Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Juleczka2020 »

Witam.
Mam potworny problem z rybami. Zdychają jedna po drugiej, a ja nie wiem co mam robić. Mam 60l akwarium, ale razem ze żwirkiem, to wychodzi około 54l. Rybek mam 25-30 ale że ciągle zdychają, to ich liczba się zmienia... Robię podmiankę wody co tydzień, a filtr czyszczę co 3 tygodnie, ale kiedyś czyściłam co 3 dni. Nie wiedziałam jeszcze, że robi się biosystem. Rybki w akwarium mam od 18 czerwca, ale ciągle ich przybywało. Teraz niestety ubywa...
Przejdźmy do problemu. Ryby zaczęły tak zdychać odkąd zdechła neonka. Potem wszystkie neonki padły... A teraz reszta ryb! Nie chcę restartować akwarium, ale boję się, że mam chorobę neonową! Czy da się to wyleczyć? Czy wszystkie ryby padną? Najgorsze jest patrzenie, jak rybka już nie pływa, tylko leży na dnie, ledwo oddycha, a ja wiem, że już po niej...
Zazwyczaj rybka, która wkrótce zdycha wygląda tak:
-ma wielki brzuch,
-jest ponura, smutna i nie pływa tak, jak inne ryby,
-nie ma apetytu,
-pływa przy dnie,
-ma obwieszony ogon,
-inne ryby ją "dzióbią".
Pomóżcie mi! Błagam!!!! Nie chcę, żeby wszystkie ryby zdechły!! Mogę wysłać zdjęcia przez maila.
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: BARA »

Podaj proszę więcej informacji zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Jakie masz ryby? Jakie są parametry wody? Jaki masz filtr, ile pracuje na dobę, czym karmisz ryby, ile jest roślin, co jest podłożem itd itp...
Na pierwszy rzut oka akwarium jest przerybione i najprawdopodobniej źle prowadzone, a ryby trują się własnymi wydalinami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Juleczka2020 »

Mam razbory, molinezje, danio, gupiki, kiryski, glonojady. Mam średnią temperaturę, podejrzewam, że mam twardą wodę, ale dopiero kupię przyrządy do mierzenia pH wody itp., daję im 3 posiłki dziennie: rano płatki(9.00), po południu granulat(14.00), a wieczorem też płatki(18.00). Nie pamiętam nazw wszystkich roślin, ale niektóre tak: żabiennica, moczarka kanadyjska, gałązatka kulista, mech jawajski. Jest jeszcze roślina, która ma karbowane liście i trawę, chyba to jest valisneria (osiadają mi na niej niestety okrzemki).Filtr pracuje mi cały czas. Mam biogrunt, a na nim żwirek (2 rodzaje). Używam uzdatniacza wody i leku na ospę u ryb. Chyba nie powinno się używać ich równocześnie... A w ogóle to nie jest to ospa. Raczej nie jest przerybione, bo wciąż ubywa ryb.
Dziękuję za pomoc.
Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Juleczka2020 »

Mam jeszcze ślimaka. Ampularia. Miałam helenki, ale wszystkie padły, a nie wiem czemu... Światło świeci od 8.30 do 21.00.
Nie używam teraz grzałki. 0 sztucznych roślin.
Dziękuję za pomoc.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: MarJan »

nie dokupuj zwierząt, nie wpuszczaj więcej- obecnie masz pandemię- albo wszystko padnie, albo coś uratujesz, ale nie ryzykuj życia innych zwierząt, nieważne czy coś przeżyje czy nic, restart by się przydał i jeśli niczego nie wyleczysz, nowe podłoże, rośliny, dezynfekcja szkła, filtra i innych sprzętów... tak jak opisujesz to nie wróżę szczęśliwego zakończenia dla rybek, nie wiem co to za choroba...

osobiście uśmiercałbym ryby, u których widać, że już nie mają szans- po co mają się męczyć
Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Juleczka2020 »

A nie mogłabym po prostu wygotować filtra, żwirku, ozdób?
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: BARA »

Niestety masz ogromnie przerybione akwarium i filtr nie wyrabia z biologicznym oczyszczaniem wody. Ryby będą chorować i umierać w męczarniach.

Poza tym łączysz ze sobą gatunki ryb o kompletnie odmiennych wymaganiach co do parametrów wody. Molinezje wymagają wody twardej i zasadowej, wręcz słonawej. Są ciepłolubne.
Neony, razbory kiryski i danio wymagają wody miękkiej i kwaśnej.
W dodatku danio są chłodnolubne.
Kiryski wymagają piasku jako podłoża.
Dla gonojadów niezbędne jest drewno, czyli jakiś korzeń.

Minimalny litraż dla molinezji to 120l. Twoje akwarium jest dla nich znacząco za małe. Dla glonojadów również. Pamiętaj, że ryby żyworodne mają bardzo szybką przemianę materii i ogromnie brudzą. Potrzebują sporej przestrzeni do pływania.

Oddaj większość ryb, poczytaj o ich podstawowych wymaganiach. Zapoznaj się z podstawami zakładania i prowadzenia akwarium słodkowodnego.

Nie lej chemii do wody, do momentu oddania ryb podmieniaj ok. 20 % wody co dwa dni.
W 63l kilka ryb to maks, a nie tyle ile podajesz, niestety.

Trzymam kciuki za poprawienie warunków życia ryb, oddanie za dużych, dopasowanie parametrów wody dla tych gatunków, jakie chcesz trzymać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: grzesi3k »

Juleczka2020 pisze: 14 sie 2020 15:01 wychodzi około 54l. Rybek mam 25-30
Obrazek

Niezły hardcore.
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Mike122 »

Serio tyle ryb w takim niewielkim akwarium ? Czytajcie coś zanim założycie akwarium, chyba najczęściej spotykany błąd to przerybienie i tego negatywne konsekwencje.
Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Juleczka2020 »

Teraz jest już 20-25 ryb.
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: BARA »

Nadal mocno za dużo. Podmieniaj wodę i to co dwa dni, sprawdź jej parametry.
Oddaj molinezje i glonojady jako pierwsze.

Poczytaj
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?f ... 3422#p3422
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Juleczka2020 »

Parametry wody:
-temperatura 26 stopni
-mam 10 mg/l azotanu (nie umiem tego inaczej określić, więc jakbym to określiła błędnie, to przepraszam)
-pH wody nie mam jeszcze zmierzonego, ponieważ nie mam narzędzia.
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: BARA »

Temperatura ok dla żyworódek, dla danio i kirysków za wysoka, ale tu kompromisu nie znajdziesz.
Podmień wodę jak najszybciej, podmieniaj regularnie, oddaj ryby o których już pisalam.
Nie czyść filtra, pozwól żeby w jego wkładach namnożyły się bakterie nitryfikacyjne.

Czy możesz nam pokazać zdjęcia akwarium? Wstaw je proszę na serwer zewnętrzny i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Juleczka2020 »

Dobrze, postaram się, ale nie wiem, czy dam radę.
Dziękuję za pomoc.
Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Re: Pomóżcie! Ryby zdychają!!!! Bardzo pilne!!!

Post autor: Juleczka2020 »

Nie umiem...
Dziękuję za pomoc.
Zablokowany