Senny bojownik na dnie

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sebastian322
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2020 21:31
Lokalizacja: Kraków

Senny bojownik na dnie

Post autor: Sebastian322 »

Witam, tak w skrócie.
Bojownik, kolor cegła, wiek od 7 miesięcy (w sklepie mieszkał w kubeczku) ,
akwarium 25 litrów
filtr Aquael Fanfilter mini Plus (260l/h) + deszczownia skierowana na tylna ścianę akwarium żeby nie tworzyć prądu na tafli wody
Filtr puszczony na maksymalna przepustowość, prąd niewielki (brak ruchu roślin)
W akwarium żywe drewno, żywy kamień, jedna sztuczna ozdoba, podłoże żwirek drobny, dwie muszle
Roślinność : duża ilość Hedyotis salzmani (szybki rozrost), jeden spory okaz Anubias Barteri, jeden mały Anubias Petite. Rośliny rozwijają się bardzo ładnie.
Brak grzałki - stała temp ok 23/24
Akwarium przykryte pokrywą, pokrywa większa od rozmiaru akwarium ok 2cm (wolna przestrzeń z tyłu akwarium)
Pokarm suchy płatkowany co ok 2 dni, czarna larwa komara raz na tydzień. Duży apetyt bojownika aż do początków problemu który opisuje.
Wymiana wody ok raz na 10 dni / 50% objętości.
Przy każdej podmianie wody:
Woda z kranu filtrowana Britą, Tetra Aquasafe, Seachem Stability, Tropical Multimineral, oraz od trzech tygodni środek na glony (ZOO Algae Treatment)
Skład wody jest wporzadku wdlg odczynników testowych od Tetra.
Ok 4 tygodnie temu był stosowany No Planaria (w proszku) - w akwarium pojawiła się dużą ilość Stubii - po zastosowaniu środka bardzo duża ilość martwych Stubii - bojownik nie miał apetytu ani ma żywe ani martwe stubie.
Z nowości : 3tyg temu kupiony ślimak Helmet Military, siedział 3 dni na filtrze po czym zmarł, aktualnie jest nowy Helmet, ten również siedzi na filtrze...



Problem z Bojownikiem
Ryba była bardzo żywa, czesto walczyła z odbiciem w szybie, miała duży aptetyt.
Aktualnie bojownik jest bardzo ospały, większość czasu spędza na dnie akwarium bez ruchu, płynie na tafle jedynie po powietrze, po czym wraca na dno, nie kładzie się na boku ani nie traci równowagi, słabo reaguje na bodźce (światło, filtr)

W ciągu ostatniego miesiąca przeprowadziłem operacje zwalczania Stubii z pomocą No Planaria, pierwszy etap 3 dniowy, po dwóch tygodniach z racji braku Stubii nie stosowałem preparatu 3dni, tylko jeden dzien.
Dalej jako zmiana dla bojownika również stosowanie środka przeciw glonom Algae Treatment.
Ostatnia zmiana to drugi już w tym miesiącu ślimak Helmet Military

Czy nasz Kubuś już zdycha czy jeszcze jest nadzieja, kilka zdj poniżej.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

No właśnie dodaj zdjęcia. Objawy wskazują na niską temperaturę, Bojowniki najlepiej się czują 26-28 w niższych temperaturach poniżej 23°C zamiera ich aktywność i wcale się nie ruszają, ale to też zależy od ryby. Kolejne dwie rzeczy często spotykane, to martwica płetw i puchlina, ale to musisz dać zdjęcia.

Podejrzewałbym jednak tą chemię. Bardzo ryzykownie wrzucać proszek (no planaria) do akwarium z Bojownikiem, nawet jeśli piszę, że bezpieczny dla ryb.

Może być też już wiek. Jak kupiłeś mocno wybarwionego z rozwiniętymi płetwami, to młody już nie był.

Proponuje dużą podmianę wody, wyższa temperatura i dodać liść ketapangu lub szyszki olchy oraz jakieś witaminy jak masz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień przynajmniej 50% wody, podmieniaj wodę w ilości 20% co kilka dni - obowiązkowo. Nie raz na 10 dni więcej, ale mniej i nieco częściej.
Nie lej żadnej chemii do wody - destabilizujesz akwarium. Zastosowanie No planaria w obecności ryby było złym pomysłem.
Usuń muszle - zwiększają twardość wody, nigdy nie powinny być trzymane w akwarium słodkowodnym.
Podaj proszę parametry wody,

Zamiast sztucznych ozdób posadź żywe rośliny, żeby bojownik mógł wśród nich odpoczywać. Daj rośliny na taflę wody. Dodatkowo rośliny wspomagają filtrację biologiczną w zbiorniku. Cieszę się, że jest ich już sporo, ale dobrze żeby był gąszcz.

Filtr przykręć na minimum, pozwól żeby woda powoli przez niego przepływała, daj czas bakteriom nitryfikacyjnym na pobieranie związków azotowych z wody.

Co to znaczy "żywy kanień" i "żywe drewno"?

Odpowiednia temperatura dla bojownika to 28 stopni, obowiązkowo zamontuj grzałkę z termostatem.

Czy możesz nam pokazać zdjęcia akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sebastian322
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2020 21:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sebastian322 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

https://ibb.co/dtgMzLS
https://ibb.co/dr3D3ZN
https://ibb.co/qyxSGVF
https://ibb.co/wQFgqn0
https://ibb.co/TKHLt2M
https://ibb.co/pyhYjZF
https://ibb.co/gzrLLmd

Powyżej linki do zdjęć, niestety nie udało mi się dodać zdjęć bezpośrednio do forum.

W temacie pisałem o żywym kamieniu/drewnie. Chodziło oczywiście o to że nie są sztuczne(plastikowe).
Grzałka z termostatem już jest przeze mnie zamówiona, wczoraj jednak podgrzałem wodę znacznie (kaloryfer) a bojownik nadal nie wykazał żadnej inicjatywy. Dzisiaj umieściłem go w kuli żeby cokolwiek zjadł, w dużym akwarium już kompletnie nie był zainteresowany pożywieniem.
Niestety maluch już kompletnie się rusza, kładzie się na dnie na boku, mieszka teraz w kuli żeby miał łatwy dostęp do pożywienia, kula z wodą z dużego akwarium.

Niestety chyba nieświadomie przez głupotę zabiłem go chemią... Żona mnie udusi bo kochała małego Kubusia :|

Bardzo proszę o przeglądnięcie zdjęć i wskazanie błędów dotyczących akwarium, będę chciał założyć nowe, z nowym podłożem bo aktualne mocno się brudzi (glony/odchody/liście) ciężko je ogarnąć. Może jednak zdecydować się na inne rybki. Bojownik glonów raczej nie zasmakuje, a z rybkami glonojadami raczej się też nie dogada. Zastanawia mnie litraż, czy warto trzymać więcej niż jedną /dwie rybki na 25l akwarium.
Bardzo proszę o pomoc.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Inne ryby pasujące to proponuję gupiki endlera z 5 sztuk samych samców, aby się nie mnożyły- ryby żwawe, bardzo kolorowe i nie chowające się, zazwyczaj nie trzeba ingerować w chemię kranówki dla nich. Skubią glona, ale o czyszczeniu i opanowaniu takiej epidemii zapomnij.
Sebastian322
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2020 21:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sebastian322 »

MarJan, jak w takim razie zwalczać glony nie ingerując mocno w dno akwarium przy każdej podmiance, miałem kiedyś taki mały "odkurzacz/pompa" do akwariów ale średnio się sprawdzał. Czy bojownik który już z natury jest agresywny będzie się dobrze czuł w towarzystwie gupików?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Miałem na myśli gupiki zamiast bojownika.... córka w kostce trzyma je z Bojkiem, ale samiczką i na prawdę dobrze ze sobą współmieszkają choć gupiki trochę twardszą wodę powinny mieć zapewne...z samcem trochę bym się bardziej bał...

Glony to jest coś normalnego w niewielkich ilościach, a plaga świadczy o zachwianiu równowagi pierwiastków odżywczych w wodzie, nadmiaru rozkładającej się materii roślinnej co prowadzi do pierwszego, lub nadmiar światła...nie leży w kwestii zwierząt odglaniać zbiornik, tylko trzeba znaleźć sposób na równowagę- wtedy nie ma problemów z glonem.
Sebastian322
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2020 21:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sebastian322 »

Z ostatniego testu wynika że :
NO3 - 10mg/l
NO2 - 3mg/l
GH - 10'd
KH - 10'd
pH - 6.8
Cl2 - 0mg/l

Wdlg testu wartości są w porządku. Akwarium czyszczę reguralnie i woda nie jest mdła, jest wręcz zbyt przejrzysta (pewnie od preparatów), roślinność rozwija się wporzadku.
W takim razie będę musiał zaopatrzyć się w jakiś dodatkowy łapak/szczypce, ostatnio interesowały mnie też odmulacze, ale bardzo ingerowały w dno akwarium podczas sprzątania, a to chyba nie jest dobre wyjście. Czytałem że stubie wywołuje nie tylko przekarmianie, ale trzeba też uważać na dno akwarium, nie ruszać go zbytnio, nie wiem co o tym myśleć.

MarJan czy piasek na dnie akwarium (oglądałem twoje zdjęcia na forum-piękne akwarium) jest dobrym rozwiązaniem na tak małe akwarium jak moje?

Mieszkam w mieście, tutaj dostęp do rybek jest dość duży, ale zdecydowałem się kupić najbiedniejszego bojownika w dużej galerii handlowej, jakoś tak z litości.
Gdzie ewentualnie w takim razie szukać nowego okazu jeśli ten umrze, czy jest wporzadku kupować narybie przez internet?

Jeśli chodzi o lampkę to jest fiolka z listwa Led : temp światła 6500K, moc 7W.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

NO2 zabija Ci rybę, ta wartość powinna być zerowa.
Piasek jest zawsze dobry według mnie, bo żadne organiczne drobiny nie wpadają w szczeliny podłoża- bo ich nie ma- takie drobinki nieraz w grubszym żwirku z czasem mogą się psuć i wtedy zaczynają się problemy typu "skąd te glony, nic od dawna nie zmieniam, a pojawiła się plaga". Ja tam polecam drobne i jałowe podłoża jak piasek, nie miałem z nimi problemów.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak jak napisał Marjan - bojownik jest zatruwany związkami azotowymi. Podmień 50% wody i podmieniaj regularnie co kilka dni. NO2 musi być zerowe.
Nie lej chemii do akwarium. Staraj się jak najrzadziej czyścić wkłady filtra.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ