Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Nie mogę ustabilizować parametrów mojego nowego akwa :(.... Próbowałam kilku sposobów, a zależy mi na zmniejszeniu pH do około 6,8-7,0.


Parametry kranówki:
pH: 8
GH: 14
KH: 10

Baniak zalany kranówką, potem podmieniany mieszanką demineralizowanej z kranówką- bez zmian.

Potem podmiana 15-20 % samą demi + dodatek Aquacidu- bez zmian pH, delikatny spadek GH i KH (12 i 8 ).
Następnie wrzucenie liści ketapangu, szyszek olchy, dolewanie wywaru z kory dębu-> bez zmian parametrów, zupa zamiast kryształu, pojawienie się glonów.

Wkurzyłam się, przed wyjazdem na weekend wsadziłam trochę węgla aktywnego do filtrwa, podmieniłam wodę, wpuściłam krewety. Przywiozłam od rodziców wodę a'la RO o parametrach:

pH: 7,2
GH: 2
KH: 2

i użyłam jej do podmianki około 40% razem z wodą demineralizowaną o pH 6,8 w stosunku 2:1.


Po dzisiejszej podmiance i pierwszej przycince:

pH: 7,8
GH: 8
KH: 5

To już stosunkowo niskie KH i GH, a pH nie chce w żaden sposób ruszyć.... W akwa mam jeszcze oprócz tego korzeń, 2 łupiny kokosa, trochę kamieni (wszystkie miały robioną próbę octową, były wygotowane w occie z wodą i potem w wodzie z solą), ketapang i szyszki olchy.

Już kończą mi się pomysły, obawiam się, że jak zrezygnuję z węgla, to znowu będę mieć zupę i paskudną wodę (tak wiem, że pochłania on garbniki, ale inaczej nie widze ryb w akwa, jest tak brudna woda). Chcę wpuścić neony czerwone i pielęgniczki Ramireza, akwarium ma prawie miesiąc, rośliny rosną jak szalone. Ja naprawdę nie chcę gupików, a co mi zostaje przy takich parametrach?

Dodaję codziennie węgiel w płynie, przy każdej podmiance wody Bacto Active i Aqua Florin z potasem. Ostatnio zainstalowałam napowietrzacz.

Co jeszcze mogę zrobić?

Dodam, że w akwa zamieszkuje zbrojnik albinos, 6 kirysków sterby, 12 krewetek RC i jedna amano (126 litrów).
Plan jest taki, żeby jutro wieczorem dodać 5 litrów demi z dużą ilością Aquacidu- z tego co zrozumiałam, jak KH spadnie do 4, to pH powinno wreszcie ruszyć w dół.

Wszelkie uwagi mile widziane, ale filtr RO na razie nie wchodzi niestety w grę, od rodziców mogę wodę przywozić o wyżej wymienionych parametrach ;).
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: MarJan »

Możesz jedynie zakwaszać metodą prób i błędów, czyli nie w akwarium a w jakimś wiadrze, kiedy dojdziesz do odpowiednich proporcji zaczniesz tak przygotowywać wodę do podmian i tyle.
Najtańszy środek zakwaszający, który również używam (oczywiście najbezpieczniej jeszcze mocno rozrzedzić, ja z 1l zrobiłem sobie 5l i końca nie widać):
Obrazek
źródło zdjęcia: https://arena.pl/elektrolit-do-akumulat ... 46843.html
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: krzych_100 »

Mierz tylko GH i pH, bo testy na KH czasem daje nieprawidłowy wynik (pomiar GH i pH to pomiar bezpośredni, a pomiar KH w rzeczywistości mierzy zasadowość, a nie twardość węglanową).
Wygląda na to, że coś wpływa na parametry wody w samym akwarium.
Wyjmij jeden kamień, zalej go na noc wodą demi i zmierz parametry tej wody na drugi dzień.
Dobrze byłoby to samo zrobić z korzeniem - miałem taki przypadek, że w akwarium o małej obsadzie ryb był zbyt duży poziom PO4.
Okazało się, że nasze rodzime korzenie drzew liściastych tak wpływały na PO4 (nie wiem, co się dokładnie uwalniały do wody, ale po wyjęciu korzeniu PO4 spadło). Gdzieś też czytałem o tym, że pewne korzenie egzotycznych drzew pozyskiwane do akwarium też coś uwalniają do wody.
Reasumując, do sprawdzenia kamień i korzeń oraz druga rzecz - odlej szklankę wody z akwarium, niech postoi przez noc, wtedy zmierz GH, KH i pH. Zobaczymy jakie wyjdą wyniki.

Jeśli z powodu korzenia masz brudną wodę, a zależy Ci na garbnikach, to można zmienić korzeń i stosować biotorfin i querex - wyciągi z torfu i dębu lub też dać samych liści i szyszek.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Dzięki wielkie chłopaki.

Wydaje mi się dzwne, żeby to korzeń tak barwił, bardziej stawiam na Ketapang i szyszki - korzeń był już 15 lat temu przez kilka lat w akwarium, potem stanowił ozdobę na ogródku. Poziomu PO4 faktycznie nie badałam.


Zrobię dzisiaj test ze szklanką wody, rano dolałam jeszcze demi z Aquacidem, żeby rybki szoku w razie czego nie miały, gdyby pH miało jednak ruszyć ;) Potem chyba czas testować kamień po kamyku....

MarJan- czyli rozcieńczam najzwyklejszy kwas siarkowy i bawię się w małego chemika zakwaszając kranówę w wiadrze? Jak dojdę załóżmy do pH 6,8 -> podmieniam tą wodę do akwa? I już?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: MarJan »

I już, z tym że po otrzymaniu wyniku zadowalającego zostawiłbym tę wodę jeszcze i na 2gi dzień znowu zmierzył, bo wpływ kwasu nie jest tak natychmiastowy jak mieszanie kranówki z RO, z doświadczenia wiem, że wynik po odstaniu potrafi się zmienić.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: krzych_100 »

Z pomiarem KH to jest z reguły tak, że KH może być wyższe od GH, a w Twoim przypadku jest jakby odwrotnie. Niby KH i GH przyzwoite, a pH wysokie.
4-5 KH to już - bez żadnych dodatków - pH ok. 7, może 6.8, ale 7,8 to za wysokie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

MarJan, To chyba będę musiała zaopatrzyć się w dużo więcej wiader xD Zaczynam się zastanawiać, czy moje testy kropelkowe (zoolek) nie są jakieś trefne, bo paskowe z JBL od początku pokazują około 7,2. No ale przy pomiarze demi pokazują 6,8, a przefiltrowanej wodzie przez filtr a'la RO- 7,2.
Dzisiaj przez cały dzień dolewałam demi z Aquacidem, bardzo stopniowo- nadal nawet nie drgnęło pH. Wyciągnęłam wszystkie kamienie, będę jutro każdemu mierzyć parametry, czy zmieniły pH wody demineralizowanej. Ech, powoli mnie to męczy, do akwarystyki to trzeba cierpliwości :P
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Tracę nadzieję......

Wprawdzie udało mi się zidentyfikować 3 kamienie, które ewidentnie zatwardzały wodę i pewnie przyczyniały się do mojego nieszczęścia (nie spodziewałabym się po nich), wylałam dzisiaj 20 litrów wody z baniaka, stopniowo dodaję baaardzo kwaśną wodę, w maleńkich ilościach, prosto do wylotu filtra kaskadowego, żeby mogła się szybko zmieszać, napowietrzanie na full, bo dodawanie wody o pH około 6,3-6,5 spowodowało, że moje 7,8 nawet nie drgnęło. KH zmalało gdzieś do 4,5, GH nie drgnęło.

Jeszcze parę kamieni się moczy, jutro będę je sprawdzać, ale je dodałam znacznie później. Korzeń obrósł już mchem, jego jednak nie podejrzewam, ma 15 lat, niejedno akwarium przeżył.

To co mnie martwi, to że przez te wszystkie moje machlojki z pH roślinki zaczynają cierpieć.

Te pomiary wydają się być absolutnie niemożliwe. Tym bardziej, że paskowe JBL pokazują coś pomiędzy 6,4-6,8. Będę szukać jutro miernika pH i dalej bardzo ostrożnie dodawać mega kwaśną wodę.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: oldmike »

Tak z lekka to mocno namieszane jest. Jeżeli Aquacid jest na bazie kwasu solnego HCl (info z netu) powinnaś zauważyć mocny spadek pH.
Dysocjacja kwasu HCl->H+ + Cl-. H+ za jakiś czas weźmie się za bufor węglanowy HCO3 (albo odwrotnie) i powstanie kwas węglowy. Problem polega na tym, że tego kwasu węglowego powstanie bardzo mało bo H2CO3 będzie miało tendencję do rozpadu na H2O i CO2. CO2 zaraz Ci zniknie z wody co się skończy tym, że pH wzrośnie.
Słynne KH=4 to twardość węglanowa przy której CO2 jest w stanie wolnym. Odpowiada to wartości około 80gCaCO3/m3. Dąży się do tego by całe CO2 było dostępne dla roślin a nie skupiało się na walce z węglanami, by węglany wapnia czy magnezu się nie strącały.
http://www.technologia-wody.pl/artykuly ... glany.html

Pod naszym ciśnieniem atmosferycznym ~1000hPa w górnej warstwie wody znajduje się max 3-4ppm CO2, choć w powietrzu jest 400ppm. Jak naniesiesz te 3ppm na wykres przy określonej twardości np 4kH uzyskać możesz jedynie pH=7,8. Przy KH=1, pH=7,1

A chlorki w nadmiarach to kiler roślinny. Długo nie będziesz mogła wlać potasu bo rozpłyną Ci się w niebycie wszystkie rośliny. Kwas siarkowy czy ortofosforowy ma inne wady ale jest bezpieczniejszy. A pH rzędu 7,5 w czym Ci przeszkadza? Skąd te parcie na niskie pH?
Pozdrawiam
Michał
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Aquacid, którego używam to ten: https://tropical.pl/tropical/product/aquacid-pH-minus

Nigdzie nie mogę dotrzeć do informacji, na bazie jakiego kwasu jest zrobiony (tyle napisano, że nie na bazie ortofosforowego) -> jeśli solny, to faktycznie źle.

Akwarium było przygotowywane pod pielęgniczki Ramireza i neony czerwone, które potrzebują pH poniżej 7. Dzisiaj zamówiłam miernik pH, problem w tym, że według testów kropelkowych zooleka- pH nawet nie chce drgnąć poniżej 7,8.
Mały Heniek wygląda już kiepsko, po ilu normalnych podmiankach wodą RO mniej więcej mogę zacząć lać potas? Bo na razie tylko Carbo płynne, ale widzę, że to nie wystarczy.....Wrzuciłam więcej szyszek olchy/ liście ketapangu jeszcze. Albo jakiś inny nawóz do słupa wody bez potasu? Czy to bez sensu?

Chyba uzupełnię dzisiaj resztę wodą demi do końca i dam trochę rybom i krewetkom odsapnąć, a na następna podmianka na delikatnym kwasie siarkowym. Akwarium będzie mieć rok i będzie bez konkretnych mieszkańców chyba :P
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: oldmike »

Serowski pH- na 100% był na bazie ortofosforowego czy nadal jest to nie wiem. Dawno kwasów nie wlewałem.
Solny i siarkowy można wyczuć po zapachu.

Czemu nie pójdziesz w podmiany RO? Siarczany i wysokie pH to Compsopogon. Ortofosforany to ciężko schodzący glon na dekoracjach czy szybie.

To, że zrobisz podmianę i zejdziesz z chlorkami niewiele pomoże. Chlorki już masz łodydze. Przyjdzie potas i zrobi armageddon. Stężeni chlorków w komórkach rośliny musi się rozwodnić do bezpiecznego poziomu.

Musisz mi uwierzyć na słowo, że wsadzałem rośliny hodowane na wodzie chlorkowej do mojego akwa gdzie potas był 2 razy większy niż wapń, i po 2 dniach nie miałem roślin typu blyxa, helferii, ludwigie, belem itp.

O faunie się nie wypowiadam ale może rozwiązaniem jest RO + kwasy humusowe? Oświetlenie w dół i będziesz się cieszyć i fauną i florą.
Pozdrawiam
Michał
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: Sabella »

Przywiozłam wodę z filtra odwróconej osmozy (typowy do oczyszczania wody, nie do akwarystyki) od rodziców, która miała paramtery pH= 7,2, KH= 2 , GH =2. Podmieniłam razem z demineralizowaną. KH i GH spadły znacznie, pH nie drgnęło.

Wierzę jak najbardziej na słowo :) Torf mam jeszcze w zanadrzu, ale to już ostateczność. Tak jak już pisałam- stosując sam ketapang, szyszki i wyciąg z kory dębu- jedyne co miałam, to paskudną, brudną, mętną wode w akwarium,a pH nadal nie drgnęło! Dlatego wsadziłąm węgiel do filtra, mętność zniknęła. Myślę, że z testem jest coś nie tak, zamówiłam już miernik pH i jutro się okaże, co się u mnie dzieje tak naprawdę, bo tym testom już nie ufam.
Póki nic nie robiłam, piękna klarowna woda, roślinki śmigały, kiryski i glonojad też wyglądały na szczęśliwe. Zaczęłam kombinować i prócz straconego czasu, $$, efektów żadnych.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: oldmike »

KH=2 i GH=2 chyba oznacza, że po mineralizatorze. Mój mineralizator podaje, że na wyjściu jest 12ppm Ca i 12ppm Mg a to prośba o kłopoty. Stąd daje wodę do akwa nawet sprzed filtra węglowego bo to niezłe źródło fosforanów.

Żeby utrzymać niskie pH musisz mieć źródło w postaci kwasu (czyli jonów H+). Jak już będziesz miała pH-metr to na tej wodzie z RO podmuchaj powietrzem z płuc i zobaczysz efektywność kwasu węglowego. Ale po wszystkim CO2 ucieknie i wrócisz do stanu równowagi.

Kilkanaście lat temu wlewałem jakieś kwasy humusowe i woda robiła się żółta bez zmętnienia. Zmętnienie może być wynikiem albo słabego natlenienia wody albo jonów NH4 i rozwoju pierwotniaków. Jak Ci dolne liście giną to źródło NH2/NH4 masz non stop. Wysokie pH to możliwość pojawienia się amoniaku w wodzie. Słaba biologia to jony NO2 a to jest super trucicielem dla fauny (chlorki działają antagonistycznie do NO2 dla fauny).

Nie wiem co Ci poradzić. Musisz wiedzieć co wlewasz. Samo RO + dobre kwasy humusowe i może zatrybić. Zażółcona woda to zmniejszenie fotosyntezy u roślin więc proporcje mogą mieć mniejsze znaczenia. Ca i Mg to również metale i będą podlegały chelatacji przez kwasy humusowe. Może wtedy magnez Ci nie sponiewiera roślin?

Edit:
A może receptą będzie podłoże które które zbija twardość węglanową? Wtedy lejesz kranówkę i KH spada do zera. Ale w wyborze podłoża to Ci nie pomogę. Są różne i różnie działają.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: chemik4 »

Solny i siarkowy można wyczuć po zapachu.
Solnego radzę nie wąchać (gryzący zapach) a czysty kwas siarkowy (VI) nie ma zapachu.

Co do Aquacidu, to ten od Zooleka jest na bazie kwasu ortofosforowego (V). Ale w sumie nie ma to większego znaczenia jaki kwas się użyje, osobiście polecam siarkowy (VI) albo ortofosforowy (V).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Wysokie pH - przy stosunkowo niskim KH i GH

Post autor: oldmike »

W stężeniu 33% aż dymi i faktycznie nie trzeba wąchać. Ale wątpię czy ktoś by się odważył sprzedawać taki kwas.
Każda reszta kwasowa ma swoje wady i wpływ na rośliny. I nie tylko chodzi o glon. Akwaryści skupiają się na proporcjach kationów pomijając aniony. Duży błąd.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ