15 Zgonów dziennie

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ToDz99
Posty: 1
Rejestracja: 04 lip 2020 15:30

15 Zgonów dziennie

Post autor: ToDz99 »

Cześć.
Zbiornik założyłem 24 czerwca. 29 czerwca dodałem do wody węgiel aktywny, ceramikę oraz zeolit. Umieściłem w podłożu kulki gliniano - torfowe oraz wpuściłem nowe rybki.
Akwarium - 112 litrów
Filtr wewnętrzny (450l/h) w nim mam węgiel aktywny oraz Prefiltr (2,8l, 400l/h). W nim mam ceramikę, gąbki oraz zeolit.
Grzałka 100 W
Oświetlenie T8 - 2x 18 W (świecenie około 10 h dziennie)
Rośliny:
Niestety nie znam się na nich, dostałem od znajomego - jest ich około 11 szczepek.
Obsada:
Na oko - 40 Gupików (było więcej)
5 molinezji
4 Helmety
2 Napoleonki
Parametry wody:
Azotany - 0 mg
Azotyny - 0,10 mg
Twardość ogólna - 4 dh
Twardość węglanowa - 12 dh
Wartość pH - 7,9
Chlor - 0 mg
CO2 - 0 mg
Pokarm: Multi Fit - HauptFutter XL
Do zbiornika wczoraj (3.07) dodałem bakterie Stability. Gupiki mam od kilku lat. Same się mnożą i nigdy nie miałem z nimi problemu. Ostatnio (jakieś 4 dni temu) zaczęły umierać na potęgę. Około 15 osobników w nocy. Niektóre pływały na dnie a niektóre przy powierzchni. W zachowaniu zaobserwowałem nagłe, zrywne ruchy. Ciało stawało się wyblakłe. Płetwy - jakby "obgryzione" - szczególnie ogonowa. Ciało jakby sparaliżowane, poruszały się jedynie machając ogonem. Na początku umierały same samce gupików, z czasem również samice. Pomyślałem, że to może ze starości lub przez krzyżowanie się nawzajem. Niestety dziś (4.07) umarła mi również jedna molinezja, a jedna z napoleonek ma objawy. Wlałem do wody (mam obecnie 90 litrów wody) roztwór 10 ml Blue ichtio - ślimaki wyłowiłem i przeniosłem do innego zbiornika. Niektóre gupiki przeniosłem do osobnego zbiornika - żyją. W zbiorniku głównym umierają. Przesyłam zdjęcia martwych ryb. Martwi mnie fakt, iż 26 czerwca zakupiłem 4 gupiki ze sklepu zoologicznego. Jedno ze zbiorników z rybami wyglądało tak jak w załączniku - ryby wyglądają podobnie do moich. Jednak zakupione gupiki nadal żyją. Czy jest ktoś w stanie pomóc/ doradzić co powinienem zrobić? Z góry dziękuje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: 15 Zgonów dziennie

Post autor: chemik4 »

Cześć,
masz niedojrzały zbiornik. 5 dni to za mało by wpuścić ryby, zaleca się 14-21 dni aby bakterie nitryfikacyjne miały czas się namnożyć.
Azotyny - 0,10 mg
I to jest problem, ma być ZERO.

Nie lej "bakterii w płynie", to "pic na wodę fotomontaż", innej chemii też nie lej. Lepiej w akwarium wypłucz gąbkę filtra z innego, dojrzałego, zdrowego akwarium. Kilka podmian po 30% wody co 3-4 dni nie zaszkodzi.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: 15 Zgonów dziennie

Post autor: MarJan »

Niedojrzałe to raz, przerybione to dwa- jakieś podstawy przydałoby się poczytać...jak zakładać, dojrzewanie, ile ryb i jakie na dany litraż i długość szkła....tu masz braki w wiedzy i dlatego ryby padają, to nie jest jakaś choroba tylko złe warunki dla życia zwierząt...
ODPOWIEDZ