Umierające tęczanki

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Nix
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2020 16:15

Umierające tęczanki

Post autor: Nix »

1. Opisz akwarium wg. wzoru:
-litraż (wymiary akwarium): 72 l
-obsada ryb: 4x tęczanka wernera (było 11), 1x przylga chińska, tydzień temu mieszkało jeszcze pięć neonów czerwonych po likwidacji baniaka, ale obecnie już ich tam nie ma
- od tego tygodnia wprowadziłam rozwielitkę, wcześniej karmiłam ochotką, oprócz tego pokarm w płatkach, a dla przylgi glony i tabletki dla ryb dennych na bazie spiruliny
- temperatura i parametry:
temperatura - 23 stopnie
pH - 7.5
GH - 8
NO2 - 0
NO3 - 0
Chlor - 0
- inne zwierzęta: jedna ampularia, jeden military helmet, przez dwa dni mieszkał karlik szponiasty z likwidowanego akwarium
- podmiana co tydzień ok. 10-15%
-jak długo akwarium stoi: pół roku
-jak dawno ryby zostały wpuszczone: cztery miesiące temu
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę: nie jestem pewna, niestety nie mam już pudełek po sprzęcie
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo: są - trzy gałęzatki, dwa niewielkie anubiasy, rzęsa wodna, ponikło i jedna roślina, która wyglądem przypomina grubą kępę trawy (nie pamiętam jej nazwy, dostałam ją od brata po zlikwidowaniu jego baniaka)
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby: nie
-co jest podłożem: piasek
2. Opisz objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby: aktualnie tęczanki wydają się być bardziej zestresowane, ale to raczej wina tego, że nie są już w dużej grupie. bardziej się chowają, częściej znikają w tej dużej roślinie, wydają się być przestraszone, wypływają tylko do karmienia, jedzą niechętnie.
zachowanie przylgi nie zmieniło się, tak samo jak zachowanie ślimaków
- zmiany na jej ciele: brak
-co się dzieje z pozostałą obsadą: nic.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Umierające tęczanki

Post autor: owlman »

Czesc . Jakich testow uzywasz ? Daj zdjecie calosci akwarium .
Nix
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2020 16:15

Re: Umierające tęczanki

Post autor: Nix »

nie mogę niestety wykonać teraz zdjęcia akwarium - telefon w naprawie :(
używam testów paskowych od Tropicala
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Umierające tęczanki

Post autor: owlman »

Przede wszystkim dla teczanek jest za zimno . Wyniki testow niewiarygodne .
Nix
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2020 16:15

Re: Umierające tęczanki

Post autor: Nix »

gdy czytałam o wymaganiach tych ryb, na stronie było napisane, że tolerują temperatury od 22 do 30 stopni. https://rybyakwariowe.eu/?s=t%C4%99czanka+wernera
dlaczego niewiarygodne? :o
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Umierające tęczanki

Post autor: MarJan »

Tolerować i żyć stale to różnica, Ty latem nieraz znosisz ponad 30 stopni, a zimą poniżej 0, co nie znaczy, że to Twoje optimum...rozsądniej jest chociaż wyciągnąć średnią z tych widełek, a najlepiej poczytać o miejscu życia ryby, jaka zazwyczaj występuje temperatura w rejonach skąd pochodzi...tak na przyszłość.
Parametry niewiarygodne bo testy paskowe są niemiarodajne, jeśli używasz wody z kranu, nie masz jakiegoś własnego ujęcia i nie mieszasz jej z RO czy destylką to też nie uwierzę w taką twardość...
NO3=0 to też coś dziwnego dla akwarium już po dojrzewaniu, może się tak dziać, kiedy obsada roślinna jest gęsta i zużywa cały azot, lecz jest to nieczęste, a Ty gęstwiny nie masz
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Umierające tęczanki

Post autor: owlman »

O....i znowu pan MarJan mnie uprzedzil . 100/100
Nix
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2020 16:15

Re: Umierające tęczanki

Post autor: Nix »

Ok, w takim razie chyba oddam przylgę... zależy mi na tęczankach. podniosę temperaturę na grzałce i zobaczę, czy się poprawi... :(
Czyli zamiast paskowych kupić kropelkowe, tak?

A wodę mam akurat zmiękczaną, więc zdaje mi się, że wynik mógłby być podobny :/

nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień", posty połączyłam, MOD BARA
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Umierające tęczanki

Post autor: Neurochirurg »

Tak kup kropelkowe. GH = 8 nie jest aż takim ewenementem.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Nix
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2020 16:15

Re: Umierające tęczanki

Post autor: Nix »

28 oddałam przylgę na przechowanie do zbiornika kwarantannowego u brata - poleci do jego znajomego, który będzie miał dla niej odpowiednie warunki z chłodniejszą wodą :) podniosłam temperaturę do 26 stopni. Po kilku godzinach tęczanki zrobiły się bardziej aktywne, dzień później jadły już chętnie, ale dalej się chowały - prawdopodobnie ze względu na niewielką ilość ryb w grupie. W piątek zamówiłam 6 nowych osobników - dojdą prawdopodobnie we wtorek lub w środę. Dziękuję za pomoc! :D

A, jeszcze jedno. Czytałam, że ochotka nie jest zbyt dobrym pokarmem dla ryb i może im szkodzić. Co jest dobrym zamiennikiem?

NIe pisz posta od postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Umierające tęczanki

Post autor: wojtass9 »

Wodzien ,artemia .oczlik .
ODPOWIEDZ