Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Ostatnio padło mi sporo ryb. Ale po kolei. Opisze swój zbiornik.

Akwarium 112 litrów, filtr tetra ex800 zasypana prawie całkowicie ceramiką, ostatni raz filtr czyściłem 3,5 miesiąca temu
oświetlenie chichiros ledy 39 wat, ogrzewanie grzałka jager 100 wat, temperatura w akwarium to 26,5 stopnia,
podłoże to Filtus Floran, jeden spory korzeń, rośliny to 3 żabienice, jakaś odmiana nurzańca i zwartka, wszystko rośnie całkiem ładnie szczególnie żabienice, ryby: zbrojnik niebieski albinos, para mieczyków, jedna molinezja, 2 kiryski w sumie 6 rybek a było 12, pozdychały z nieznanej mi przyczyny,
parametry wody NO2 0, NO3 0 według sery kropelkowej, 10 według jbl paskowy, dalej Po4 1 według sery, pH 7,8 , tyle wiem

wode zmieniam co tydzień 1/4 do 1/3 akwarium, obecnie chemii żadnej nie stosuje, nie nawoże roślin. Nic. Miałem i mam tetra aqua safe ale nie stosuje teraz,

Ryby padają i to nagle. Jeden dzień pływa za dwa dni trup. Może filtr oczyścić? W akwarium jest czysto ale filtr już pracuje 3,5 miesiąca. Pozatym dawniej próbowałem hodować ramirezy albo kiedyś prętniki. Po wpuszczeniu pływały miesiąc, dwa i nagle padały.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

Czesc . Panie szakal ...nie ten dzial .
Daj zdjecie zbiornika . Masz dosc wysokie pH . Mysle ze powinienes zbadac NH4 NH3 amoniak . Test sera jest dobry .
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

pH mam takie jaka jest woda w Łodzi w kranie. Inna sprawa że może być nieodpowiednia dla moich ryb. Co do amoniaku to z pół roku temu mierzyłem NH3 i NH4 ale testem zoolka i wyszło 0. Obecnie już tego testu nie mam bo skończył się okres ważności. Zamówiłem test sery na miedz. Może tu coś wykaże?

Właśnie zamówiłem jeszcze test na amoniak sery. Zobaczymy. Jeszcze jbl paskowym sprawdziłem Cl czyli chlor. Jest na 0

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. Temat przeniosłam do odpowiedniego działu MOD BARA

---

OK przepraszam ale był już wieczór, może nie taki jeszcze póżny, ale byłem zmęczony i nie zauważyłem tego. Sorki.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: Peter007 »

Ja kubełka nie otwierałem już blisko 4 lata i na razie nie mam zamiaru tego robić, więc nie dopatrywałbym się w tym problemu. Prawdopodobnie ryby się trują ale bez testów to nie ma o czym dyskutować
***** ***
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Ryby może się trują ale dzisiaj przyszedł test na amoniak i miedz(obydwa sery) i obydwa mają wynik 0. Pod tym względem wszystko jest ok. Natomiast być może problem jest właśnie w kubełku. Dzisiaj po 3,5 miesiącach otworzyłem tetre ex800 i co w środku? Ano jeden wielki szlam. stos gówna. Przemyłem wszystko wodą z akwarium no i zobaczymy. Zamówiłem jeszcze test na żelazo.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

Jakie pokarmy podajesz ? Moze mrozonki?
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: Peter007 »

Daj gąbkę na zasys, kubeł zasyp lawą czy ceramiką do pełna i najlepiej tam nie zaglądać. Czyszczenie ograniczy się do przepłukania gąbki co 1-2 tyg. I ty się nie narobisz i będziesz miał stabilną biologię.
***** ***
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

owlman pisze: 13 lis 2020 21:44 Jakie pokarmy podajesz ? Moze mrozonki?
Mrożonek nie podaje. Podaje Sera Vipan Nature w płatkach oraz dwa dni w tygodniu żywą dafnie albo wodzień.
Peter007 pisze: 13 lis 2020 21:57 Daj gąbkę na zasys, kubeł zasyp lawą czy ceramiką do pełna i najlepiej tam nie zaglądać. Czyszczenie ograniczy się do przepłukania gąbki co 1-2 tyg. I ty się nie narobisz i będziesz miał stabilną biologię.
Ale ja mam zasypany cały kubeł ceramiką i mam stabilne parametry. Skoro NO2 mam 0, NO3 mam 0, amoniak 0, miedz 0 to biologia jest stabilna.
Czy wogóle czytałeś co na początku napisałem czy tylko tak po "łebkach" ??

---

Wyniki wody są jak najbardziej ok. Może jakaś choroba? Tylko jaka?

---

Przepraszam jeszcze raz moderatorów ale nie wiedziałem jak połączyć dwie moje kolejne wypowiedzi w jedną.

Używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. Posty połączyłam. MOD BARA
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: Peter007 »

Po pierwsze napisałeś że prawie całkowicie zasypany kubeł, cokolwiek to znaczy. Po drugie widocznie nie masz żadnej gąbki na zasysie ani żadnego prefiltra skoro masz taki syf w kuble. Zrób tak żeby jak najrzadziej go otwierać. Ludzie latami tam nie zaglądają, bo nie ma po co.
Inna sprawa, że skoro w kuble jest "stos gówna" to raczej ma to wpływ na wodę.
***** ***
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

Obniz pH Ponizej 7 i zaprzestan podawac dafni i wodzienia .
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: wojtass9 »

pH poniżej 7 dla mieczyków i molinezji? Jakie ryby ci padły?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

No tak . Caly czas chodza mi po glowie ramirezy i pretniki , ktore odplynely . Chociaz bardziej stawiam na jedzonko .
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Peter007 pisze: 13 lis 2020 23:18 Po pierwsze napisałeś że prawie całkowicie zasypany kubeł, cokolwiek to znaczy. Po drugie widocznie nie masz żadnej gąbki na zasysie ani żadnego prefiltra skoro masz taki syf w kuble. Zrób tak żeby jak najrzadziej go otwierać. Ludzie latami tam nie zaglądają, bo nie ma po co.
Inna sprawa, że skoro w kuble jest "stos gówna" to raczej ma to wpływ na wodę.
Prawie cały zasypany ceramiką oznacza że na 4 kosze, 3,5 kosza jest zasypany ceramiką reszta to gąbka i włóknina. Dobra zastosuje prefiltr na wlot filtra.
Stos gówna ma wpływ napewno tylko zastanawia mnie to że na tym stosie wszystkie parametry miałem ok(NO2, NO3, amoniak, miedz, Po4). Wszystko było pod tym względem ok.

owlman pisze: 14 lis 2020 1:32 Obniz pH Ponizej 7 i zaprzestan podawac dafni i wodzienia .
Podawałem suchą sere i wodzień i dafnie. Może się myle ale te dwa pokarmy zawsze wydawały mi się bezpieczne. Nie to co np. rureczniki czy ochotka które nie dość że tłuste są to jeszcze hodowane na gównie(dosłownie). W kanałach zbierają na kupe muł ściekowy i z tego rozmnażają się te rureczniki i ochotka.


Proszę Cię po raz kolejny i zaraz będzie ostatni: NIE PISZ POSTA POD POSTEM, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. MOD BARA
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: Peter007 »

owlman pisze: 14 lis 2020 1:32 Obniz pH Ponizej 7 i zaprzestan podawac dafni i wodzienia .
A co niby złego w tym pokarmie?
***** ***
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

Nie wiem co zlego i aby sie przekonac czy ma wplyw na zgony przestac podawac na jakis czas .
ODPOWIEDZ