Chory kirys- potrzebna diagnoza

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
CzłowiekAkwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2020 10:43

Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: CzłowiekAkwarysta »

Dzień dobry, jak w temacie, mam chorego Kirysa spiżowego ale nie wiem jaka to może być choroba.
Przy nasadzie ogona, jak i na ogonie ma przekrwienia widoczne na zdjęciach. Kirys bardzo wolno oddycha oraz leży na grzbiecie, reaguje na stuknięcie w szybę ale tylko się przemieszcza i znów na grzebiet.
Co mogę zrobić?
https://images90.fotosik.pl/505/93d4da063a8442e4med.jpg
https://images89.fotosik.pl/506/9e91a26e3f08712bmed.jpg
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: BARA »

Proszę podaj informacje o zbiorniku zgodnie z Regulaminem Działu Choroby. W akwarium masz ewidentnie problem. Czekam na podanie danych, szczególnie o parametrach wody.

Z tego co pamiętam to już pisałam, że podłoże nie nadaje się kirysków, które wymagają piasku - przesiewają go przez skrzela i nie kaleczą się nim podczas kopania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
CzłowiekAkwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2020 10:43

Re: Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: CzłowiekAkwarysta »

Z tym piaskiem faktycznie, przejrzałem ostatni post i tak było, piasek mam zakupiony ale nie wsypałem, bo po prostu zapomniałem, zrobię to. Co do parametrów wody w akwarium, nie znam ich.
litraż- 200l
filtr- juwel, niestety modelu nie podam, bo nie mam zapisanego, działa cały czas
gatunki i ilość ryb- gupiki około 15, kiryski teraz już 1, zbrojniki 4, bocje 3, brzanki 8, molinezje 4
Ilość i rodzaj roślin- sporo rogatka i jeden dosyć duży echinodorus
napowietrzanie tylko przez rurkę w dyszy wylotu filtra, grzałka
pokarm tropical wieloskładnikowy pomieszany z roślinnym i tabletki jbl novo tabs
temperatura w zbiorniku- 25 stopni
podmiany wody w sumie dawno nie było- odmulanie raz na miesiąc, wymiana filtra co tydzień

Jeśli to w czymś pomoże, to zauważyłem, że od 3 dni ryby szybko oddychają
CzłowiekAkwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2020 10:43

Re: Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: CzłowiekAkwarysta »

Mała aktualizacja.
Zrobiłem test na pH wody bo okazało się że miałem w szafce. Wyszło 7,5, czyli według metryczki poprawne.
A jedyny kirysek, nie ten którego dotyczy temat, ociera się o korzenie i żwirek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: BARA »

CzłowiekAkwarysta pisze: 27 maja 2021 21:03 Mała aktualizacja.
Zrobiłem test na pH wody bo okazało się że miałem w szafce. Wyszło 7,5, czyli według metryczki poprawne.
A jedyny kirysek, nie ten którego dotyczy temat, ociera się o korzenie i żwirek
Kiryski wymagają wody miękkiej i kwaśnej, pH 7,5 to dla nich za dużo. I tak jak bocje potrzebują piasku jako podłoża. Bezwarunkowo.

Nie robisz zbyt często podmian wody. Badasz NO2?

Co to znaczy "wymiana filtra co tydzień"?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
CzłowiekAkwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2020 10:43

Re: Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: CzłowiekAkwarysta »

Wymiana filtra, to znaczy wymiana górnej warstwy- takiej białej watowatej, resztę przepłukuję w wodzie z kranu. Chodzi o to, że filtr składa się z paru warstw, a wymieniam jedynie najwyższą, a inne zależy, od miesiąca do trzech. Ostatnią podmianę robiłem wczoraj, było to ok. 20l, czyli 10% pojemności. Poprzednia pół roku temu więc na pewno nie za często.
Piasek dzisiaj wyłożę na dnie, testów innych niż pH nie robiłem, bo nie mam ale zrobię dzisiaj.
Dziękuję za pomoc, odpiszę jak już wykonam testy.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: chemik4 »

Raczej zbyt rzadko robisz podmiany. Podmienia się co 7-14 dni ok 20-30% wody (zależnie od obsady i jak wychodzą testy NO3, PO4)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
CzłowiekAkwarysta
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2020 10:43

Re: Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: CzłowiekAkwarysta »

Dziękuję za wszystkie porady, zbadałem NO3 i PO4
NO3- 20/30
PO4- 0,5
Podmieniłem dzisiaj 30% wody i oczyściłem dno. Mam zamiar też dosypać piasek, tylko potrzebuję jeszcze jednej porady. Przed wsypaniem go, po prostu go wypłukać, czy jeszcze coś trzeba zrobić?

co robić dalej? To znaczy oprócz częstszych podmian wody i okiełznania sytuacji przez parę najbliższych dni mam coś jeszcze dodatkowo robić?
I mam jeszcze pytanie o pokarm, bo jak na razie karmię Tropicalem wieloskładnikowym w płatkach i Novo Tabs od JBL w tabletkach. Należałoby coś zmienić?
Dziękuję serdecznie za pomoc

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chory kirys- potrzebna diagnoza

Post autor: BARA »

Piach przepłucz, możesz go również wyprażyć w piekarniku lub wygotować w celu wyjałowienia.
Zwiększ podmiany wody, rób je co tydzień w ilości około 20%.

Kirysek może niestety z tego nie wyjść, trudno jest coś diagnozować.

Możesz zacząć podawać rybom mrożonki (po ich rozmrożeniu i przepłukaniu), szklarkę, oczlika, larwę komara (unikaj ochotki). To urozmaici dietę ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ