Krzemiany wysoki poziom

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AndrzejR
Posty: 2
Rejestracja: 04 lip 2020 14:05

Krzemiany wysoki poziom

Post autor: AndrzejR »

Witam wszystkich akwarystów,
opiszę mój problem.
Mam od początku tego roku akwarium po restarcie na ziemi z marketu. 126l, pH 7,4., GH 10, woda RO Demi, Od początku był problem z wysokim Po4, poza skalę a niziutkim NO3. Zacząłem z dużą ilością roślin. Ostatecznie miesiąc temu zastosowałem Jbl Phosex rapid a teraz w kubełku Jbl Phosex ultra. Okazało się, że Po4 spadło do poziomu <0,1 a wzrosło Sio2 do granicy 3-6 ppm. Jak to się stało bo wygląda, że jak nie Po4 to teraz Sio2 masakryczne. Po drodze pojawiły się sinice a przed nimi okrzemki. Dwie duże podmiany - 55% w ciągu tygodnia a Sio2 ciągle 3-6 ppm. Dodam, że badałem samą RO Demi i było 0.
Co radzicie?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Krzemiany wysoki poziom

Post autor: chemik4 »

Cześć,
z tego co pamiętam to poziom krzemionki miał jakieś tam znaczenie w akwariach morskich. W słodkowodnym nie ma się czym przejmować.
Poza tym dwutlenek krzemu (różnymi z domieszkami) to szkło, piasek, żwir i większość kamieni, zawsze coś gdzieś z czymś przereaguje i się rozpuści w wodzie. To nieuniknione.

Gdyby nie test to nie miałbyś "problemu".
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
AndrzejR
Posty: 2
Rejestracja: 04 lip 2020 14:05

Re: Krzemiany wysoki poziom

Post autor: AndrzejR »

Przed stosowaniem wody Demi miałem problemy z okrzemkami bo wodę kranową mam z górnego zakresu a nawet z poza zakresu testu na Sio2. Teraz po restarcie, wodzie Demi był problem z b. wysokim poziomem Po4, żadne podmiany tego nie zmieniły. Prawdopodobnie ziemia oddaje... Zastosowałem więc Jbl Phosex i OK. W końcu niski poziom Po4 ale wyskoczył ten b. wysoki poziom Sio2. Skąd on? Mam ogólnie problemy z glonami, wcześniej Po4 teraz Sio2. Wierzę, że jeśli będzie zachowana odpowiednią proporcja w NO3 i Po4 oraz niskim Sio2 to glony odejdą.
Nie wiem co już mam robić...
Czy ten Phosex wchodzi w jakąś reakcję i powstają krzemiany...
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Krzemiany wysoki poziom

Post autor: chemik4 »

wyskoczył ten b. wysoki poziom Sio2. Skąd on?
Napisałem post wyżej:
dwutlenek krzemu (różnymi z domieszkami) to szkło, piasek, żwir i większość kamieni, zawsze coś gdzieś z czymś przereaguje i się rozpuści w wodzie. To nieuniknione.
3-6 ppm to masz miligramy na kilogram, tu nie ma się co przejmować czymś, czego za Chiny ludowe się nie pozbędziesz z wody.
miałem problemy z okrzemkami
Okrzemki rozwijają się, gdy akwarium ma słabe oświetlenie, przy prawidłowym świetle nie ma z nimi problemu.
Olej test na krzemionkę. Poważnie piszę.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ