Czy pokarmy Tropicala psują wode?

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Czy pokarmy Tropicala psują wode?

Post autor: szakal »

Hoduje mieczyki, molinezje, kiryski i mam zbrojnika. Dużym rybom podaje pokarm w płatkach Tetry Tetra min. Mam też młodzież mieczyków i im daje tropical mikro-vit. No i właśnie czy pokarmy tropicala mogą powodować psucie wody tzn. jak zostaną jakieś nawet niewielkie pozostałości pokarmu w akwarium? Bo do niemieckiej tetry mam większe zaufanie, podobno jako pierwsi w latach 50-tych wypuścili na rynek pokarmy suche np. ten tetra min. Ale jak to jest z tropicalem? Podobno bardziej wrażliwe ryby np. paletki padają często po tych pokarmach.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Paletek nie karmi się płatkami...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

BARA pisze:Paletek nie karmi się płatkami...
A ja przecież tego nie napisałem. Mówie ogólnie o pokarmach tropicala. A o płatkach miałem na myśli ryby takie jak mieczyki czy molinezje.
pozdr

szakal
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Każdy pokarm psuje wodę- nie zostanie zjedzony to co ma zrobić? Zwierzęta zjedzą to jak pokarm ma psuć wodę?- nie rozumiem...na pewno spora część akwarystów korzysta z pokarmów tropicala- są wszędobylskie, sam też mam jakiś granulat kiryskowy, używałem spiruliny tropicala i jakichś problemów nie miałem, także raczej spokojnie- nie przekarmiaj i tyle
Awatar użytkownika
DarkBoyZbo
Posty: 84
Rejestracja: 26 lis 2019 12:13
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: DarkBoyZbo »

Ja karmie tylko z firmy Tropicala papają aż im się uszy trzesą nigdy nie karmie wiecej niż są wstanie zjeść wiec niewiem czy psują wodę ale chyba nie bo jakby było coś nie tak to by tego nie sprzedawali
Obrazek
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

Rozpocząłem ten temat bo sam słyszałem negatywne opinie o pokarmach i ogólnie produktach firmy tropical. Chciałem sprawdzić co o tym sądzicie tutaj na forum. Ale skoro piszecie że są to dobre pokarmy to mam dylemat. Myśle że sam musze chyba się przekonać. Popróbuje pokarmów tropicala ale postanowiłem że z tych wyższych linii niż ta standardowa. Jak dotąd od tropicala używam tylko mikro-vir.
pozdr

szakal
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Tropical czy "wyższa półka" można porównać do wędlin...są lepsze i gorsze, o cenie wyższej i niższej, nikt od tańszej wędliny nie zmarł i nie miał problemów zdrowotnych, przynajmniej bezpośrednio i wykluczam tu oczywiście kwestie zepsucia, przeterminowania itd... bo to dotyczy półki wyższej jak i niższej....

I jak w wędlinach każdy ma swoje zdanie- jeden nie ruszy wyrobów firmy "X", bo uważa to za badziew i koniec, a inny będzie jadał to całe życie i nie będzie ono krótsze od życia kogoś, kto tylko jada "lepsze".

Mieszaj pokarmy, masz tropical- dawaj go, ryby nie zdechną, ale urozmaicaj dietę...jedne płatki, drugie innej firmy, mieszanka roślinna, mrożonki itd. zależnie od ryb, które posiadasz- różnorodność to słowo klucz do zdrowia zwierząt, nawet najdroższe i najlepsze płatki podawane monotonnie i bez przerwy mogą zacząć szkodzić, dawaj nawet "bezwartościową" rozwielitkę jak np. Bara nieraz pisze "po co?"- ludzie też jadają "bezwartościowe" otręby...
Awatar użytkownika
DarkBoyZbo
Posty: 84
Rejestracja: 26 lis 2019 12:13
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: DarkBoyZbo »

Masz racje MarJan jakby człowiek dzień w dzień jadł makaron z serem to długo nie pożyję
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

MarJan pisze:, dawaj nawet "bezwartościową" rozwielitkę jak np. Bara nieraz pisze "po co?"- ludzie też jadają "bezwartościowe" otręby...
Doprecyzuję: suszona rozwielitka - bo o takiej zawsze piszę - jest totalnie bezwartościowa, ponieważ składa się w ponad 98% z samej nieprzyswajalnej chityny. Nie porównuj ludzi do ryb... Mamy całkiem inne nawyki żywieniowe.

Poza tym Twoją wypowiedź jest doskonała.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

szakal pisze: Popróbuje pokarmów tropicala ale postanowiłem że z tych wyższych linii niż ta standardowa. Jak dotąd od tropicala używam tylko mikro-vir.
Linia Soft Line jest fajna i ryby chętnie to wcinają. Ja nie podmieniam wody już dwa miesiące (chociaż już czas na podmiankę), a pokarmu walę łopatami, czasami poleży od rana do rana i nic się nie dzieje. Co innego jak całe opakowanie wpadnie do akwarium no, ale to nie jest normalna sytuacja ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Karmię pokarmami Tropicala od lat '90 i zero problemów. Wcale nie uważam ich za gorszy sort niż pokarmy zagraniczne.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Marek Marecki
Posty: 15
Rejestracja: 14 mar 2018 18:16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek Marecki »

Ja od roku używam Tropical Soft Line America (size S) i jest bardzo chętnie spożywany przez małe krewetki jak i Amano, przez Loricarie, przez ślimaki Clea Helena i przez bojownika.
Żadnych problemów z zaleganiem na dnie i psuciem wody nie miałem.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 20:40 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

mirukan pisze:
chemik4 pisze:Karmię pokarmami Tropicala od lat '90 i zero problemów. Wcale nie uważam ich za gorszy sort niż pokarmy zagraniczne.
Słusznie prawisz chemik4 :D
Od "zawsze" stanowi około 30% diety moich rybek [...]
Też karmię ryby tymi pokarmami,mają dobre składniki i nie byłem nigdy rozczarowany ich produktami :).Oczywiście pokarmy od Tropicala nie są jedynymi pokarmami zwierzaków,ale to wiadome.
kamx89
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2020 22:51

Post autor: kamx89 »

Po czym panowie stwierdzacie że karma tropikala jest dobra, albo ma dobry skład? Nie wiem jak softline ale te najtańsze płatki są do kitu.
Po czym to stwierdzam? proponuję eksperyment.

Obserwujemy kupy ryb. Ilość szczególnie. Na tropikal
A następnie kupujemy jakąś markę premium np hikari lub naturefood i sprawdzamy kupy po 2-3 dniach na nowej karmie
Zaręczam wam z własnego doświadczenia że będzie conajmniej połowę mniej. A to oznacza że karma jest lepiej przyswajalna dla ryb co za tym idzie ma mniej wypełniaczy które poprostu zapychaja rybę.
ODPOWIEDZ