Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: oldmike »

Lepsza jest gradacja 1-3mm. Tlen musi być dystrybuowany w podłożu bo Cię sinice zeżrą.
Po drugie. Przy nawożeniu ze słupa wody i przy niskiej gradacji, będą marne szanse by makro i mikroelementy dostały się do korzenia. Przykro mi ale oprócz gazów nie ma pierwiastka który byłby wchłaniany przez liście.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: krzych_100 »

Sabella pisze: 23 cze 2020 22:40 Zwykły żwir lub zwykły piach- zależy mi na plaży i reszcie czarnego podłoża. Czy taki najzwyklejszy piach będzie ok: https://www.castorama.pl/piasek-do-zast ... uct_review? Chcę mieć pielęgniczki, mam kiryski i pod nie potrzebuję drobny piasek. Czy taki rzeczny byłby wystarczający?> https://allegro.pl/oferta/15-kg-piasek- ... 6830761515 ewentualnie przysypać go jeszcze drobniejszym?
Mogą być takie piaski, także może być piasek do piaskownic z atestem (Sobex w Obi, 8 zł worek).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

oldmike pisze: 24 cze 2020 6:02 Lepsza jest gradacja 1-3mm. Tlen musi być dystrybuowany w podłożu bo Cię sinice zeżrą.
Po drugie. Przy nawożeniu ze słupa wody i przy niskiej gradacji, będą marne szanse by makro i mikroelementy dostały się do korzenia. Przykro mi ale oprócz gazów nie ma pierwiastka który byłby wchłaniany przez liście.
Nie tylko nawożenie do słupa wody, kulki gliniano-torfowe też u mnie służą :)
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Adiko96 »

krzych_100 pisze: 24 cze 2020 7:28
Sabella pisze: 23 cze 2020 22:40 Zwykły żwir lub zwykły piach- zależy mi na plaży i reszcie czarnego podłoża. Czy taki najzwyklejszy piach będzie ok: https://www.castorama.pl/piasek-do-zast ... uct_review? Chcę mieć pielęgniczki, mam kiryski i pod nie potrzebuję drobny piasek. Czy taki rzeczny byłby wystarczający?> https://allegro.pl/oferta/15-kg-piasek- ... 6830761515 ewentualnie przysypać go jeszcze drobniejszym?
Mogą być takie piaski, także może być piasek do piaskownic z atestem (Sobex w Obi, 8 zł worek).
Ja osobiście bardziej polecam ten z obi do piaskownic. Miałem oba w akwarium i ten z kreislera jest taki bardziej szarawy i po prostu gorzej wygląda.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: krzych_100 »

To jeszcze warto poszukać piachu rzecznego ZEW (markety budowlane, ogrodnicze). Można trafić drobny, można trafić grubszy - zauważyłem, że lepszy jest "grubszy" piach. Osady nie wnikają tak szybko jak w żwir, a podłoże nie jest "zbite".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: oldmike »

Sabella pisze: 24 cze 2020 16:14
oldmike pisze: 24 cze 2020 6:02 Lepsza jest gradacja 1-3mm. Tlen musi być dystrybuowany w podłożu bo Cię sinice zeżrą.
Po drugie. Przy nawożeniu ze słupa wody i przy niskiej gradacji, będą marne szanse by makro i mikroelementy dostały się do korzenia. Przykro mi ale oprócz gazów nie ma pierwiastka który byłby wchłaniany przez liście.
Nie tylko nawożenie do słupa wody, kulki gliniano-torfowe też u mnie służą :)
Co oznacza, że pierwiastki wchodzą przez korzenie. Tylko to chciałem przekazać.
Pozdrawiam
Michał
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Piasek już jest (ten z obi do piaskownic, Sobex), plan jest taki bo go wygotować, do tego podłoże aktywne (8l), torf kwaśny bez dodatków. Z racji tego, że tym razem zrobię większą plażę, tę ziemię którą teraz mam w akwa wykorzystam jeszcze raz, wymieszam z odrobiną torfu (1 litr max), przysypię cieniutką warstwą piasku coby farfocle nie latały, pewnie trochę nieszczęsnego żwiru też tam trafi. Taką mieszankę oddzielę siatką (nauczona doświadczeniem) :P i przysypię podłożem aktywnym.

Przeraża mnie ten proces, bo akwa młode, ale kabomba zdominowała wszystko.... bardziej wymagające roślinki marnieją, bo kabomba tak się rozrosła, że zabiera całe światło. Przynajmniej widząc co się dzieje i jak u mnie rosną, zrobię dość mocną reorganizację, tylko kurczę jak im korzonki pourywam, to nie wiem czy będa potem tak ładnie rosły.

Mam nadzieję, że rybki i krewetki 2 dni przeżyją z samym napowietrzaczem w wiadrze. I że uda mi się je wszystkie złapać :P
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Hej!
Dzisiaj pierwszy dzień po restarcie. Ktoś mi kiedyś powiedział, że restart takiego nowego akwa to max 2 godzinki... Tiaaa... Skończyłaam o 6 rano :P
Akwarium tak zarosło, że nic nie było widać + na tydzień zostawiłam chłopa samego, to mi je totalnie zapuścił (filtr zapchany, światło wyłączone, glony).... Łapanie samych kirysków i krewetek to co najmniej 1,5 godziny ;P

Generalnie postawiłam na podłoże z piasku + advanced soil. Pod nimi ziemia ogrodowa+ torf kwaśny. Aranżacja podobna, piasek sobexu nie jest zły, wydaje mi się, że przez większą gradację będzie mniej pylił. Zalane wodą przefiltrowaną o pH: 7,2, KH 2 i GH 2 wymieszaną z kranówką.

Zrobiłam bardzo mocną przycinkę, kabombę to mogłabym zacząć sprzedawać na Allegro. Problem jest taki, że mimo tego, że miedia filtracyjne i filtr są ze starego akwarium, korzeń, jakieś dekoracje, roślinki - woda jest mlecznobiałą. To podłoe aktywne jest mega lekkie i mój zbrojnik rozkopie wszystko w 3 sekundy....

Zastanawiam się, na jakim etapie wpuścić ryby te co mam, bo niestety na razie pływają sobie w wiaderku z grzałką i napowietrzaczem. Przydałoby się dzisiaj wieczorem, ale nie minie nawet 24 godzin od pełnego zalania. Mam nadzieję, że mleko minie, mój błąd, że syfiastej, ale mogłam dolać wody ze starego akwa jeszcze.

To, co mnie jesze męczy to czy na początku faktycznie trzeba tak często i tak dużo podmieniać wodę przy podłożu aktywnym? Samego aktywnego mam może z 5 litrów.

Na razie parametry:
pH: 7,4
KH: 4
GH: 7

Jest lepiej, mamy coś poniżej pH 8 xD
ODPOWIEDZ