Ryby padają codziennie

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
among
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2020 22:46

Ryby padają codziennie

Post autor: among »

Cześć. Od pewnego czasu codziennie wyławiam 1-2 martwe rybki.
Akwarium 450L
pH 7,5
GH 14
KH 6
NO3 20-50
NO2 0
Temperatura 27 stopni C
Napowietrzenie - listwa podpięta pod brzęczek
Filtracja - Juwel bioflow 8.0
Oświetlenie t5 2x54w
Podłoże - substrat podżwirowy, żwirek, kilka kamieni, kilka korzeni
Rośliny - tylko żywe, głównie anubiasy i kryptokoryny
Karmienie suchym pokarmem, plus 1-2x w tygodniu mrożonka
Obsada: gupiki, molinezje, platki, neony plus obsada sprzątająca (kirysy, glonojady, kosiarki) razem około 100-150 ryb, ślimaki świderki, helenki i 3 helmety
Na początku nie widziałem żadnych objawów, które mogłoby cokolwiek wskazywać, ryby po prostu padały. Po kilku dniach obserwacji jestem w stanie wskazać, która ryba następnego poranka zostanie wyłowiona martwa. Jedyny objaw jaki widać, to taki, że ryba tak jakby "składa" płetwy. Grzbietowa kładzie się wzdłuż ciała, ogonowa z okrągłej robi się podłużna, a rybka do pływania używa tylko płetw piersiowych, nie "macha" ogonem. Dotyka to tylko żyworódek, do tej pory nie padł żaden neon czy kirys.
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Ryby padają codziennie

Post autor: Mike122 »

450 litrów konkret, ale 100-150 rybek ? trochę dużo
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Re: Ryby padają codziennie

Post autor: 100%amator »

Żyworódki i glonojady produkują chyba najwięcej zanieczyszczeń z twojej gromadki. Czy płetwy ryb się strzępią czy coś? W miarę możliwości wstaw zdjęcie ryby która w/g ciebie padnie w najbliższym czasie.
among
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2020 22:46

Re: Ryby padają codziennie

Post autor: among »

Mike122 pisze: 08 cze 2020 21:54 450 litrów konkret, ale 100-150 rybek ? trochę dużo
Uwierz, że przy tym litrażu prawie ich nie widać ;) tym bardziej, że znaczna część jest średniego wzrostu z rozrodu.
100%amator pisze: 09 cze 2020 16:48 Żyworódki i glonojady produkują chyba najwięcej zanieczyszczeń z twojej gromadki. Czy płetwy ryb się strzępią czy coś? W miarę możliwości wstaw zdjęcie ryby która w/g ciebie padnie w najbliższym czasie.
Glonojady mam tylko dwa. Płetwy właśnie nie są postrzępione. Nie ma żadnych wizualnych objawów. Żadnych plam, deformacji, odstających łusek. Jedynie to, co pisałem wcześniej. Ze zdjęciem będzie problem, bo nie mam czym zrobić go w zadowalającej jakości. Oczywiście nie mam 100% pewności czy wyławiam wcześniej wytypowaną rybkę, ale moje obserwacje na to wskazują. Dziś wyjątkowo nic nie musiałem wyławiać, ale do tej pory przez przynajmniej tydzień codziennie coś pływało do góry brzuchem.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają codziennie

Post autor: owlman »

Czesc . Za wysokie NO3
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Re: Ryby padają codziennie

Post autor: 100%amator »

Póki co to jedyne co mi przychodzi do głowy oprócz lania chemii to częstsze podmiany wody.
Awatar użytkownika
Akwapark
Administrator
Administrator
Posty: 1550
Rejestracja: 29 lip 2004 18:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Ryby padają codziennie

Post autor: Akwapark »

among pisze: 08 cze 2020 13:23 Filtracja - Juwel bioflow 8.0
Mimo wszystko na tak duży zbiornik oraz obsadę ta filtracja jest za słaba. Sam posiadam zestaw Juwel Rio 240 i o ile dla minimalnej obsady filtr sprawdzał się dobrze, to po jej powiększeniu zaczęły pojawiać się kłopoty. Należy dokupić dodatkowo filtr zewnętrzny kubełkowy i problem zniknie - parametry wody będą bardziej stabilne.
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Ryby padają codziennie

Post autor: Mike122 »

Dokładnie, przy tym zestawie też dokupiłem zewnętrzny filtr Ikola.
among
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2020 22:46

Re: Ryby padają codziennie

Post autor: among »

Dzięki za odpowiedzi ;) Jaką częstotliwość i ilość wody przy podmianie byście polecili przy tym baniaku?
ODPOWIEDZ