Szybka śmierć rybek, coś atakuje płetwy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kicia164
Posty: 4
Rejestracja: 05 gru 2020 17:20

Szybka śmierć rybek, coś atakuje płetwy

Post autor: kicia164 »

Witam, mam akwarium 140l i od 3miesiecy choduje w nim czerwone krewetki ok 15szt, 2 Amano, 1filtrujaca, 3 bojowniki i z 25gupików. Oprócz tego są 2 Helenki, 2 helmuty, trochę świderków i 5 ampulari. W akwarium mam filtr wewnętrzny, grzałkę żwirek na dnie, kamienie, kokosy, mech, kamienie korzeń i oczywiście rośliny. Parametry wody wg paskowych testów są w normie. Zaczęły mi się pojawiać glony więc pojechałam kupić kosiarki w poniedziałek. Kupiłam 4 i 2 samce gupika. Na drugi dzień jeden z samców pływał na górę po czym bezwładnie opadał na dno i tak w kółko aż umarł. Bardzo mi się on podobał więc narzeczony kupił mi podobnego. W środę umarła mi bojowniczka, poprostu cały dzień siedziała przy dnie, nic innego nie zauważyłam po za tym że już na śniadaniu jej nie było. Drugi z gupikow zakupiony wraz z kosiarkami miał napuchnięte oko a aten dokupiony dostała białego nalotu z tyłu na ciele co wyglądało jak pleśniawka. No to kąpałam je w soli zoologicznej. W czwartek druga bojowniczka dostała biały nalot na pysku i zaczęła siedzieć pod powierzchnią tafli wody. Co chwilę łapała powietrze i wypuszczała skrzelami bąbelki. Trzymałam ja w wodzie z lekarstwem na pleśniawki. Umarła w nocy. Wczoraj zauważyłam że samiec bojownika ma zmiany na płetwach, w 2 miejscach zaczęły się robić czarne bądź szare, traciły kolor. Wlalam preparat na pleśniawki i tym podobne do zbiornika. Dziś w nocy zmarł gupik z tym białym nalotem na tylnej części ciała. A w południe dobiłam samca bojownika... Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi co to i jak z tym walczyć? Wymieniłam dziś około 40l wody i wlałam heltosan do wody.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2020 21:27 przez kicia164, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Szybka śmierć rybek, coś atakuje płetwy

Post autor: BARA »

Pokaz proszę zdjęcie całego akwarium. Jakie są parametry wody?
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?

Nie ma takich ryb jak "głupiki". Są gupiki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kicia164
Posty: 4
Rejestracja: 05 gru 2020 17:20

Re: Szybka śmierć rybek, coś atakuje płetwy

Post autor: kicia164 »

Woda podmieniana co tydzien do półtora 40l. Paski PRO JBL Aquatest
NO2-0
NO3-10
GH->7>125
KH-6 107
pH-6,8
Cl2- 0
CO2-29
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Szybka śmierć rybek, coś atakuje płetwy

Post autor: owlman »

Czesc . A jak sie maja krewetki ? Jakich pokarmow uzywasz ? Wyglada na to ,ze jednak parametry nie sa w normie i ryby ewidentnie czyms sie truja . Moze amoniak ??? Jak czesto czyscisz filtr ? NO2 ,?
kicia164
Posty: 4
Rejestracja: 05 gru 2020 17:20

Re: Szybka śmierć rybek, coś atakuje płetwy

Post autor: kicia164 »

Krewetki wygląda że mają się dobrze, buszują głównie po dnie, nie zauważyłam zgonów, jednak mam ampularie które mogły je zjeść. Martwiłam się o filtrująca bo ostatnie dni siedziała niemrawo ale dziś zrzuciła pancerzyk i filtruje wodę. Od pierwszego postu padło kolejne 11 gupików, same samce z welonami, objawy te same, od płetwy ogonowej zaczyna tracić barwę i w ciągu doby nie zostaje z ogona nic po czym przenosi się na ciało. Filtr czyszczę z 2-3 razy w miesiącu (gąbkę) pod bieżącą zimna woda. NO2 pokazuje 0, ewentualnie 0,5. Temperatura w akwarium to ok 26stopni. Wczoraj dodałam sól zoologiczna do wody. Gupiki dostawały płatki supervit z tropical, karmę dla glupikow z hikari, karmę z spirulina od hikari, czasami cichild gold baby od hikari po wcześniejszym rozdrobnieniu. To samo je narybek w drugim akwa ale nie zauważyłam by działo się tam coś złego. Nie dostają żadnych mrożonek, żywca ani domowego jedzonka.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Szybka śmierć rybek, coś atakuje płetwy

Post autor: BARA »

Tak na szybko to proponuję zastosować akryflawinę profilaktycznie. Jest dobrym preparatem odkażającym i dosyć skutecznie działa w przypadku gupików.
Ja stosowałam Healtosan (akryflawina pod inną nazwą), w trakcie hodowli gupików. Oraz czasowe solenie wody przy pomocy soli akwarystycznej z błękitem metylenowym.

Masz dosyć niski odczyn wody, gupiki wolą jednak powyżej 7.0 czyli preferują wodę zasadową, a nie kwaśną.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kicia164
Posty: 4
Rejestracja: 05 gru 2020 17:20

Re: Szybka śmierć rybek, coś atakuje płetwy

Post autor: kicia164 »

Healthosan dolałam w sobotę a sól zoologiczna z filtrem UV w niedzielę, choć nie do końca wiedziałam ile dać tej soli to wsypałam dawkę profilaktyczną. Kolejne głupiki mają objawy, a jeden samiec ma posklejana płetwę :( Włożyłam kamień wapniowy, powinien podnieść pH.
ODPOWIEDZ