SZUNGIT

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Cinass
Posty: 20
Rejestracja: 30 wrz 2020 23:13

SZUNGIT

Post autor: Cinass »

Witam,

Czy ktoś z Was miał do czynienia z szungitem w akwarium? Dla osób, które pierwszy raz spotykają się z tym minerałem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szungit . Sam osobiście zaczynam przygodę z akwarystyką a jako, że moja kranówka jest bardzo twarda ( wiem bo prowadzę gastronomię i orientuję się co potrafi zrobić ze sprzętem bez instalacji wcześniej zmiękczacza ) pomyślałem o tym minerale. Kiedyś spotkałem się z nim jako filtrem wody ( w dzbanku znajomi filtorowali nim wode.) - od nich usłyszałem, że oczyszcza i zmiękcza wodę. Jestem zazwyczaj sceptyczny wobec tych wszystkich wynlazków, superfood'ów itd.[/i] - jednak minerał mnie zaintrygował. Ponoć: "Oczyszcza wodę z metali ciężkich, azotanów, pestycydów, radionuklidów, a także z niektórych wirusów i bakterii". Jako, że jest węglem - zastanawiam się jaki jest jego wpływ na środowisko wody. W końcu - to bardzo ładny minerał, który można kupić w różnych rozmiarach - więc zastanwiam się, czy nie mógłby stanowić również dekoracji. Czy ktoś eksperymentował z tym materiałem?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: SZUNGIT

Post autor: MarJan »

To wyngiel, a wyngiel nie wpływa na parametry wody- jest bezpieczny. Co do pochłaniania to bym był sceptyczny- bryła wiele nie pochłonie, drobny granulat to już może co innego, chociaż węgiel typowo filtracyjny też masz przecież jak co. Jako dekoracja jak najbardziej.
Cinass
Posty: 20
Rejestracja: 30 wrz 2020 23:13

Re: SZUNGIT

Post autor: Cinass »

Ok, a co byś ewentualnie polecił do zmiękczania wody i jej zakwaszenia - planuję hodować rybki południowoamerykańskie - choć w warunkach akwarium roślinnego - zależy mi na tym aby woda była klarowna i raczej bezbarwna ( akwarium 120cmx50x40, obsada 3-4 skalary, 20 - 25 neonów, 4-5 molinezji, kilka kirysków i 2-3 otoski )
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: SZUNGIT

Post autor: grzesi3k »

Jak klarowna i bezbarwna to torf odpada (a jest dobry). Mozesz sie przejsc na spacer, poszukac szyszek olchy, zrobic napar i wlac do baniaka. Na poczatku bedzie herbaciany kolor ale po czasie sie wyklaruje. Tylko, ze zbijanie pH takim sposobem bez zmiekczania wody to o kant tylka potluc.

Molinezje to woda twarda, nawet slonawa. Pasuja tam jak piesc do nosa. No i troche maly baniak na skalary, ktore jak podrosna to moga neonka na przekaske skubnac.
Cinass
Posty: 20
Rejestracja: 30 wrz 2020 23:13

Re: SZUNGIT

Post autor: Cinass »

Dziękuję za odpowiedź. Jutro zacznę testować wodę, zobaczymy, co wyjdzie. Co do molinezji i skalarów - parametry wody zdecydują o doborze ryb.
ODPOWIEDZ