Niskie NO3 i Po4 a glony

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Niskie NO3 i Po4 a glony

Post autor: szakal »

Witam

Mam cały czas problem z akwarium. Po rekonstrukcji obsady mam tylko 5 zeber i 1 zbrojnik. Akwarium 112 litrów. Niestety cały czas mam problem z glonami. Od jakiegoś czasu co tydzień mierze NO3 i PO4(obydwa serą kropelkową) i NO3 mam 0-10 a PO4 mam 0,5. Za radą BARA nie podaje nawozów. Zmniejszyłem światło(przyciemniłem ledy). Niestety nie pomaga za bardzo to. Mam pytanie i prosze mi wytłumaczyć jak laikowi. Czy tak niskie NO3 i Po4 jest dobre dla roślin i żle dla glonów?? Jakie właściwie powinny to być wartości. Może mam niedobór NO3 i fosforanów i przez to glony mam?

P.S.

Jak trzeba będzie zrobie foto zbiornika.

Obrazek

Jest. O wyglądzie prosze mi nie pisać.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Niskie NO3 i Po4 a glony

Post autor: BARA »

A po co przyciemniłeś światło?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Niskie NO3 i Po4 a glony

Post autor: szakal »

Za radą kogoś tutaj że mam za dużo światła. Mam 39 wat led na 112 litrów. A to żle zrobiłem? Pozatym nie przyciemniłem bardzo tylko tak jak widać na zdjęciu, tak troche. Czy powinienem dać spowrotem na max światła?
pozdr

szakal
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niskie NO3 i Po4 a glony

Post autor: Jaruga »

Jak często robisz podmiany? Jaką masz filtrację? Akwarium i woda nie wyglądają na czyste i chyba trochę za mało czasu poświęcasz ;) Krasnorosty taką wodę uwielbiają.
Ja bym zrobił tak:
1. Podmiana 20-25% co tydzień
2. żadnych nawozów w płynie. Jedynie gliniana kulka pod największe rośliny.
3. Kupił bym rośliny pływające jakieś - większość z nich pochłania ogromne ilości zbędnych substancji odżywczych. Jakaś moczarka, wywłócznik, pistia itp.
4. Oczyść te wszystkie rury i sprzęty z glonów - najbardziej zainfekowane liście wytnij.... Do czyszczenia sprzętu najlepsza jest gąbka kuchenna nasączona Carbo. Samo carbo podawane w toń też pewnie trochę pomoże ale ja jestem ogólnie sceptyczny co do używania chemikaliów.
5. To duże na trzecim planie to skała czy korzeń? Jeśli korzeń to czy na pewno nie gnije i był dobrze przygotowany? Skąd go masz?
6. Nie napowietrzaj akwarium bo usuwasz CO2 potrzebny roślinom a dla takiej małej obsady tlenu wystarczy. Niech deszczownia lekko porusza taflą - to wystarczy.
7. No i cierpliwości. Efekty nie pojawią się szybko. Ale na pewno będą widoczne.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Niskie NO3 i Po4 a glony

Post autor: szakal »

Co tydzień podmieniam od 1/4 do 1/3 wody. Filtr Tetra ex800 cały zasypany ceramiką. Akwarium nie jest brudne tylko zarośnięte glonami(krasnorostami), to prawda. Nie podaje już nawozów. To skała na trzecim planie. Napowietrzam nie po to by ryby miały tlen tylko rozbijam kozuch bakteryjny. Co do roślin pływających, czym one mają się żywić jak NO3, Po4, żelazo i podejrzewam że inne są poniżej normy? W tym problem. No ale nie nawoże tak jak pisaliście.

---

Wywaliłem zakażone glonem rośliny i zostawiłem tylko jedną amazonke która była w miare czysta. Rury z glonu oczyszcze. Jak wszystko to zrobie to zamierzam dołożyć kamieni tak aby akwarium przypominało górskie rzeki w Ameryce Środkowej skąd pochodzi pielęgnica zebra.

---

Tymczasowo nieoczyszczone to tak to wygląda.

Obrazek

---

Teraz po metamorfozie. Jutro czyszcze filtr i przy okazji rury z glonu.

Obrazek

---

Dzisiaj po czyszczeniu filtra i rur odpływowych z glonu, akwarium wygląda tak. Założyłem przy okazji prefiltr.

Obrazek

Musze jeszcze korzenie wystające powycinać i jeszcze pare innych rzeczy poprawić.
pozdr

szakal
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Niskie NO3 i Po4 a glony

Post autor: Rysiu1985 »

U mnie pomogło nawożenie fosforem :) tak aby zachowany był stosunek redfilda :) NO3 u mnie utrzymuje się na poziomie 18 - 20, natomiast bez nawożenia po4 spada do 0,1 w ciągu tygodnia :) momentalnie szyba zaczyna robić się zielona :) jeżeli widzę pierwsze kropki zieleni to robie pomiar, dolewam fosforu i problem kończy się na kilku kropkach zieleni :)
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Niskie NO3 i Po4 a glony

Post autor: szakal »

Zrobiłem rewolucje w akwarium, zmieniłem podłoże, kupiłem test na NO3 kropelkowy JBLa. I wiecie ile teraz mi wylicza NO3?? 3. słownie:trzy. Tak mam w baniaku.
pozdr

szakal
ODPOWIEDZ