Nowe akwarium szaleje

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Puzon
Posty: 22
Rejestracja: 19 mar 2019 16:56
Lokalizacja: Radlin

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: Puzon »

Zagadka rozwiązana, wadliwa grzałka naszego kochanego Aquaela... Nie wiem, czy była nieszczelna czy co z nią ale od dołu była taka brązowa spalenizna, mniejsza z tym ale ku*wa serio tyle problemów mi to narobiło i kosztów, że jprdl ale no teraz to już ważne że się wyjaśniło. Poszła na reklamacje i tak nowej nie kupię, aż do czasu decyzji. Jedyne co mi przychodzi na myśl to zaorać to jeszcze raz i w czasie postępowania reklamacyjnego, które pewnie zajmie dobre 2tygodnie wszystko wyszorować znowu, uratować rośliny i startować jeszcze raz, jak dojdzie grzałka akwa akurat dojrzeje i będzie można myśleć o rybach, bo to chyba głównie dla nich trzyma się konkretną temperaturę. Jak coś to bez grzały mam wodę ok 20stopni.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: MarJan »

do 3x sztuka...roślinom nie musisz grzać wody- warunki domowe są ok
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: Trex »

Ja bym tu nie szukał winy grzałki, bo niby co ona jest winna. Masz typowe objawy akwarium wieku dziecięcego. Woda mętna bo filtr niedojrzały i pierwotniaki mają pole do popisu, woda brązowa od korzenia który swoje musi oddać do wody, śluz na korzeniu także z czasem zejdzie. Do tego wszystkiego potrzeba czasu, aby wszystko się ustabilizowało. Jak filtr dojrzeje to wszystko wróci do normy, a brązową wodę podmiankami zniwelujesz.
Puzon
Posty: 22
Rejestracja: 19 mar 2019 16:56
Lokalizacja: Radlin

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: Puzon »

Tak, zgadzam się, to nie była wina tylko grzałki, ale mimo wszystko grzałka była uszkodzona i psuły mi się parametry wody, mniejsza już z tym bo wymienili. Akwarium było restartowane, bo znowu był za duży syf. Obecnie wszystko ruszyło na spokojnie w weekend, jest już dużo lepiej - w dużej mierze przez nowy filtr - znaczy zmodyfikowany (zasysa przez aqua nova nsf-120l, a kaskada pełna ceramiki i jest inny temat). Oczywiście teraz jakiś pierwotniak, mleczna woda też się pojawiła, ale jest to znośne już się klaruje, osadza się pare nitek na podłożu i innych miejsach plus jest wspomniany wcześniej korzuch na tafli wody ale jest to wszystko w mniejszej skali, niż przedtem. Fotki wstawie jak akwarium troszkę porośnie, dojrzeje.
Puzon
Posty: 22
Rejestracja: 19 mar 2019 16:56
Lokalizacja: Radlin

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: Puzon »

Dwa tygodnie minęły, korzeń barwi dalej, śluzowce są nadal ale woda nie jest mętna i już dojrzała. Niektóre rośliny zgniły, ale większość rośnie. Kupiłem wczoraj pierwsze rybki - bystrzyki ozdobne 'white fin' - ławica 20sztuk. Fajna aktywna rybka, dobrze się prezentuje szybko się zaklimatyzowały, wodę mam 26stopni, więc chciałbym dorzucić tam rybki też z ameryki płd. Konkretnie pielęgniczki, dlatego pisze, bo mam pytanie, czy w moim niedużym akwarium (dno 60x30, wys. 35cm) lepiej jak dorzucę im parkę ramirezy, czy Kakadu samiec + 2 samice? Wolałbym, Kakadu ale wiem, że może zrobić się za ciasno.
PS. Jeszcze przydałoby się coś glonożernego, czy do tej kombinacji będę mógł dorzucić otoski, lub krewetki amano?
Edit. Jeszcze mi się przypomniała jedna sprawa - nie mam pokrywy paruje mi jakieś 7l wody tygodniowo, czy muszę i tak robić podmianki? Jeśli tak to jak często i ile. Oprócz wspomnianego dolewania jutro planuje zrobić pierwszą podmiankę w ilości 10l wody.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: wojtass9 »

Kakadu i 2 samice ? :) A to akwarium ci się powiększyło ? Parka ramirezow . Bystrzyki tak trochę niefortunnie wybrałeś jeszcze w takiej ilości .
Puzon
Posty: 22
Rejestracja: 19 mar 2019 16:56
Lokalizacja: Radlin

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: Puzon »

Czemu niefortunnie? Dobrze się prezentują, chciałem jakąś ławice + pielęgniczki.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: wojtass9 »

Ławice w sensie ,że ryby pływające w toni chyba.Jak najbardziej rozumiem twój zamysł problem w tym ,że masz dosyć małe akwarium i ornatus moim zdaniem to trochę za duża ryba stadna bardziej pasowałby np bystrzyk amandy ale może się mylę :)
Puzon
Posty: 22
Rejestracja: 19 mar 2019 16:56
Lokalizacja: Radlin

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: Puzon »

Nie no ja też myślę, że coś w tym jest. Plan pierwotny to były bystrzyki amandy, ale... kurde jak pojechałem po nie to obok w zbiorniku były właśnie te i na prawdę dużo lepiej się prezentują stąd też nie umiałem sobie odmówić. Zamierzam dorzucić parkę ramirez no i chyba tutaj kończy się już miejsce, no szkoda, kiedyś pomyślę o większym zbiorniku. Chętnie dorzuciłbym tam jeszcze otoski albo amano, jak wspominałem ale nie wiem czy nie będzie za ciasno.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nowe akwarium szaleje

Post autor: Ginuha »

No kurde, chyba Cię trochę poniosło z tymi 20 ornantusami w 54l. To w końcu, jakby na to nie patrzyć, będzie ponad czterocentymetrowa ryba.
Ja mam 20 Amad w 240 litrach (nic innego co pływa na stałe w toni) i wydaje mi się że już powoli robi się ciasno.
ODPOWIEDZ