Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: szakal »

Witam

Jakiś czas temu czytałem na buteleczce od preparatu uzdatniającego wode(nie pamiętam czy zoolka czy tropicala) i było coś tam że nie można mieszać antychloru z nawozami. Czy to jest prawda? Używam obecnie do uzdatniania wody aquasafe od tetry a nawozy od easy life. Czy w tym przypadku też nie moge mieszać?

P.S.

Od razu pisze że wode mam w kranie taką że musze stosować uzdatniacz.

---

Czy ktoś się orientuje ile kosztuje filtr(chyba ro?? ) taki montowany do instalacji wodociągowej??? Ma ktoś coś takiego?? Koszt pewnie pare tysięcy. Bo mam wode zbadaną przez sanepid i słabo się ona nadaje dla ludzi a co dopiero dla ryb.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: BARA »

A jaką masz wodę w kranie, że musisz stosować uzdatniacz? To jest niepotrzebna chemia, która nic albo bardzo niewiele daje. Masz zanieczyszczenia wody metalami ciężkimi? Ciągniesz wodę ze studni głębinowej miedzianymi rurami? Co wykazał sanepid? Pytam z ciekawości.

Koszt filtra RO to ok. 100 zł. Poczytaj o tym w dziale Sprzęt i Autorskie rozwiązania, bo o tych filtrach piszemy od lat.

Temat przenoszę do odpowiedniego działu...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: szakal »

Mieszkam na obrzeżu dużego miasta(Łódź) i sanepid stwierdził właśnie metale ciężkie w wodzie. Powiedzieli że woda do mycia i prania może być ale do picia przez człowieka raczej nie. Mieszkam w starym domku jednorodzinnym i musze razem z ojcem zrobić remont ale pieniędzy nie za bardzo dużo. Dlatego pytałem się o filtr ale nie do akwarium tylko do użytku przez człowieka czyli w kuchni prawdopodobnie gdzieś chyba po kuchnią byłaby instalacja. Ale to napewno stówki nie kosztuje tylko pare tysięcy.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: BARA »

Filtr RO to koszt około 100 zł, chociaż są i droższe, za 300 zł, za 400 zł - pamiętaj jednak, że te filtry sporo wody odrzucają jako zanieczyszczoną i pozyskują czystą H2O. Poczytaj o ich funkcjonowaniu, naprawdę dużo o nich pisaliśmy na forum.
Na co dzień powinien Wam (ludziom) wystarczyć filtr dzbankowy z wkładami (np. Brita), żeby pozyskać wodę zdatną do picia. Koszt filtra dzbankowego to około 70 zł za dzbanek i co miesiąc około 30 zł filtr.

Nie wiem czemu piszesz o wielotysięcznych kosztach...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: szakal »

Nie posiadam tak specjalistycznej wiedzy na temat ro. Ale skoro sanepid powiedział że woda nie nadaje się do picia to coś w tym musi być.
pozdr

szakal
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: macieja792 »

Za 100 kupisz taki,co wiaderko wody filtruje prawie pół dnia. Możesz wtedy dokupić pompę na allegro- 250 zł ,przyśpiesza znacznie ten proces,są filmiki na yt,a "odrzut" wykorzystać do mycia podłóg itd. Pisząc o wielotysięcznych kosztach miałeś na pewno na myśli profesjonalny sprzęt do uzdatniania wody dla całego domu,a nie filtr ro z przeznaczeniem do hobbystycznej akwarystyki (czyt. akw max 150 L ) Może zamiast lać uzdatniacz,lepiej niech woda odstanie z 24 g,tylko czy masz na to warunki? Odpowiednia liczba wiaderek :wink:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: chemik4 »

(...) było coś tam że nie można mieszać antychloru z nawozami. Czy to jest prawda?
Prawda, "uzdatniacze" do wody zawierają środki chemiczne mające na celu wytrącenie z wody metali ciężkich w formie nierozpuszczalnej. Tym samym wytrącą z nawozu żelazo, miedź, mangan i inne metale.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: szakal »

macieja792 pisze: 08 sie 2020 14:57 Pisząc o wielotysięcznych kosztach miałeś na pewno na myśli profesjonalny sprzęt do uzdatniania wody dla całego domu,a nie filtr ro z przeznaczeniem do hobbystycznej akwarystyki (czyt. akw max 150 L ) Może zamiast lać uzdatniacz,lepiej niech woda odstanie z 24 g,tylko czy masz na to warunki? Odpowiednia liczba wiaderek :wink:
Dokładnie o to mi chodziło, o profesjonalny zestaw montowany pod zlewem czy gdzieś indziej który ma silny przepływ wody(czyli z jakąś pompą). Sam koszt to pare tysięcy no i co jakiś czas trzeba zmieniać mineralizator bo bez niego taka woda wprost się również za bardzo nie nadaje bo nie zawiera minerałów. Tzn. jak bym pił pare dni(w smaku podobno nie za bardzo...) to nic by mi nie było ale po dłuższym czasie picie takiej zdemineralizowanej wody nie jest zdrowe.
pozdr

szakal
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: macieja792 »

Mam zwykły zestaw ro,właśnie ten za 100 zł 😉 pompa nadała by głębszy sens tej zabawie. Nie mam jeszcze testów wody,ale od czego są znajomi. Trzy szklanki - kranowa ,ro, odpad. Znajomy od razu na ro,że dobra ,mięciutka ,kranowa nie bardzo,a łyk odpadu i aż go skrzywiło. Wniosek ? Membrana jeszcze działa. Kurde, akwarystyka to drogie hobby...
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: MarJan »

akwarystyka jest droga "na start" , trzeba po prostu kupić te wszystkie "duperele", później jest droga z wyboru, że tak to określę;
akurat filtrowanie wody przez własny filterek RO to najtańszy sposób na miękką wodę, kosztowo też tragedii nie ma tak na prawdę;

i znam wiele droższe hobby jak akwarystyka, od niedawna zainteresowałem się strzelectwem i tam to dopiero kaski trzeba mieć ;)
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: macieja792 »

MarJan pisze: 09 sie 2020 15:52 akwarystyka jest droga "na start" , trzeba po prostu kupić te wszystkie "duperele", później jest droga z wyboru, że tak to określę;
akurat filtrowanie wody przez własny filterek RO to najtańszy sposób na miękką wodę, kosztowo też tragedii nie ma tak na prawdę;

i znam wiele droższe hobby jak akwarystyka, od niedawna zainteresowałem się strzelectwem i tam to dopiero kaski trzeba mieć ;)
Tylko patrz proszę gdzie mierzysz :mrgreen: Wybór świetny,zawsze interesowałem się bronią.Muszę emigrować do USej :wink:
Zastanawiam się,hobby drogie,czy za mało zarabiamy? Pomyślałem nad szachami,no ale leć pan np do Japonii na konkurs ,tanio też nie wyjdzie :D
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: szakal »

macieja792 pisze: 09 sie 2020 14:00 Mam zwykły zestaw ro,właśnie ten za 100 zł 😉 pompa nadała by głębszy sens tej zabawie. Nie mam jeszcze testów wody,ale od czego są znajomi. Trzy szklanki - kranowa ,ro, odpad. Znajomy od razu na ro,że dobra ,mięciutka ,kranowa nie bardzo,a łyk odpadu i aż go skrzywiło. Wniosek ? Membrana jeszcze działa. Kurde, akwarystyka to drogie hobby...
Na zestawie tym co piszesz jak chcesz nalać wody do garnka aby zrobić zupe albo do czajnika to ile musisz czekać? No zastanów się. W tych drogich zestawach woda idzie w miare silnym strumieniem.
pozdr

szakal
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: macieja792 »

szakal pisze: 10 sie 2020 11:33
macieja792 pisze: 09 sie 2020 14:00 Mam zwykły zestaw ro,właśnie ten za 100 zł 😉 pompa nadała by głębszy sens tej zabawie. Nie mam jeszcze testów wody,ale od czego są znajomi. Trzy szklanki - kranowa ,ro, odpad. Znajomy od razu na ro,że dobra ,mięciutka ,kranowa nie bardzo,a łyk odpadu i aż go skrzywiło. Wniosek ? Membrana jeszcze działa. Kurde, akwarystyka to drogie hobby...
Na zestawie tym co piszesz jak chcesz nalać wody do garnka aby zrobić zupe albo do czajnika to ile musisz czekać? No zastanów się. W tych drogich zestawach woda idzie w miare silnym strumieniem.
Własnie o tym piszę cały czas,ze zestaw ro za 100 nadaje się do amatorskiej akw,a nie jako uzdatniacz dla domu.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy preparat uzdatniający można mieszać z nawozami?

Post autor: szakal »

OK może nie zrozumiałem. Zwracam honor :)
pozdr

szakal
ODPOWIEDZ