Przygotowanie wody do startu akwa

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Przygotowanie wody do startu akwa

Post autor: Sabella »

U mnie kamień z lawy wulkanicznej bardzo zatwardzał wodę.
Szymon871
Posty: 38
Rejestracja: 05 lip 2020 12:13

Re: Przygotowanie wody do startu akwa

Post autor: Szymon871 »

Sabella pisze: 12 lip 2020 21:42 U mnie kamień z lawy wulkanicznej bardzo zatwardzał wodę.
A po jakim czasie robiłaś test? Ja mocze i mieszam swoj keramzyt od 9h i nie wiem czy już mogę sprawdzić :mrgreen:
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: Przygotowanie wody do startu akwa

Post autor: Sabella »

Po 24 godzinach. pH wyszło ok. 9 .
Szymon871
Posty: 38
Rejestracja: 05 lip 2020 12:13

Re: Przygotowanie wody do startu akwa

Post autor: Szymon871 »

Zrobiłem test keramzytu z Leroya. Zatwierdził wodę. Resztę parametrów nawet nie wierzyłem. Właśnie moczu się pumex ogrodowy. Zobaczymy jak.on zadziała. Oczekuje że będzie git. Napisze jak efekt eksperymentu :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Przygotowanie wody do startu akwa

Post autor: chemik4 »

Zalej keramzyt wrzątkiem i gotuj z 10 minut, potem go przepłucz i wymocz w nowej wodzie. Na drugi dzień sprawdź czy nadal podnosi twardość.
Naturalny pumeks też w sumie jest lawą.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Szymon871
Posty: 38
Rejestracja: 05 lip 2020 12:13

Re: Przygotowanie wody do startu akwa

Post autor: Szymon871 »

Z keemazytem zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś. Zanim go wrzuciłem do wody "wzorcowej" gotowałem go 30min, wyplukalem w wodize i wtedy do właściwej wody. Po 24h robiłem test.

Co do pumeksu nie znalazłem opinii że zatwardza więc stwierdziłem że sprawdzę. Co prawda tani nie był. 1.5l za 6 zł ale to tak taniej niż najgorsza ceramika:)

Dzisiaj robię test wody z pumeksem. Napisze jak efekt:)

EDIT 19.07.2020

Pomiar zrobiony. Po około 36h:

GH: +2 (15°)
KH: -3 (6°)

Stwierdziłem że zaryzykuję i odpalę akwarium na tym wkładzie. Powstało w mojej głowie inne pytanie. Mianowicie.

Wczoraj rozmawiałem ze znajomym któremu doradzono aby na podłoże do akwa użył mułu z oczka wodnego i przykryć to warstwa piachu. Mówi że wszystko rośnie jak burza, ryby i krewety bez żadnych objaw negatywnych :mrgreen:

Moje pytanie, czy nie byłoby dobrze dla tworzącego się ekosystemu , wlać do baniaczka gotowej wody z oczka (6lat działa bez żadnych problemów z glonami). Kostka ma 18l wlałbym 50/50 z ro :idea:
ODPOWIEDZ