Problem z parametrami

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dhundy00
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2021 11:03

Problem z parametrami

Post autor: dhundy00 »

Witajcie Kochani !

Otóż, przybywam do Was z duuużym problemem.
Miałem swoje akwa 112L na wodzie kranowej, bez wymagających roślin i jakoś to się kręciło. Już od dawien dawna marzyło mi się RO, CO2, nawozy i wszystko inne, aż pewnego dnia spotkałem w swoim życiu "kolegę", który przyspieszył tą decyzję. Kupiłem wszystko, zacząłem wszystko wprowadzać, a on "trzymał Mnie za rękę" i prowadził przez tą drogę. W końcu pewnego dnia mówiąc mu prawdę w pewnej kwestii, "kolega" się obraził, nie odzywa się. Szczerze? To nie szkoda, szkoda tylko tego Akwarium, roślin i rybek. Próbuję walczyć od miesięcy, ale cały czas coś mi źle wychodzi i już nie mam sił, zaczynając się poddawać :|

Opiszę trochę swoją sytuację, oraz co się dzieje.
Akwarium 112L
Oświetlenie 9H/ 1 belka Aqualed Slimy 32 W, 1 Belka Fluval AquaSky / Łącznie 32Lumena na 1L wody.
Podłoże to MasterSoil
Woda RO + mineralizator Vimi
Nawozy Mikro, Makro, Fosfor, FE firmy BlueLine
CO2 z butli / 24h
Temperatura wody to 24/25C
Rośliny: Lotos Tajwański, Ludwigia Repens, Rotala Honk Kong, Rotala( jakaś tam) Reinecki MiniRed, Staurogyna Repens, Trawa Parvula, Lobelia Cardinalis
Podmiany wody robie 1 raz w tygodniu po 30L wody.
Aktualnie podaje 1x pompka FE, 1x pompka Mikro, 1x pompka Makro i 1x pompka Fosforu.

Testy ZOOLEK kropelkowe: Ostatnio robione dnia 16.03.2021r
pH 6,6
GH 10
KH 3
FE 0,01
NO3 20
Po4 0,5
K 15
Ca 45
Mg 6

Problem mam taki, że rośliny nie rosną, odpadają wszystkie liście, mają zielony nalot na listkach, liście jak są, to są zielono brązowe z dziurami.
Aktualnie Lotos Tajwański umarł całkowicie/ liście się rozpuszczały.

Co robić? Jak lać nawozy? Spróbujcie wyliczyć mi ilość pompek na dzień, aktualnie nawozy daje z 2h przed startem lamp.

Dziękuję za odpowiedzi ! Jakbym coś pominął to zwróćcie mi uwagę, a dopiszę. :calus :D
dhundy00
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2021 11:03

Re: Problem z parametrami

Post autor: dhundy00 »

Halo Halo?! Czy ktoś coś pomoże?!
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z parametrami

Post autor: chemik4 »

Próbowałeś jakieś kulki nawozowe pod korzenie dać? U mnie nawet zwykłe kulki gliniane domowej roboty się nieźle sprawdzały.
A do toni wody lałem zwykły Bio-Florin z kwiaciarni, 2x w tygodniu ok 10ml/100l wody by utrzymywać NO3 na poziomie 15-20mg/l i siarczan potasu (ale dawki nie pamiętam). Resztą się nie przejmowałem, zielsko rosło.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
dhundy00
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2021 11:03

Re: Problem z parametrami

Post autor: dhundy00 »

Kulki do podłoża aktywnego 4miesiecznego?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z parametrami

Post autor: chemik4 »

Wybacz, nie zauważyłem tego.
Jakie masz parametry wody w sieci? Może będzie dobra dla Twoich roślin i nie będzie potrzeby używania RO. Większość roślin dobrze rośnie przy pH 7-8 i twardości 15-20*n.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Problem z parametrami

Post autor: owlman »

Czesc. Obnizylbym NO3 i podniosl nieco K oraz zaprzestalbym podmian wody na jakis czas .
dhundy00
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2021 11:03

Re: Problem z parametrami

Post autor: dhundy00 »

chemik4 pisze: 27 mar 2021 16:21 Wybacz, nie zauważyłem tego.
Jakie masz parametry wody w sieci? Może będzie dobra dla Twoich roślin i nie będzie potrzeby używania RO. Większość roślin dobrze rośnie przy pH 7-8 i twardości 15-20*n.
W Kranie mam syf, dlatego musiałem przejść na RO. Miałem akwarium na kranie, to rośliny „stały” i gniły w glonach.
owlman pisze: 27 mar 2021 16:56 Czesc. Obnizylbym NO3 i podniosl nieco K oraz zaprzestalbym podmian wody na jakis czas .
Ok, czyli zamiast raz na tydzien to na dwa tygodnie, czy trzy? Zmieniłem teraz nawozy, bo sporo osób powiedziało, że BlueLine to tak słabo srednio.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Problem z parametrami

Post autor: owlman »

Podmiany rob rzadziej i mniejsze . Pozwol aby akwarium dojrzalo . Nie odmulaj . Nie piszesz nic o filtrze . Jaka jest warstwa podloza ? Wydaje mi sie ze zbiornik jest zbyt sterylny .
dhundy00
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2021 11:03

Re: Problem z parametrami

Post autor: dhundy00 »

Filtr to Aquael Unimax 150 / Wkłady to ceramika, gąbki, i Seachem Matrix. Nie odmulam podłoża. Warstwa podłoża z przodu cieniej / 2-3cm z tyłu wiecej z 6-8cm.
Ok teraz zrobie podmianke za 2tygodnie. Wczoraj zrobilem podmiane 30L.
Grzenek
Posty: 7
Rejestracja: 08 maja 2021 6:36

Re: Problem z parametrami

Post autor: Grzenek »

Witam
Spróbuj zwiększyć Fe do 0,3 i zmienić stosunek Mg do Ca który powinien wynosić 1:4.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z parametrami

Post autor: mark_farina »

Dodawaj magnezu, lekko pokrop fosforem, uwazaj z potasem bo woda jest miekka i moze byc tak ze cos wykreci przy mlodych stozkach, ale nie daj sie nabrac na teorie z potasem, problem stozkow wzrostu to mikro elementy i wapn/blokada przyswajania wapnia.
ODPOWIEDZ