Niski poziom PO4.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mariusz7at
Posty: 15
Rejestracja: 02 paź 2020 7:57

Niski poziom PO4.

Post autor: Mariusz7at »

Witam. Mam problem z niskim poziomem PO4 w wodzie w moim akwarium.

Testy wykonałem kilkukrotnie i poziom wskazuje na około 0,02 - 0,05 mg/l.
Poniżej wyniki testu.
IMG_20201030_120517.jpg
Dodatkowo stosuję nawóz który zawiera tylko PO4. Dałem taka dawkę która powinna zwiększyć PO4 w moim akwarium do wartości około 0,5 mg/l.
Od razu zaznaczę że testy są wykonywane zgodnie z instrukcją producenta. Nawóz został również dodany w odpowiedniej proporcji.

Akwarium jakie mam to JUWEL RIO 125 litrów.
Filtr wewnętrzny.
Wcześniej w akwarium miałem medium filtracyjne JUWEL PHORAX które obniżało fosforany ale już usunąłem ten wkład.
Link do tego medium tutaj: https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... 84QAvD_BwE

Proszę o porady co może być przyczyną tak niskiego PO4 w akwarium pomimo podawania nawozu.

Moje akwarium możesz zobaczyć na youtube.com.
https://www.youtube.com/watch?v=Uvq9MA5ixiQ&t=60s

Pozdrawiam Mariusz Glinka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Niski poziom PO4.

Post autor: owlman »

Uwazaj . Niekiedy podniesienie Po4 skutkuje atakiem glonow . Jezeli nic zlego sie nie dzieje z roslinami , .. nie kombinuj . Te teorie o stosunkach Po4 do NO3 nie zawsze sie sprawdzaja . Ponadto masz podloze techniczne wiec lanie czegokolwiek bez stwierdzenia brakow w kondycji roslin jest niewskazane .
Mariusz7at
Posty: 15
Rejestracja: 02 paź 2020 7:57

Re: Niski poziom PO4.

Post autor: Mariusz7at »

owlman pisze: 31 paź 2020 6:48 Uwazaj . Niekiedy podniesienie Po4 skutkuje atakiem glonow . Jezeli nic zlego sie nie dzieje z roslinami , .. nie kombinuj . Te teorie o stosunkach Po4 do NO3 nie zawsze sie sprawdzaja . Ponadto masz podloze techniczne wiec lanie czegokolwiek bez stwierdzenia brakow w kondycji roslin jest niewskazane .
Właśnie z roślinami jest średnio.
Na liściach pojawiają się brązowe plamy, następnie taki liść gnije i w ten sposób cała roślina obumiera.
Problem z PO4 już rozwiązany. Po usunięciu wkładu Juwel Phorax po około 2 dniach i dodaniu nawozu PO4 poziom podniósł się do 0,2 mg/l.
ODPOWIEDZ