Problem po zmianie obsady

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Witam założyłem akwarium ponad dwa miesiące temu od tamtej pory raz walczyłem z ospą moją obsadą były 3 fantomy czarne i jeden czerwony , 3 pielęgnice skośnopregie , 2 kiryski albinosy i 2 glonojady pospolite. Udało się po użyciu ichtio. Dowiedziałem się że moje pielęgnice nie nadają się do takiego zbiornika więc trzy dni temu je oddałem i dokupiłem kolejne rybki.

Moja obsada na dzień dzisiejszy to :

- 7 gupik pawie oczko,

- 3 fantom czarny i 1 czerwony,

- 4 platynki,

- 4 kiryski ablinosy,

- 2 glonojady pospolite.

Problem pojawił się po wpuszczeniu nowych ryb trzy dni temu zaczęły się ocierać gupiki i platynki o podłoże i dekoracje akwarium , jeden gupik pokłada się na podłożu jakby ktoś mógł doradzić był bym wdzięczny .

Moje parametry wody trzy dni temu (kropelkowe zoolek) :

NO2 - 0.025,

NO3 - 20,

pH - 7.8,

GH - 20,

KH - 16,

Dzisiaj podczas podmiany dolałem na 15L, 5L demineralizowanej wody żeby trochę zmiękczyć tą wodę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy możesz nam pokazać zdjęcia całego akwarium? Bardzo proszę.
Czy ryby mają jakieś objawy na skórze?

Jaka jest temperatura wody w tej chwili?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Narazie tylko się wycierają o podłoże najczęściej gupiki, żadnych zmian nie zauważyłem chociaż tylko potrafię rozpoznać ospę, strasznie duzo odchodów wydalaja jak widać na zdjęciu na środku akwarium z dwóch dni taki przyrost, temperatura wody około 25-25,5 stopni
Obrazek
Obrazek
Obrazek[/URL]
Obrazek tutaj po daniu karmy dla glonojadów i kirysków na noc dopiero potem wchodzi glonojad i je odgania
Dzisiaj trochę ograniczyłem podanie pokarmu do porannych płatek, takto dostają rano płatki i wieczorem mrozonki na przemian wodzeń, oczlik. Co chwilę widać jak skubią z piaski jakieś resztki pokarmu i z roślin.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2020 19:57 przez adex1005, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

O kurde ten statek! Wzruszyłem się :shock:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zacznijmy jeszcze raz. Usuń statek, zajmuje tylko miejsce w małym akwarium i nie wiadomo co wydziela do wody. Dosadź rośliny, bo trzymasz ryby wymagające gąszczu roślin. Akwaforum nie zapewnia rybom miejsc zacienionych i schronienia. Narażasz je na stały stres.
Wrzuć do akwarium korzenie, są niezbędne dla zbrojników do pozyskiwania celulozy koniecznej im do prawidłowego trawienia. Chociaż mówiac szczęce to masz za małe akwarium na trzymanie wąsaczy niebieskich.

Dla fantomów woda jest za twarda i zbyt zasadowa, wysadzasz im nerki.

Radzę jak najszybciej postarać się o parę korzeni, wywalić statek, posadzić więcej roślin. Obowiązkowo! Pamiętaj że docelowo część odchodów ryb w dobrze prowadzonym akwarium stanowi dobry nawóz dla roślin, które wspomagają równiez filtrację biologiczną. Nie wiem jak jest z grubością podłoża, ale musisz mieć minimum 5 cm dla dobrego ukorzeniania się roślin.

I jeszcze jedno : na środkowym zdjęciu w lewym górnym rogu widać chudego gupika, z jego wyglądu mogę wnioskować, że ma ogromny problem z pasożytami i jest skrajnie wychudzony. Czy zauważyłeś u ryb białe ciągnące się odchody?

Podmieniaj wodę z jednoczesnym odmulaniem dna co kilka dni, bo masz przerybione akwarium. Radzę oddać glonojady - bardzo brudzą i jak pisałam wcześniej, masz nieco za małe akwarium.

Wyłącz napowietrzanie w filtrze, cząsteczki powietrza w wodzie podrażniają skrzela ryb. Skieruj wylot wody z filtra na jej powierzchnię, żeby się ruszała. To wystarczy do wymiany gazowej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Rośliny planowałem właśnie z dwie wrzucić, właśnie nie zauważyłem robią same ciemne odchody a ten gupik właśnie pokłada się na podłożu ale nie widać na nim żadnych zmian. Wodę podmieniam razem z odmulaczem raz na tydzień. Grubość podłoża jest więcej niż 5cm ponieważ zakrywa plastik dolny resztę na zdjęciu. Filtr przestawię mam nadzieję że pomorze i korzenia wrzucę, sugerowałem się akwarystycznym sklepem ponieważ tak samo mieli ustawiony filtr i tak mocno napowietrzali.
Czy podmianki takie jak robię deminarylizowana woda moge utrzymać na 15 litrów bańke 5 wody deminarylizowanej? Żeby zbic chociaż do tej średniej twardości 10 a 15.
I czy w razie pojawienia się ospy mogę podnieść temperaturę do 28 platynki to wytrzymają?
Korzeń to taki z akwarystycznego czy może być zwykły i jak go przygotować?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Roślin dorzuć więcej.
Wodę możesz mieszać z demineralizowaną.
Platynki wytrzymają 28 stopni.
Korzeń może być ze sklepu lub spreparuj własny - pisaliśmy o tym naprawdę bardzo dużo na forum. Preparowanie korzenia zajmie Ci sporo czasu.

Podmieniaj więcej wody i częściej odmulaj, żeby odchody ryb nie zanieczyszczały wody.

Nie sugeruj się niczym co widzisz lub słyszysz w sklepie zoologicznym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Postaram się wszystko zrobić, zeby tylko przestały się drapać.

Edit : Mam pytanko czy przy stosowaniu ichtio trzeba wyłączać światło, a jeśli tak to na jak długo żeby roślinom nie zaszkodzilo.
Sytuacja na dzień dzisiejszy, wczoraj padł ten gupik co się co chwilę pokładał którego widać na zdjęciu.Wczoraj na jednej platynce zauważyłem kropki na płetwie i zostało zastosowane ichtio i zwiększona temperatura do 27, mam nadzieję że pomorze, po leczeniu kupuje Korzeń i dokładam 2 roślinki.

Wczoraj zakończyłem leczenie ichtio i nastopiła zmiana w akwarium dołożone 4 roślinki moczarka, jedna odnoga z innego akwarium, anubias na korzeniu i mania jakoś tak zapomniałem nazwy. Statek poszedł w odstawkę i włożony został Korzeń.

Obrazek
ODPOWIEDZ