kirysek wzywa na pomoc

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
grzegorz0812
Posty: 5
Rejestracja: 03 maja 2021 15:33

kirysek wzywa na pomoc

Post autor: grzegorz0812 »

witam jestem świerŻak zarówno w akwarystyce jak i na forum od soboty zauważyłem u kiryska zaczerwienienie pod płetwą jak mogę go wyleczyć ? tz.jaki lek gdzie go nabyć i wreszcie jeśli jest niezbędna kwarantanna jak to mogę rozwiązać (brak dodatkowego zbiornika i osprzętu do niego). z góry dziękuję ja jak i moja rybka za ewentualny ratunek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: grzesi3k »

Jakie masz podloze? Mozliwe, ze skaleczyl sie o ostra krawedz. Najpierw zobacz to.
grzegorz0812
Posty: 5
Rejestracja: 03 maja 2021 15:33

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: grzegorz0812 »

witam na części piasek cześć podłoże aktywne i kilka skałek możliwe skaleczenie zwłaszcza że czasem rozrabiał po całym aqa. jeszcze jedno na tym samym boku tuż za okiem coś ma, zrobiłem foto lecz nie wiem czy da się cokolwiek z niego wywnioskować.zauważyłem to niedawno no chyba że przylepił się jakiś paproch.
Obrazek

mam nadzieje że zdjęcie wstawiłem ok.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: grzesi3k »

Jak dla mnie skaleczenie I mozliwe poczatki plesniawki. Poczekaj na np BARA po wiecej konkretow - bedzie zyc ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: chemik4 »

Daj piasek na dno a nie to co masz. To coś rani ryby i jest przyczyną "choroby" kiryska.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
grzegorz0812
Posty: 5
Rejestracja: 03 maja 2021 15:33

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: grzegorz0812 »

a tą pleśniawkę jak leczyć ? jak się tak przyglądam to może być to.bez waszej pomocy nie podejmę żadnych kroków bo nawet nie wiem co robić.
grzegorz0812
Posty: 5
Rejestracja: 03 maja 2021 15:33

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: grzegorz0812 »

już po wszystkim,zdechł.koniec tematu
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: grzesi3k »

Bo dobra to wez teraz zrob z tymi ostrymi fragmentami, Bo kolejna ryba sie moze pokaleczyc. :)
grzegorz0812
Posty: 5
Rejestracja: 03 maja 2021 15:33

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: grzegorz0812 »

ok. ale czy to na pewno było skaleczenie?myślę że nie zeszła by od takiej rany na pewno nie w tak krótkim czasie.było tak, dziś po południu zerwała się z dna dynamicznie wypłynęła pod powierzchnię wody jak opadła na dno to już na bok 30 sekund później nie żyła.jak by jakiś atak serca.dodam że przed tym zmieniała miejsca w aqa.ale zawsze w prawidłowej pozycji i w normalnym tempie.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: Biniu »

Skaleczyła się, wdała się infekcja, stan zapalny i zgon.
ZZielonka
Posty: 11
Rejestracja: 03 kwie 2021 19:22

Re: kirysek wzywa na pomoc

Post autor: ZZielonka »

Jeśli pleśniawka atakuje skrzela to tak się może skończyć a z tego co widzę na zdjęciu to było w okolicy skrzeli. Ale nie mam pewności, to może być coś innego.
Ja też miałem kiedyś pleśniawkę u 2 kirysków, leczenie nie pomogło i padły, chociaż pierwszy po jakichś 2 tygodniach, a drugi po ponad miesiącu. Też podejrzewałem skaleczenie i wymieniłem wtedy drobny żwirek na piasek 0,1 i jest OK. Kiryski przepłukują sobie skrzela takim drobniutkim piaskiem i żwirek nie jest dla nich odpowiedni.
ODPOWIEDZ