pielęgniczka ramireza - diagnoza

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sassasa
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2020 17:57

pielęgniczka ramireza - diagnoza

Post autor: Sassasa »

Witam,

Od kilku tygodni moja pielęgniczka ramireza ma coś białego na głowie. Z początku wyglądało to jak wata (w sensie że wystawało na zewnątrz). W tej chwili pozostała dziura w głowie. Myślałem, że rybka zdechnie ale cały czas zachowuje się nomalnie - ma apetyt itd.

Bardzo proszę o pomoc w diagnozie. Poniżej link do zdjęcia rybki.

https://ibb.co/BwCFfkf
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: pielęgniczka ramireza - diagnoza

Post autor: chemik4 »

Cześć,
po pierwsze to opisz akwarium zgodnie z REGULAMINEM
a po drugie to wygląda mi to na uszkodzenie mechaniczne, może z pleśniawką
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: pielęgniczka ramireza - diagnoza

Post autor: BARA »

Podobnie jak mój przedmówca proszę o podanie informacji o zbiorniku zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Problemem jest najpewniej trzymanie ramirezki w niewłaściwych warunkach, stąd problemy z pleśniawką.
Ze zdjęcia widzę, że podłoże nie nadaje się dla ryb przydennych, pielęgniczki wymagają miałkiego piasku jako podłoża, w którym będą mogły kopać i przesiewać go przez skrzela.
Inna kwestia to widoczne na zdjęciu neony Innesa - gatunek chłodnolubny (maks 24 stopnie, optimum 23 stopnie), w odróżnieniu od ciepłolubnych ramirezek (minimum 25 stopni, optimum 26). Nie należy trzymać tych gatunków ryb razem.

Czekam na podanie większej ilości danych. Jeżeli ryba ma rzeczywiście pleśniawkę, pewnie po uszkodzeniu mechanicznym związanym z podłożem (a są w akwarium kryjówki z kokosa?) to zastosuj CFM lub akryflawinę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sassasa
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2020 17:57

Re: pielęgniczka ramireza - diagnoza

Post autor: Sassasa »

ok, czyli opis akwarium:

Litraż: 55 l
1.Obsada: 2 pielegniczki ramireza (parka), 12 neonów innesa, 7 kirysków panda
Pokarmy: Soft line america S, Tropical Mikro-Vit Basic, Tropical Kirysek, Nano-vit, Hikari mini algae wafers, Spirulina, Tetra micro sticks, mrożony oczlik 9to raz w tygodniu)
2.Temperatura wody: termometr pokazuje temperaturę pomiędzy 24 a 25 stopni celcjusza (jest grzałka bez możliwości regulacji temp)
3. Parametrów wody nie znam, wodę mam z pompy głębinowej - głębokość 18m. Wodę po wydobyciu wlewam do butli 5 litrowych i stosuje na nią Aqua Safe Water. Taka woda stoi co najmniej tydzień przed podmianą, czasem dłużej. Miałem gdzieś testy paskowe, mogę później wrzucić zdjęcie wyniku testu. Może uda się Wam coś z tego wywnioskować.
4. Inne zwierzęta w akwarium: ślimaki military helmet - 4 sztuki
5. Wodę podmieniam regularnie. Co tydzien 5 l, raz na 2 tygodnie 10l.
6. Akwarium założone w maju 2019 r.
7. Ramirezy wpuszczone we wrześniu 2020 r.
8. Flitr: Hap pet Orca 250, w koszyczku torf. Grzałka Aquael Comfort Zone fix Constant 25C. 75W
9. W akwarium są tylko żywe rośliny. Jest ogólnie sporo masy roślinnej. Niestety nie znam sie na roślinach. Mogę wrzucić zdjęcia.
10. W akwarium jest korzeń, kawałki drewna, szyszki olchy.
11. Podłożem jest Tetra Active Substrate.
12. Stosuje Torfin, Quarex i K+, jakiś czas temu stosowałem ADA Be Relax

W akwarium nie ma kokosa. Jest dosyć gęsta roślinność i trochę zacienionych miejsc w których chowają się ramirezy i kiryski. Może faktycznie łupina kokosa by się przydała. Samiec ramirazy czasem przegania samicę ale okazyjnie. Nie męczy jej a często po prostu prostu pływają razem. Nie sadzę, żeby on jej zrobił taką ranę między oczami. Samiec przy karmieniu przegania również neony ale żadnemu nie zrobił krzywdy.

Czy zrobić zdjęcia roślinności i zdjęcia testu paskowego wody?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: pielęgniczka ramireza - diagnoza

Post autor: BARA »

Zasyp podłoże piaskiem, bo to co masz nie nadaje się ani dla ramirezów ani dla kirysków.
Sprawdź parametry wody w akwaruum testami kropelkowymi.
Dla ramirezow masz za zimno.
Brak schronienia dla pielegniczek może skutkować próbami kopania w podłożu, co bedzie prowadzić do skaleczeń pyska i głowy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sassasa
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2020 17:57

Re: pielęgniczka ramireza - diagnoza

Post autor: Sassasa »

Zakupiłem kokos. Niestety nie cieszy się on niczyim zainteresowaniem. W sobotę wieczorem zastosowałem akryflawinę po czym nastąpiło bardzo gwałtowne pogorszenie stanu rybki. Zaczęła się chować w roślinach tuż przy powierzchni wody, była apatyczna i nie chciała jeść. W niedzielę wieczorem trochę spuchła, straciła kolory i miała kłopoty z pływaniem, zaczęła opadać na dno. W poniedziałek rano wyłowiłem trupa. Reszta obsady ma się dobrze.

To dziwne. Przez kilka tygodni pływała z dziurą w głowie i dopiero po podaniu akryflawiny padła. Tzn. nie wykluczam, że to jest przypadek ale jednak domniemywam związku pomiędzy zastosowaniem leku a zgonem rybki. Co tu się wydarzyło?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że była do tego stopnia zainfekowana grzybami, że martwe już grzyby zaczęły się na jej ciele rozkładać i gnić, to z kolei mogło spowodować ogólne zatrucie toksynami. Ale nie wiem nie jestem biologiem.

Samiec ramirezy czuje się dobrze. Może samotnie przebywać w akwarium? Tzn. bez pary?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: pielęgniczka ramireza - diagnoza

Post autor: BARA »

Jakie są parametry wody w akwarium?
Zasypaleś piasek na dno?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sassasa
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2020 17:57

Re: pielęgniczka ramireza - diagnoza

Post autor: Sassasa »

Piasku nie sypałem. Nie mam niestety testów kropelkowych więc użyłem paskowych Easy Life 6in1:
1. pH 7.5
2. KH300 mg/l
3. GH 150 mg/l
4. Chlor - 0
5. NO2 - 0
6. NO3 - 20 mg/l

Po przeczytaniu internetów podejrzewam wiciowce - objawy by pasowały. Akryflawine zostawić na razie? Zrobiłem podmianę 10l wody na świeżą. Woda dalej zielona.
ODPOWIEDZ