Problem z NO2 i NO3

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
michu42uk
Posty: 1
Rejestracja: 01 lip 2020 18:04

Problem z NO2 i NO3

Post autor: michu42uk »

Witajcie

Od 2ch mcy mam akwarium 120L

Uzywam filtra zewnetrznego (external filter) plus oczywiscie pompka napowietrzajaca. W akwarium mam ok 30stu rybek. 10 neonek 6 gupikow 4 molinezje 1 gurami 6 mieczykow i 4 brzanki. Martwia mnie parametry.Mam ok 8 roslinek w fazie wzrostu.

pH wody to +/-7.6 KH .100 GH mg na 1L i 125 mg na 1L NO3 250 NO21.0 do 3.0. Martwi mbie wysokie NO3 bo w kilka dni padlo mi 6 rybek. Co dwa tyg podmieniam ok 20/25% wody oczywiscie wczesniej odstalej ok 20gdz. Temperatura wody to od 22 do 26°c.
Co zrobic by nie tracic rybek?
Z gory dziekuje
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Problem z NO2 i NO3

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Czym mierzysz?
michu42uk pisze: 01 lip 2020 18:16 pH wody to +/-7.6 KH .100 GH mg na 1L i 125 mg na 1L NO3 250 NO21.0 do 3.0. Martwi mbie wysokie NO3 bo w kilka dni padlo mi 6 rybek. Co dwa tyg
Trochę dziwne wyniki powychodziły, a śnięcie ryb może być spowodowane niezerowym NO2. Oznacza to, że może być coś z filtracją nie tak, dwa miesiące i 120l to okres taki, że NO2 raczej już być nie powinno przy prawidłowej filtracji biologicznej.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z NO2 i NO3

Post autor: BARA »

michu42uk pisze: 01 lip 2020 18:16 Witajcie

Od 2ch mcy mam akwarium 120L

Uzywam filtra zewnetrznego (external filter) plus oczywiscie pompka napowietrzajaca. W akwarium mam ok 30stu rybek. 10 neonek 6 gupikow 4 molinezje 1 gurami 6 mieczykow i 4 brzanki. Martwia mnie parametry.Mam ok 8 roslinek w fazie wzrostu.

pH wody to +/-7.6 KH .100 GH mg na 1L i 125 mg na 1L NO3 250 NO21.0 do 3.0. Martwi mbie wysokie NO3 bo w kilka dni padlo mi 6 rybek. Co dwa tyg podmieniam ok 20/25% wody oczywiscie wczesniej odstalej ok 20gdz. Temperatura wody to od 22 do 26°c.
Co zrobic by nie tracic rybek?
Z gory dziekuje
Z Twojego opisu wynika, że masz mocno przerybione akwarium, w dodatku trzymasz ze sobą gatunki wymagające odmiennych parametrów wody (neony - woda miękka i kwaśna, molinezje, gupiki i mieczyki - woda twarda i zasadowa).
Na gurami Twoje akwarium jest za małe.

Wodę powinieneś podmieniać co tydzień w ilości minimum 25%,z jednoczesnym odmulaniem podłoża. Zrób w tej chwili jak najszybciej podmianę nawet 50%.
Wysoki poziom NO2 świadczy o niewydolnej filtracji biologicznej - w tej chwili trujesz ryby więc nie dziwię się, że padły. Masz za mały filtr w akwarium (jaki?). Napowietrzanie wewnętrzne jest zbędne, wystarczy jak woda wypływająca z filtra będzie poruszać taflą wody.

Pokaż nam proszę zdjęcie swojego akwarium. Piszesz, że masz w nim mało roślin, a trzymasz ryby wymagające gąszczu. Podejrzewam, że w akwarium jest pusto, brakuje miejsc schronienia dla ryb, więc narażasz je na stres.

Zrób porządek z obsadą, oddaj neony i gurami. Jakie trzymasz brzanki?
Jak stosujesz filtr?
Jakie wymiary ma akwarium?
Co to znaczy, że temperatura wody 22-26 stopni? W akwarium? Masz takie wahania temperatury?

Temat przenoszę do działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ