Chore skalary

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Chore skalary

Post autor: Rysiu1985 »

Witam, niestety w akwarium pojawiła mi się jakaś choroba, obawiam się że poważna. Pierwsze obiawy to brak apetytu, ryba chowa się w roślinach przy dnie, po kilku dniach wypływa pod powierzchnie, jak by się dusiła, po kilku godzinach zdycha. Tak padł mi pierwszy skalar jakieś 2 tygodnie temu, wszystkie inne ryby zachowywały się dobrze, a to był okres gdzie miałem awarie filtra i akwarium było przez pewien czas bez filtracji. W week jednak drugi skalar zaczął chować się w roślinach, miał przy tym uszkodzoną jedną płetwe brzuszną, tak jak by zaatakowała go inna ryba, jadł ale tylko jak posypałem tam gdzie się chował, wypływał po zgaszeniu światła. Był najmniejszą rybą w akwarium, wyglądało to trochę jakby chował się przed inną rybą, ale dzisiaj niestety też zdechł. Dodatkowym obiawem który zauważyłem dopiero po wyłowieniu były czerwone oczy. Po przyjrzeniu się pod tym kontem innym rybOM zauważyłem że jeden skalar ma jedno oko czerwone, gurami oba. Akwarium 300l, obsadzone roślinami, wymiana wody to ok 60l co półtora tygodnia, jest w nim tylko 11 ryb. Filtr to tetra ex1200 plus. Parametry wody:
Temperatura: 25
pH: 6,8
GH: 9
KH: 5,5
NO2: 0
NO3: 20
Nh3: 0
PO4: 0,2
Fe: 0,2
Mg: 6
K: 18
O2: 8

Ktoś wie co to może być??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chore skalary

Post autor: BARA »

Jaka jest obsada? Czym karmisz ryby? Czy skalary były odrobaczane? Jak długo masz te skalary? Jak dano akwarium było założone?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Chore skalary

Post autor: Rysiu1985 »

Skalarów nie odrobaczałem, oprócz skalarów są jeszcze 2 mieczyki, 3 zbrojniki, 2 kiriśniki i 1 gUami, w sumie 11 rybek. Wszystkie rybki kupione były razem, w okolicy 20 grudnia. Podłoże jałowe, zwykły żwirek rzeczny. Ryby były karmione spiruliną granulowaną, tetra mini flakes I ochotką mrożoną.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chore skalary

Post autor: BARA »

Skalary powinieneś odrobaczyć jak najszybciej.
Gurami to gatunek terytorialny, nie powinien być trzymany ze skalarami.
Kiryśniki wymagają piasku jako podłoża.
Mieczyki mają kompletnie inne wymagania co do parametrów wody niż skalary.

Ochotki nie podawaj, jest często zanieczyszczona (w tym pasożytami) i za tłusta. Wprowadź inne mrożonki: larwy komara, solowca itd.

Postaraj się zastosować preparat np. Capisol Zooleka na pasożyty, ale nie wiem czy nie będziesz musiał wprowadzić leczenia np. metronidazolem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Chore skalary

Post autor: Rysiu1985 »

Mam Protosol, nada się??

Co do gUrami to już to zauważyłem, choć poradnik który znalazłem stwierdzał że się dobrze razem czują, ale nie oddam go dopóki nie będę pewny że są zdrowe.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chore skalary

Post autor: BARA »

Gatunek nazywa się gurami, a nie "górami".

Protosol jest ok.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Chore skalary

Post autor: Rysiu1985 »

Zastosowałem leczenie Protosolem i problem ustał, niestety ale do czasu. W dwa dni temu zauważyłem że jeden ze skalarów ma znacznie mniejszy apetyt niż reszta, jest ospały i zaczyna się chować, więc dokładnie takie same obiawy jak wcześniej. Bez zastanawiania się zastosowałem kuracje ponownie, wczoraj skalar spędził cały dzień w roślinach, lub chowając się blisko powierzchni za grzałką, nie wyszedł na jedzenie. Dzisiaj na jedzenie wyszedł, ale zjadł bardzo mało i był ospały, po czym znów się schował. Dodatkowo zauważyłem że jego odchody są białe i długie, znalazłem że to wskazuje na pasożyty. Myślicie że czekać na dalsze efekty kuracji Protosolem, czy zastosować leczenie metronidazolem??
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Chore skalary

Post autor: owlman »

Czesc . Za zimna woda na te ryby . Beda zapadac na rozne choroby . Daj zdjecie zbiornika .
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Chore skalary

Post autor: Rysiu1985 »

W czasie leczenia była temperatura 28C, teraz jest 26C

https://photos.app.goo.gl/gKv6iKXRgUtZaKA49
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chore skalary

Post autor: BARA »

Leczenie przeciwpasożytnicze wymaga powtarzania kuracji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Chore skalary

Post autor: Rysiu1985 »

No właśnie taka informacja jest na capisolu, że po 7 dniach należy powtórzyć, ale Protosol ma informacje że nie trzeba powtarzać, sugerowałem się ulotką, błąd??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chore skalary

Post autor: BARA »

Postaraj się powtórzyć kurację.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Chore skalary

Post autor: chemik4 »

W przypadku pasożytów zawsze warto powtórzyć kurację za 7-14 dni, nie każdy lek działa na ich jaja.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Chore skalary

Post autor: Rysiu1985 »

Dobrze wiedzieć :) kuracja przyniosła efekt i pacjent odzyskał apetyt :)

Przydała by się jeszcze podpowiedz, Protosolem jest na wiciowce, Capisol na nicienie, jednak jak jest mowa o odrobaczaniu skalarów to polecają jeden z tych dwóch, choć teoretycznie są na inne pasożyty. Czy mimo tego co jest w ulotce mają szersze działanie i wystarczy jeden, czy warto np odrobaczyć obsadę profilaktycznie Capisolem??
ODPOWIEDZ