Leżenie na dnie Molinezji black molly.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rutkowskyy1998
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2021 17:04

Leżenie na dnie Molinezji black molly.

Post autor: Rutkowskyy1998 »

1. Litraż zbiornika –72L
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –założony 12.03.21r start po 1.5tyg
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –Aquael asap 300 włączony 24h/7
4. Gatunki i ilość ryb –Gupiki 5szt. kirysek panda 3szt .Molinezja 3szt. Glonek 3szt. Danio różowe 5szt.
5. Gatunki i ilości roślin –4x Gałęzatka kulista, vallisneria spiralis 2szt. hygrophila salicifolia 1szt. Bacopa monniera 1szt.
6. Podłoże – Biały żwir
7. Inne sprzęty –Grzałka 100w. napowietrzacz aquael miniboost 100
8. Ozdoby, korzenie – 1szt korzeń, 1szt. kokos, 1szt. Skałka,
9. Pokrywa –Aquael Pokrywa Leddy Day&night 60x30 Biała Led
10. Oświetlenie –Led
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – JBL tabs
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku – 28.5-29
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –100
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – raz w tyg. 20%
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?- od 2tyg. kropelkowanie.
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?- w trakcie ospy rybiej. Costaforte z Ectopur.

Czołem załoga, szukałem podobnego tematu, niestety.. Mianowicie mój problem polega z rybkom "Molinezja black molly" . Jestem w trakcie przechodzenia ospy rybiej, podane Sera Costaforte dzień 3 wraz z Sera Ectopur- widać znaczną poprawę, dodatkowo podwyższona temp. do 28.5-29 stopni. C. Akwarium 72l. Molinezja jest strasznym żarłokiem i jest małym grubaskiem :rock: . W trakcie dnia chowa się przy filtrze, w roślinach i tam sobie "leniuchuje" leżąc. Zmierzyłem parametry wody- wszystko w najlepszym porządku. Dodatkowe napowietrzenie też jest przy wyższej temp. Kiedy podawany się pokarm- odżywa i szaleje razem z innymi. Tylko właśnie czasem ma takie "fazy" leżenia na dnie. Samiczkę narazie przeniosłem do kotnika w akwarium głównym. Czy może to być od przejadania się Molinezji czy jest to spowodowane czym innym ?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Leżenie na dnie Molinezji black molly.

Post autor: chemik4 »

Pokaż jakieś zdjęcie tej molinezji. Parametry wody też podaj bo "wszystko w najlepszym porządku" nic nam tu nie mówi.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Leżenie na dnie Molinezji black molly.

Post autor: BARA »

Z samego opisu zbiornika widać, że wpuściłeś ryby do źle przygotowanego i niedojrzałego akwarium, w dodatku kompletnie pomieszałeś gatunki mające całkowicie odmienne wymagania co do parametrów wody.
Podejrzewam, że podłożem jest grys nie nadający się do akwarium, a tym bardziej dla kirysków - ryby przydenne wymagają piasku jako podłoża.

Przy temperaturze 28 stopni zabijasz danio - to są ryby chłodnolubne, dla nich 24 stopnie to maks. Tak, wiem, leczysz ospę, ale nawet bez leczenia nie da się trzymać danio z molinezjami.
Mała ilość roślin świadczy o nieprzygotowaniu zbiornika. Postaraj się dosadzić więcej, gupiki i molinezje potrzebują gąszczu w którym mogą odpocząć. Jeżeli jesteś z okolic Białegostoku to chętnie oddam Ci kilka rozrośniętych kryptokoryn.
Proszę podaj nam informacje o parametrach wody oraz pokaż zdjęcie całego zbiornika.
Radzę podmienić przynajmniej 50% wody i podmieniać 20% co kilka dni, bo w tej chwili ryby się trują własnymi wydalinami.
Trzymając samicę w kotniku narażasz ją na ogromny stres, uniemożliwiasz swobodne pływanie i nie zapewniasz żadnego miejsca schronienia. Radzę wypuścić ją w toń wody.

Czekam na zdjęcia akwarium i trzymam kciuki za przebieg leczenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ