana, ale przez cały czas zamknięcia w bańce, nie ma możliwości wyrównania się stężenia gazu, dopiero po otwarciu butelki jest taka możliwość.
Woda demi zachowuje się normalnie, ale martwi mnie wynik pomiaru pH=7,4 - albo woda nie ma zerowych twardości, albo faktycznie coś nie tak z pomiarem. Kupując wodę demi po otwarciu ma pH ok. 6,8, potem podnosi się do 7.
Masz naprawdę bardzo ciekawą sytuację z tym pH i praktycznie nie mam pomysłu, co może być przyczyną takiego zachowania. Możliwe, że przyczyną jest piasek, ale może być też zupełnie co innego, o czym nie wiemy. Wniosek jest też z tego taki, aby nie stosować na przyszłość żadnych "dedykowanych" podłoży i elementów, cokolwiek to znaczy (podłoża, media filtracyjne itp). Jeśli już planujesz "półrestart", to zrób wszystko od początku - po prostu daj zwykły żwir lub zwykły piach, do filtra daj normalne media, najlepiej gąbkę i zostaw akwarium, niech dojrzeje. Dobry jest piach rzeczny ZEW (taki grubszy piach rzeczny).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Moja woda demi ma pH w zależności od butelki ma pH= 6,6-6,8, KH i GH = 0 (albo 1 bo przy pierwszej kropli jest zmiana kollru). Zawsze później sprawdzam, i dopiero po jakimś czasie robi się pH= 7,4. Może jeszcze do tego mam dziwne powietrze :P

Jako medium mam gąbkę i trochę bioceramiki- ale problemy z pH były przed wsadzeniem ceramiki. Dopiero potem dałam torf do filtra. Ten sam torf w skarpecie w butelce kranówę normalnie zmiękcza.

Zwykły żwir lub zwykły piach- zależy mi na plaży i reszcie czarnego podłoża. Czy taki najzwyklejszy piach będzie ok: https://www.castorama.pl/piasek-do-zast ... uct_review? Chcę mieć pielęgniczki, mam kiryski i pod nie potrzebuję drobny piasek. Czy taki rzeczny byłby wystarczający?> https://allegro.pl/oferta/15-kg-piasek- ... 6830761515 ewentualnie przysypać go jeszcze drobniejszym?

Żwir rzeczny ma to do siebie, że nie bardzo mi się kolorystycznie podoba ;) Ten żwirek co kupowałam miał nie zmieniać parametrów wody, a jednak. Dam znać, co będzie się działo dalej. Specem nie jestem, ale przy KH 4 i GH 7 co tak naprawdę miałoby mi zatwardzać do pH 8,3??
ODPOWIEDZ