Dozowanie CO2, a pH i KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: Rysiu1985 »

Witam, mam dwa pytania:

1.
Wyczytałem że dozowanie CO2 obniża pH i KH, wodę w kranie mam znośną:
pH: 7,9
GH: 9-10 (tutaj zależnie od tego co w teście Sera uznamy za jaskrawo zielony, ja nie widzę już różnicy jak dodaje więcej niż 9, dziewczyna twierdzi że odrobinę się kolor zmienia, ale żadne nie nazwało by tego jaskrawo zielonym jak to określa instrukcja, raczej żólto-zielonym :wink: )
KH: 7

Dozowanie CO2 zmniejsza mi pH, ale nie rusza KH, aktualnie mam:
pH: 6,8
GH: 9-10
KH: 6,5 (według instrukcji mierzenie na 10 ml wody daje dokładniejszy wynik, kolor zmienia się po 13 kroplach, co daje ,5 :wink: )

Dodawanie większej ilości CO2 powoduje spadek pH, ale nie KH, nawet odrobinę. Jeżeli zbije tak pH to zabije ryby. Myślicie żeby zostawić pH na tym poziomie, czy obniżać KH wodą destylowaną??

2.
Pytanie wiąże się z poprzednim pytaniem, chodzi o podmianę wody. Mam akwarium ok 320l, co przy podmianie 20%-30% wody daje 60-90 litrów, co by nie mówić spory baniak na wodę bym potrzebował aby woda mogła się odstać, a nie bardzo mam gdzie go postawić w rozsądnej odległości, bieganie po schodach z wiadrami też mi nie leży. Miałem nadzieję na użycie filtra rurowego z filtrem węglowym w celu usunięcia chloru z wody, tylko czy nie będzie zbyt dużego skoku pH??
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: Neurochirurg »

1. Takim sposobom sobie KH nie zabijesz. Zostaw 6,8 - jest dla większości ryb OK.
2. Od dawna nie chloruje się wody, sprawdź czy masz go w krańcówce.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2021 16:21 przez Neurochirurg, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: chemik4 »

Ad 1.
CO2 nie obniża KH, powstający kwas węglowy tylko obniży pH wody.

Ad 2.
Woda musi się trochę odstać by uciekł z niej nadmiar rozpuszczonych gazów, inaczej będą się bąbelki osadzały na szybach, roślinach i czasami na rybach w akwarium.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: Rysiu1985 »

Jak już pisałem z odstaniem jest problem, nie mam gdzie postawić pojemnika tej wielkości. Myślałem o kupieniu 4 wiader 20l w castoramie, wlaniu do nich wody wieczorem, dodaniu uzdatniacza, a następnego dnia po pracy wlaniu jej do akwarium. Wiadra moge po wszystkim włożyć jedno w drugie i schować do piwnicy, lekkie i nie zajmuje dużo miejsca. Temperatura to nie problem bo moge wychodząc do pracy ustawić temperature w pokoju na 25 stopni. Tylko czy takie zwykłe wiadra budowlane się do tego celu nadają??
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: MarJan »

Używam takie zwykłe wiadra z castoramy i są ok.- jedno co trzeba pilnować- te wiadra są tylko da akwarium i niczego ponadto, dasz tam jaka chemię, pożyczysz żonie do umycia okien itd....możesz już potruć ryby
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: owlman »

Czesc. Dlaczego chcesz robic tak duze podmiany i z taka czestotliwoscia ? Co jest w akwarium ?
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: Jaruga »

Tak jak kolega wyżej pytam - co masz w akwarium? Jeśli chodzi o uzdatnianie wody to w większości kraju w ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w zakresie jakości wody. W większości miast można już pić ją z kranu. Wody się już od dawna nie chloruje ale za to w zaawansowany sposób filtruje. Śmiem postawić tezę że szczególne zabiegi w zakresie odstania wody nie są już potrzebne i przy podmianach rzędu 20-25% można lać prosto z kranu bez szkody dla życia w akwarium. No chyba że masz jakieś wyjątkowo wrażliwe gatunki albo modyfikujesz parametry wody jakimś RO na przykład.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: Neurochirurg »

Jak kolega wyżej do RO leję kranówkę i do akwarium bez odstawiania wody.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: Rysiu1985 »

W akwarium nie mam nic specjalnego, zwykłe akwarium towarzyskie :) na razie są 4 skalary, 2 zbrojniki, 3 kiriśniki, 4 brzanki, ale powoli będzie się zarybiać :) na chwilę obecną robię podmianę raz na 2 tygodnie, jednak wszędzie piszą żeby takie podmiany robić i to co tydzień :) Teraz nie muszę robić ani wielkich podmian, ale to też mam czas żeby w taki sprzęt i wiedzę się wyposażyć żeby móc to w przyszłości robić bez problemu :)

Co do jakości wody to jestem pewien że jest bardzo dobra, bo to ujęcie z bardzo dużej głębokości, które znaleźli jak szukali ropy :) zasadniczo jakość wody prawie się na mineralkę załapała, gdyby nie to że minerałów w niej na mało :) Jednak gdyby pojawił się w niej chlor to szkoda zaburzać równowagę biologiczną :)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: Trex »

Trochę odbiję od tematu postu. Do niedawna też byłem przekonany że wody w kranach się już nie chloruje, ale w zeszłym roku przeczytałem na ten temat artykuł w gazecie z którego wynika że jednak ten chlor przynajmniej we Wrocławskim MPWiK jednak się dodaje.

https://gazetawroclawska.pl/wroclaw-w-w ... 1-14880869
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Dozowanie CO2, a pH i KH

Post autor: owlman »

Mam 450 litrow i 200 ryb plus krewetki . Wode podmieniam raz na dwa tygodnie ok . 10-15% . Wszystko ma sie znacznie lepiej niz przy czestszych podmianach .
ODPOWIEDZ