Karmienie brzanek - produkty

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macko9393
Posty: 11
Rejestracja: 09 kwie 2016 18:29

Karmienie brzanek - produkty

Post autor: macko9393 »

Witam,

Posiadam małe stadko brzanek - przemieszane 6 mszystych (w tym jedna niestety raczej umierająca), 4 sumatrzańskie i 5 wysmukłych. Zmartwiony stanem tej w stanie agonalnym, postanowiłem zasięgnąć języka w poszukiwaniu błędów hodowlanych.

No i na pierwszy ogień poleciał błąd w karmieniu. Totalna monotonia - jeden produkt, jakiś ogólny wybarwiający, płatki. A do tego jeszcze karmienie raz dziennie i stosunkowo wysoka temperatura w zbiorniku - 26 stopni.

W związku z tym samą temperaturę staram się obniżyć do 23-24 stopni (poprawcie mnie proszę jeśli błędnie, ale z tego co znalazłem w sieci właściwa temperatura dla brzanek to 23-26 stopni, nawet niższa).

W temacie samego pokarmu natomiast, uskładałem sobie już koszyk składający się z:
- płatki wybarwiające (chciałbym żeby mimo wszystko zostały)
- larwy komara suszone
- pokarm roślinny w płatkach
- dafnia suszona
- pokarm jajeczny w płatkach
- spirulina w granulkach
I w planie mam karmienie rano i wieczorem, po kolei idąc z każdym rodzajem zgodnie z w/w kolejnością. W ten sposób każdego dnia byłby pokarm zarówno roślinny/ogólny, jak i bardziej białkowy. I do tego jeden dzień kompletnego postu w tygodniu.

Bardzo proszę o podpowiedź, czy taki plan ma w ogóle rację bytu? Czy jest to prawidłowo "skomponowane"?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, w imieniu swoim i podopiecznych :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dafnią suszona jest bezwartościow, to prawie sama chityna, zrezygnuj z niej.
Podawaj kilka razy na tydzień mrozonki: wodzienia, czarna larwę komara, kryła, solowca. Unikaj ochotki.
Jeden dzień postu nie jest wskazany, w naturze ryby zawsze coś podjadają, w akwarium to jest niemożliwe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

macko9393 pisze:W związku z tym samą temperaturę staram się obniżyć do 23-24 stopni
24 OK

Pokarm OK, niech będzie urozmaicony. Post może być ale nie musi, nie przekarmiaj ryb po prostu.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
macko9393
Posty: 11
Rejestracja: 09 kwie 2016 18:29

Post autor: macko9393 »

BARA pisze:Dafnią suszona jest bezwartościow, to prawie sama chityna, zrezygnuj z niej.
Podawaj kilka razy na tydzień mrozonki: wodzienia, czarna larwę komara, kryła, solowca. Unikaj ochotki.
Jeden dzień postu nie jest wskazany, w naturze ryby zawsze coś podjadają, w akwarium to jest niemożliwe.
Ok, to może w takim razie zamiast postu, jednego dnia po prostu karmienie raz zamiast 2 razy dziennie?

Dobra, to postaram się poszukać czegoś mrożonego. Z ciekawości - dlaczego ochotka jest zła?

I jeszcze w sumie zapytam o karmienie sałatą, bo często trafialem na coś takiego i nie bardzo wiem jak w praktyce zastosować i czy w ogóle
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Adiko96 »

macko9393 pisze: Dobra, to postaram się poszukać czegoś mrożonego. Z ciekawości - dlaczego ochotka jest zła?
Bo to są larwy żyjące w zanieczyszczonej wodzie i akumulują często te zanieczyszczenia przez co mogą,ale nie muszą, zaszkodzić karmionym nimi rybkom
macko9393
Posty: 11
Rejestracja: 09 kwie 2016 18:29

Post autor: macko9393 »

A jak wygląda sprawa karmienia np liściem sałaty? Trzeba go po prostu umyć i wrzucić? Brzanki ruszą w ogóle coś takiego?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co masz karmić sałatą skoro masz ogrom gotowych zbilansowanych pokarmów dla ryb?
Brzanki nie są całkowicie roślinożerne, raczej wszystkożerne i w naturze raczej będą polować na drobne organizmy wodne niż szczypać zieleninę. Oczywiście podawanie im karmy ze spiruliną parę razy w tygodniu też się przyda. Myślę jednak, że będą wolały mrożonki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
macko9393
Posty: 11
Rejestracja: 09 kwie 2016 18:29

Post autor: macko9393 »

Natrafiłem na kilka takich metod gdzieś w sieci, stąd pytanie. Ale jeśli to zbędne to oczywiście nie ma sensu.

Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc. Dużo mi rozjaśniliście. Teraz pozostaje mi teraz wcielić to wszystko w życie :)

Pozdrawiam serdecznie
macko9393
Posty: 11
Rejestracja: 09 kwie 2016 18:29

Post autor: macko9393 »

Przepraszam, że zadam może trywialne pytanie, ale nie mam kompletnie doświadczenia z pokarmem mrożonym.

Zaaplikowałem wczoraj mrożonego solowca i mam wrażenie, że ryby były stanowczo zbyt "napompowane" po tej uczcie. Czy można te kostki dzielić na pół, i dawać po połowie?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Można
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pamiętaj o wcześniejszym rozmrożeniu kostki lub jej połowy (ja to robię na mały sitku zanurzonym w wodzie),
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
macko9393
Posty: 11
Rejestracja: 09 kwie 2016 18:29

Post autor: macko9393 »

Tak tak, rozmrażałem, czekając aż wszystkie skorupiaki będą już luźno pływały
ODPOWIEDZ