Padające rybki w akwarium

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Zenobi
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2020 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Padające rybki w akwarium

Post autor: Zenobi »

-litraż (wymiary akwarium) -> 60 litrów

-obsada ryb -> 3 kiryski, 5 danio 1 samiec i 4 samice, 3 gupiki samce

-pokarmy którymi karmisz ryby -> Tetra guppy/rubin pro wymieszane w karminku + dafina przysmak tabletki, tabletki tetra wafer dla kirysków

-temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz) - 25-28 stopni, woda twarda, Mierzone paskami TETRA : KH 10-15, GH ~8, pH~7, NO3, NO2, Cl2 -> 0mg/l.

-ew. inne zwierzęta w akwarium (ślimaki, żaby itp.) - 2 ślimaki kolczaste, 3 mini małże

-jak często podmieniasz wodę, raz w tygodniu, do 1/3 zbiornika.

-jak długo akwarium stoi -> około 6msc.

-jak dawno ryby zostały wpuszczone -> Danio 5msc, Gupiki i kiryski 3msc.

-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę -> Tetra EasyCrystal 300 filtr, Tetra LED Light Wave 5W, grzałka HT50

-czy w akwarium są rośliny, jak dużo -> nie jest ich za dużo - Anubia, która też po opisanym poniżej zdarzeniu miała dużo podgnitych liści (za długo była po za wodą, podczas mycia zbiornika, liście uszkodzone wyciałem. 5 gałęzatek, w formach kuli.

-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby -> pływające "kamienie"ceramiczne dekoracje

-co jest podłożem - żwirek biały.

Jestem początkującym akwarystą i to mój pierwszy zbiornik. Po pewnym czasie bez żadnych problemów, starałem się zmniejszyć częstość czyszczenia akwarium i podmian wody.
Przy okazji dolewałem wody, uzdatnionej już do akwarium by ciągle był jej wysoki poziom. Jak się potem okazało, skutkowało to gorszym napowietrzaniem.
Przez ten zabieg 2 gupiki odeszły z tego świata, były apatyczne, wybarwione, jeden kirysek również. Jedna z małż również przestała dawać oznaki życia. Reszta zwierzątek
wydaje się być ok. Problemy zaczęły się ok. 2-3 tygodnie temu. Spadek ciśnienia i tlenu w wodzie je rozpoczął. ryby były apatyczne, pływały przy powierzchni. Mało jadły.
Podniosłem filtr, podmieniłem wodę, wyczyściłem akwarium. Zaczęło powoli
odżywać. Niestety wymienione wyżej zwierzęta padły. Chce zapobiec ewentualnym kolejnym problemom w zbiorniku.
Pan w akwarystycznym sklepie doradził napowietrzanie i zmniejszenie ilości pokarmu oraz dodanie większej ilości ryb. Dodatkowo, tylko podmienić wodę i starać się utrzymać czyste zamiast myć rośliny i dekoracje raz w tygodniu.
Dodaje zdjęcia do zobrazowania problemów - może będą przydatne.

https://files.fm/u/mxgvcstk
Ostatnio zmieniony 16 lut 2020 17:37 przez Zenobi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc. Masz stale niedojrzale akwarium - ryby truja sie azotem . Co to za rewelacje "spadek cisnienia i tlenu " ???
Pan w akwarystycznym to sprzedawca , wiec gada glupoty a Ty mu wierzysz .
Jak uzdatniasz ta wode do podmian ?
Co znaczy " reszta parametrow w normie ? - nie zmyslaj tylko je zmierz i podaj
Zamiast snietych ryb zapodaj zdjecie akwarium .

Moja rada ; oddaj ryby i zacznij wszystko od poczatku zgodnie z zasadami sztuki akwarystycznej
Zenobi
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2020 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zenobi »

owlman pisze:Czesc. Masz stale niedojrzale akwarium - ryby truja sie azotem . Co to za rewelacje "spadek cisnienia i tlenu " ???
Pan w akwarystycznym to sprzedawca , wiec gada glupoty a Ty mu wierzysz .
Jak uzdatniasz ta wode do podmian ?
Co znaczy " reszta parametrow w normie ? - nie zmyslaj tylko je zmierz i podaj
Zamiast snietych ryb zapodaj zdjecie akwarium .

Moja rada ; oddaj ryby i zacznij wszystko od poczatku zgodnie z zasadami sztuki akwarystycznej
Spadek ciśnienia i tlenu -> akwarysta(nie sprzedawca) sugerował chorobę gazową.

Uzdatniam Tetra AquaSafe, Tropical BactoActive. Woda odstana kranowa. Sprawdzam paskami tetra zawsze wodę przed podmianą i wodę do podmian i sprawdzam czy są podobne.

Akwarium było przygotowane 6 miesięcy temu. Przez 3-4 tygodnie dojrzewało z roślinami,żwirkiem, filtrem, lampką i grzałką.

Ryby które wpuściłem 5 miesięcy temu nadal żyją i się mają dobrze.
10.01 zamówiłem gupiki, kiryski, slimaki i małże, i to one padają. Z 5 gupików zostały mi 3.

Sądzę, że ryby,które kupiłem mogły być chore. Niestety jedyny objaw który zauważam to to, że pływają cały czas u góry zbiornika. Nie miały żadnych plam, kupy nie były cienkie i przezroczyste, nie puchną, nie mają nic z oczami, ogony i płetwy są nie postrzępione.

Proszę o informację na co mogły paść Gupiki. (stąd zdjęcia martwych ryb ->wyglądały tak samo)[/quote]
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Jakie masz NO3 ? Nawet wedlug paskow
Zenobi
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2020 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zenobi »

W 1 poście edytowałem informacje,
NO3 ->0mg/l

Ponizej zdjecia paskow, roslin(przed i po wymianie wody), ryb i akwarium
https://files.fm/u/shk9r5u5
Zenobi
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2020 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zenobi »

Zenobi pisze:W 1 poście edytowałem informacje,
NO3 ->0mg/l

Ponizej zdjecia paskow, roslin(przed i po wymianie wody), ryb i akwarium
https://files.fm/u/shk9r5u5

To jest moja "apteczka"
Nic jeszcze z tego nie dodawałem do akwarium.

https://files.fm/u/rh58ecv2
ODPOWIEDZ