Woda zabarwiona przez korzeń

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
yooky
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2020 16:14

Woda zabarwiona przez korzeń

Post autor: yooky »

Witam
Jestem nowy w akwarystyce.
Zakładam akwarium 112l. Na podłoże mam aktywne podłoże w "granulkach" o kolorze czerwony. Podłoże wcześniej przepłukałem ok 4-5 razy, ale woda płukając nadal była lekko mętna. Zalałem Wodę ok 3/4 akwarium. Woda była przeźroczysta. po około 3-4 godzinach dodałem duży korzeń. Korzeń dostałem od znajomego mocno wysuszony ( był dawniej w akwarium), korzeń tylko przepłukałem z kurzu i do akwarium. Stał tak całą noc. Korzeń oczywiście się unosił, ale co najgorsze zaczął barwić wodę (chyba on). Korzeń od razu wyciągnąłem ( był w wodzie ok 15h, korzeń teraz się moczy osobno), ale po 2 dniach woda w akwarium dalej herbaciana. Włączony obecnie tylko filtr HW-502. W filtrze mam gąbka, ceramika, zeolit. (Docelowo jak woda będzie OK chce zrobić ceramika,zeolit,węgiel + gąbka w filtrze na pobieraniu wody z akwarium do HW-502)
Czy woda się wyklaruje, czy podmieniać ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Woda zabarwiona przez korzeń

Post autor: MarJan »

Węgiel wyklaruje wodę, nie polecam jednak stale go używać. Do filtracji najpierw gąbki jako mechaniczne oczyszczanie, potem ceramika i inne wedle uznania.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Woda zabarwiona przez korzeń

Post autor: BARA »

Podmień kilkakrotnie wodę. Zeolitt i węgiel raczej zostaw na półce, jako medium filtracji biologicznej daj keramzyt, lawę i ceramikę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Woda zabarwiona przez korzeń

Post autor: chemik4 »

ale co najgorsze zaczął barwić wodę
Ale tak ma być, korzeń uwalnia do wody garbniki/kwasy humusowe. Taka jest jego rola w akwarium (poza funkcją dekoracyjną, schronieniem dla ryb).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Woda zabarwiona przez korzeń

Post autor: macieja792 »

chemik4 pisze: 16 lip 2020 10:31
ale co najgorsze zaczął barwić wodę
Ale tak ma być, korzeń uwalnia do wody garbniki/kwasy humusowe. Taka jest jego rola w akwarium (poza funkcją dekoracyjną, schronieniem dla ryb).
Czyli wspomaga? jak liście dębu,szyszki olchy itd...
A ja nie mogę mojego mangrowca utopić :mrgreen:
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Re: Woda zabarwiona przez korzeń

Post autor: wężowakolumna »

macieja792 pisze: 19 lip 2020 6:47
chemik4 pisze: 16 lip 2020 10:31
ale co najgorsze zaczął barwić wodę
Ale tak ma być, korzeń uwalnia do wody garbniki/kwasy humusowe. Taka jest jego rola w akwarium (poza funkcją dekoracyjną, schronieniem dla ryb).
Czyli wspomaga? jak liście dębu,szyszki olchy itd...
A ja nie mogę mojego mangrowca utopić :mrgreen:
Przyczep od spodu trytkami kilka kamieni, a korzeń się utopi, kamienie i trytki zasłoń mchami i gotowe ;)
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Woda zabarwiona przez korzeń

Post autor: macieja792 »

Tak.znalazłem też inną metodę,przykręcić plastykowy talerzyk od spodu i przysypać żwirkiem.Policzyłem,że mój moczy się od 5 dni,jeszcze dam mu czas.
ODPOWIEDZ