Bojowniczka zwinęła płetwy!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Szwedka
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2020 17:49

Bojowniczka zwinęła płetwy!

Post autor: Szwedka »

Hejka,
Mam 2 bojowniczki, które żyły ze sobą w zgodzie przez 2 miesiące aż tu nagle widzę jak jedna na drugą skrzela pręży i przyjmuje pozycje dominującą :twisted: :roll: . Wczoraj po powrocie z pracy długo szukałam tej mniejszej, aż wreszcie ja znalazłam schowaną pod roślinkami. Już myślałam, że śnięta ale na szczęście żyje. Jest jeden problem. Jej płetwy są przylgnięte do tułowia a tylna wygląda jakby jej ktoś w rożka zwinął. Czy to stres czy chora? :?: :!: :cry: komuś zdarzyło się coś podobnego?

Nalotu nie widzę na żadnej z rybek.
Reszta obsady śmiga ładnie. Wszystkie rybki jedzą jak zwykłe.

Od niedawna (czego dowiedziałam się tu z innego posta ) posiadam też czerwone nicienie, które są raczej niegroźne. Dla świętego spokoju w tygodniu zakupie preparat na tego typu pasożyty ponieważ w domu mam młodego urwisa, który chce głaskać rybki :roll:
Rybki zdają się zresztą kochać niespełna 4latka bo dają mu się po grzbiecie smyrać :lol: :brawo
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Akwa 54L aqualantis data zał. 05.09.2020
Pompa i filtr aqualantis biobox
Podłoże żwirek
Dekoracje i żywe rośliny
Temperatura 26°
Obsada: 2 zmienniaki plamiste - Romeo i Julia,
2 bojowniczki - Kitana i Sonia Blade
2 ślimaki Neritina zebra i red onion
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojowniczka zwinęła płetwy!

Post autor: BARA »

Po samy opisie akwarium podaję co należyt zmienić:
1. Usuń gruz z podłoża, daj piasek. Jeżeli podłożem jest gruby grys to pomiędzy kamyki będą wpadać odchody ryb, szczątki roślin - zaczną gnić i zatruwać wodę.
2. Usuń wszelkie sztuczne dekoracje z akwarium. Trują wodę, powodują skaleczenia ryb, drobinki zeskubanego plastyku zatykają przewód pokarmowy

Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę? Jak często odmulasz?
Jakie są parametry wody w akwarium?
Wkładanie rąk do akwarium przez dziecko jest niedopuszczalne - prowadzi do wielu zakażeń bakteryjnych w zbiorniku oraz do ogromnego stresu jego mieszkańców = osłabienie i choroby. Proszę powstrzymaj syna od ingerencji w świat ryb. To nie są zwierzęta do głaskania lub przytulania.

Pokaż nam proszę zdjęcie całego akwarium.

A na chwilę obecną podmień nawet 50 % wody. Już nie dziwię się, że w akwarium są nicienie, skoro masz podłoże nie nadające się do akwarystyki.
Powstrzymaj się od kupowania i lania chemii do zbiornika w celu zabicia nicieni. Zaburzysz tylko równowagę biologiczną i nic nie zyskasz.
Wymień dno, posprzątaj akwarium, a pozbędziesz się problemu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Szwedka
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2020 17:49

Re: Bojowniczka zwinęła płetwy!

Post autor: Szwedka »

Takie Podłoże mi polecono w sklepie :( podmieniam 30% wody raz na tydzień i zawsze wtedy zbieram muł wężykiem. Parametry mam w normie.
TWO 7
pH 6.9
PO4 1mg/l
Na 2mg/l
So4 45 mg/l
Hco3 54 mgl/l
Na początku był problem z przekarmianiem ale już się nauczyłam porcji. Karmie tylko suchym pokarmem w małych ilościach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Akwa 54L aqualantis data zał. 05.09.2020
Pompa i filtr aqualantis biobox
Podłoże żwirek
Dekoracje i żywe rośliny
Temperatura 26°
Obsada: 2 zmienniaki plamiste - Romeo i Julia,
2 bojowniczki - Kitana i Sonia Blade
2 ślimaki Neritina zebra i red onion
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojowniczka zwinęła płetwy!

Post autor: BARA »

Na początek radzę wywalić wszystkie plastykowe zabawki z akwarium. Prawdziwa akwarystyka jest odwzorowaniem kawałka natury, bez sztuczności. Wiem, rozumiem: dziecko. Ale te ozdoby mogą wydzielać do wody trujące związki przy długotrwałym zanurzeniu. I jak wcześniej napisałam, mikroplastyk może zaszkodzić rybom. Oczywiście zakładam, że te ozdoby mają certyfikaty akwarystyczne, a nie są tylko zwykłymi zabawkami dziecka zanurzonymi w wodzie...

Temperaturę podnieś do 28 stopni.
Podłoże radzę przysypać piaskiem, który wypełni szczeliny w żwirku. Na szczęście nie masz "gruzu" o jakim pisałaś, ale po prostu gruby żwirek.

Ogólnie akwarium nie wygląda źle, nie tak ja się spodziewałam, więc ukłon z mojej strony do Ciebie. Jest sporo roślin. Ok.

Karmienie suchym pokarmem jest niewystarczające. Zacznij podawać w niewielkich ilościach rozmrożone i przepłukane mrożonki, np. solowca, larwy komara, wodzień. Kostkę możesz ostrym nożem przeciąć na cztery części, potem tę część rozmrozić na sitku w wodzie, przepłukać i podawać rybom. To bardzo wzbogaci ich menu..
Filtracja działa 24h/dobę?
Mierzyłaś poziom NO2?

Mimo wszystko podmień teraz wodę, możesz zastosować delikatnie odkażacz typu CFM lub akryflawinę. I żadnej więcej chemii.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Szwedka
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2020 17:49

Re: Bojowniczka zwinęła płetwy!

Post autor: Szwedka »

:) Jak najbardziej filtr działa cały czas. Temperature mam stałe na 26°. Wszystkie ceramiczne ozdoby są ze sklepu zoologicznego. Jedynie kawałek statku jest plastikowy a do niego mam podłączony dodatkowy napowietrzacz, który włączam na kilka godzin dziennie. NO2 nie mierzyłam ale zawiozę próbkę wody w sobotę do sklepu tam robią mi szczegółowe badania wszystkich parametrów.
To moje pierwsze w życiu akwarium i bardzo chciałabym aby rybki czuły się w nim dobrze.
Maluch na szczęście zrozumiał i nie wkłada rąk do wody tylko przygląda im się spokojnie i rozmawia do nich także z tym nie będzie problemu. Nie będzie ingerował w ich życie. Roślinki staram się przeszczepiać jak długie pędy puszcza żeby było gęściej pod względem roślinności. Myślałam żeby w weekend zrobić małe przemeblowanie tzn odłowić połowę żwirku i tak jak mówisz dosypać piasku aby uszczelnić podłoże.
Poniewaz mam też niewielka ilość alg polecono mi zmniejszyć oświetlenie do 6godzin na dobę.
Preparaty jakie stosuje to są ektozon raz na tydzień, evolution plant nawóz raz na tydzień oraz denitrol przy podmianie wody. Karma tropical vitaly&color flakes ale posłucham rady i dokupię mrożonki dla urozmaicenia.
Dziękuję za wszelkie rady i podpowiedzi. Chciałabym powiększyć obsadę ale najpierw chce aby warunki były odpowiednie. Nie chcę maltretować żywych stworzeń :)
Akwa 54L aqualantis data zał. 05.09.2020
Pompa i filtr aqualantis biobox
Podłoże żwirek
Dekoracje i żywe rośliny
Temperatura 26°
Obsada: 2 zmienniaki plamiste - Romeo i Julia,
2 bojowniczki - Kitana i Sonia Blade
2 ślimaki Neritina zebra i red onion
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojowniczka zwinęła płetwy!

Post autor: BARA »

Proszę nie lej chemii do akwarium, szczególnie denitrol zastaw na półce. Ektozon też nie jest potrzebny. Podmieniaj wodę, urozmaicaj karmę, zasyp podłoże piaskiem i zobaczymy,
Świecenie 6 godzin to za mało żeby rośliny wyższe przeprowadziły prawidłowy proces fotosyntezy. Dzień tropikalny ma 12 godzin... Masz problem z glonami to przestań na razie nawozić, ale nie ograniczaj świecenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ