Co to za choroba?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Arkadiusz84
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2020 18:00

Co to za choroba?

Post autor: Arkadiusz84 »

Witam szanownych forumowiczów,

mam akwarium 180l, założone 4 tygodnie temu, obsada wpuszczona po 2 tyg w składzie: 8 x tęczanek boesemana, 2 x akara neon blue, 2 x barwniak czerwonobrzuchy, 1 x grubowarg dwubarwny, 1 x glonojad. Temp. wody 27 st C, pH 7,5, GH 17, NO2 0, NO3 5, PO4 <0.02.

Pokarm 2 x dziennie: suchy;JBL Novo Granomix, Dr. Bassleer biofisch-food, mrożony artemia. Mrożony podaje co 2-3 dzień.
Podmiana wody raz w tygodniu ok 20%, filtr kubełkowy Eheim Classic 250, grzałka 150W, Skimmer Eheim, napowietrzacz Eheim (chodzi tylko w nocy), oświetlenie dwie belki LED, jedna 1400lm druga 3900lm
Roślinność: Limnophila sessiliflora, Echinodorus grisebachii Bleharae, Pogostemon quadrifolius, Micranthemum tweediei.

Choroba dotyczy tęczanek, mianowicie od kilku dni zaobserwowałem u trzech osobników białą kropkę ( jakby pryszcz) na górnej wardze. Dodatkowo dzisiaj jakby trochę wyblakły. Zachowanie ich nie budzi żadnych zastrzeżeń, są ruchliwe mają apetyt, zachowują się jakby cały czas były głodne. Dodatkowo po zapaleniu światła widoczne są na szybie malutkie ok 2-3 mm białe robaczki.

Co to może być?
Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Co to za choroba?

Post autor: grzesi3k »

Robaczki olej ;) Myślę, że baniak nie dojrzał. Cykl azotowy nie jest zamknięty i tęczanki jako najwrażliwsze zaczynają odczuwać. Rób duże podmianki. no i trochę wodę masz twardą.
Arkadiusz84
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2020 18:00

Re: Co to za choroba?

Post autor: Arkadiusz84 »

Dziękuje za wskazówkę. Czy jak podmienię co drugi dzień ok 20l wody z RO nie będzie to za szybka zmiana twardości wody? Czy lepiej w większej ilości ale odstajemy kranówki?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Co to za choroba?

Post autor: grzesi3k »

Czystego RO bym nie polecal lac. Dawaj 50/50 albo 60/40 przy podmiankach :) Ale w dobrym kierunku dzialasz!

Ktos z kolegow hi-techowcow doradzi? (ja wale kranowe, RO to hi-tech ;) ) hahaha
ODPOWIEDZ