Mam akwarium 25 litrów, ryby zrobiły się leniwe, kilka padło

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gallusik
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2020 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Mam akwarium 25 litrów, ryby zrobiły się leniwe, kilka padło

Post autor: gallusik »

Witam mam akwarium 25 litrów
*2 mieczyki (do dziś były trzy)
*4 inne (proszę o zidentyfikowanie jakie to rybki)
*2 glonojady :)
*2 ślimaki military helmet

Woda ma około 26 stopni
Parametry wody pogarszają się nagle po jej wymianie z ciągu 4-6 dni.
Woda jest wymieniana raz w miesiącu
Ryby karmię Płatkami Tropical Ichtio-vit

Akwarium stoi od grudnia 2019 roku
ryby były wpuszczone w grudniu (sporo wtedy padło 3-4 mieczyki),
Ten mieczyk co dziś padł był kupiony w styczniu.
Padł jeden ślimak 2 miesiące temu (ślimaki kupione z lutym)

Grzałke mam z termostatem
Filtracja - filtr wewnętrzny, myty co 1-2 tygodnie w wodzie z akwarium. Filtr z deszczownicą
mam także napowietrzacz który doprowadzony jest do ozdoby
oświetlenie led (zwykła żarówka światło ciepłe)

Mam dwie rośliny w akwarium. Duża roślina zostałą poważnie zaatakowana przez glony.
Większość liści musiałem usunąć. Dziś zauważyłem że nadal duża roślina ma glony na 2 liściach.

Mam dwie sztuczne rośliny, 3 sztuczne ozdoby (jedna służy do napowietrzania).
Podłożem są kamyki


Ostatnio ryby częściej się kładą i jakby częściej odpoczywały
Mieczyk dzisiaj pływał na boku po czym się schował i po kilku godzinach padł.
Inna ryba ma przekrwiony pyszczek.
Tutaj też chciałbym się zapytać co to za gatunek (w sklepie zrobiłem sobie zdjęcie listy co pływa w akwarium jak kupowałem, ale okazało się że nic nie pasuje do zdjęć).)
Pozostałe rybki pływają lecz częściej odpoczywają niż zwykle (kładą się na kamieniach i liściach).

Ta rybka co ma przekrwienie jest jakaś apatyczna i mam wrażenei że niedługo padnie. Mało pływa, więcej siedzi na liściach i kamieniach.

Postanowiłem wymienić im szybciej wodę i teraz woda czeka w wiaderku z uzdatniaczem do jutra.
Do akwarium dodałem już dzisiaj uzdatniacz i antyglon.

W ciągu 2 miesiecy planuję wymianę na akwarium 112 litrów, ale chciałbym przenieść całą obsadę i może jak będzie wszystko ok to coś dokupić.

Podsumowując:
1. Czy to przekrwienie i apatyczność to poważna choroba?
2. jak się pozbyć glonów (czy środek na glony wystarczy wraz ze ślimakami)?
3. jaka to ryba na zdjęciu?
4. Co mogę robić źle parametry wody się tak szybko pogarszają?

Zdjęcia nie chciały się dodać więc daje do nich linki:
https://zapodaj.net/e951439df3d55.jpg.html
https://zapodaj.net/6447c834d7597.jpg.html

Pozdrawiam
Maciej
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.
Nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Oddaj natychmiast wszystkie ryby, ponieważ Twoje akwarium jest dla nich za małe i w tej chwili trzymasz je w trującej wodzie zanieczyszczonej ich własnymi wydalinami. Po prostu powoli je zabijasz. Trudno jest mi ocenić jak bardzo ryby mają na tę chwilę uszkodzone organy wewnętrzne ze względu na fatalne warunki w jakich się znajdują, ale moje rokowania nie są optymistyczne.
Podmieniaj 50% wody codziennie do momentu oddania ryb. Do wody do podmian nie dodawaj żadnej chemii, to jest całkowicie zbędne.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać. Sprawdź w jakim litrażu powinny być trzymane i jakie parametry wody są im niezbędne do życia.
Poczytaj o podstawach akwarystyki i cyklu azotowym.

http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Podmieniłbym 100% wody, bo 50% przy wartościach przekroczonych kilkukrotnie i tak nie wiele da, a biologii żadnej nie masz. Tylko musi być odstana (co to oznacza - poszukaj w google) i szybko pozbył się ryb.

Reszta jak wyżej
gallusik
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2020 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: gallusik »

Czyli tak jak podejrzewałem, że jest ich za dużo jak na zbiornik i problem z "amoniakiem".
Czy jeśli zakupie zbiornik 112l to będzie dla nich ok?

Co do odstania wody to rozumiem co to znaczy.

Szkoda, że w sklepie jak sprzedawca się pytał jakie rybki będę chciał i jaką ilość to zaproponował małe akwarium z osprzętem. Mógł od razu odradzić i zaproponować inne rybki lub większe akwarium.

Co do mieczyków znalazłem odpowiedź, że zbiornik minimum 100l.
Niestety nadal nie wiem co to są te drugie rybki. Sklep z powodu Coronowirusa zamknięty.
Czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć co to są te drugie rybki (te ze zdjęcia)?
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Nie słuchaj co Ci w sklepie mówią, bo tam w większości pracują ludzie z przypadku.
Ale nie bój, jak rozwiniesz pasje to akwarium małe na pewno się przyda, jako kotnik, kwarantanna, dla roślin, krewetek a może bojownika.

Co do ryby, to wygląda jak coś z rodzaju Pielęgnic / Akara coś w ten deseń. W każdym razie ryba nie na to akwarium.

Zacznij jeszcze raz na spokojnie z trochę większym zbiornikiem. Poczytaj i na spokojnie pomalutku. Każdy popełnia błędy i większość akwarystów zaczynała w podobny sposób jak Ty.
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Re: Mam akwarium 25 litrów, ryby zrobiły się leniwe, kilka p

Post autor: Adiko96 »

Ta rybka to wielkopłetw wspaniały i nic dziwnego że jedna jest przekrwiona bo to agresywny gatunek i zapewne bedąc we 4 w tak malutkim akwarium intensywnie ze sobą walczą. Ogólnie nie poleca jej się do akwarium towarzyskiego więc jeśli założysz już większy zbiornik to musisz zdecydować czy chcesz trzymać tylko je (W zestawieniu 1 samiec + 2-3 samiczki) czy dobrać sobie inną obsadę.

Tak jak mówili przedmówcy,oddaj rybki i nigdy nie ufaj bezgranicznie sprzedawcy w sklepie. Nigdy też nie kupuj rybek nie wiedząc nawet jak się ona nazywa bo w związku z tym nie masz pojęcia jakich warunków wymaga i czy jesteś jej w stanie je zapewnić. Zakup rybek to zawsze powinien być przemyślany wybór.

Wyrzuć sztuczne rośliny i ozdoby bo wygląda to bardzo nienaturalnie (chyba,że faktycznie bardzo Ci się podobają i nie zmieniają parametrów wody...)

Zobacz jaką wodą dysponujesz (strona wodociągów lub testy kropelkowe wody z kranu) i postaraj się do niej dobrać gatunki. W 112l można stworzyć już naprawdę fajne zestawienie, poczytaj sobie o propozycjach obsad do zbiornika o tej wielkości ;)
gallusik
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2020 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: gallusik »

Dziekuję wam za wskazówki. Czytałem i oglądałem poradniki jak zakładać akwarium. Roślinność podłoże, filtracja pokarm. Niestety nie było w tych materiałach nic na temat doboru obsady i wielkości zbiornika. Co do obsady zaufałem sprzedawcy w sklepie. To był błąd. Rybki oddać do sklepu akwarystycznego czy raczej poszukać kogoś na jakimś portalu wiadomości lokalnych?
Przeniosę się na akwarium 112l z inną obsadą
Pozdrawiam
Maciej
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby oddaj gdziekolwiek, byle się znalazły poza Twoim akwarium. Daj ogłoszenia, pytaj w sklepach. I pamiętaj o codziennej podmianie wody do momentu oddania ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ