Bocja chora?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
walkerk86
Posty: 3
Rejestracja: 05 cze 2021 12:28

Bocja chora?

Post autor: walkerk86 »

Witam. Akwarium mam od niedawna-odkupione od wujka. Zaloga byla taka sama jak u niego przez pare miesiecy. Akwarium 200 l. Jest kilkanascie mieczykow, molinezji, para bocji i pare innych rybek.
Problem z jedna z bocji. Jakis czas temu bardzo urosl jej brzuch i wydaje mi sie, ze ukrywala sie czesciej niz zwykle. Potem zrobila sie do tego lekko przyciemniona. Teraz praktycznie jej nie widuje, a jesli juz sie pojawi jest bardzo niemrawa. Przesiaduje, albo na filtrze, albo na dnie. Ledwo plywa, mam wrazenie, ze ciagle skreca w prawo. Dodatkowo jakby bezwiednie opadala, kiedy probuje wzbic sie wyzej. Dziwne, bo drugiej nic nie dolega, szaleje po akwarium, ma ladne kolory, itp.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Bocja chora?

Post autor: Peter007 »

***** ***
walkerk86
Posty: 3
Rejestracja: 05 cze 2021 12:28

Re: Bocja chora?

Post autor: walkerk86 »

118/36/56
Dlugosc/glebokosc/wysokosc
Okolo
20 molinezji
20 mieczykow
3 bystrzyki
2 neonki
2 glonojady
No i te 2 bocje
Dostaja jedzenie z puszki, tetra min granules, vitality & color granulat i tetra min flakes
Woda byla wymieniana 2 miesiace temu. Zwykle co okolo 6 miesiecy 75%
Temperatura wody, okolo 23%
Sa zywe rosliny, ktorych nazw nie znam. Do tego ozdoby typu, statek, jakis konar...
Sa 2 filtry, kazdy po 300l/h
Oswietlenie max 12h dziennie (nie docieraja bezposrednie promienie slonca)
Na dnie, kamyki
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Bocja chora?

Post autor: Peter007 »

Wszystko źle. Akwarium przerybione i przy tych zyworodkach to pewnie jeszcze nie koniec. Bystrzyków i neonów pewnie było więcej ale też się ukisiły. Trzymane ryby o odmiennych wymaganiach. Wodę podmienia się co tydzień, przynajmniej te 20%. Ryby duszą się we własnym syfie. Prawdopodobnie resztę czeka ten sam los
***** ***
walkerk86
Posty: 3
Rejestracja: 05 cze 2021 12:28

Re: Bocja chora?

Post autor: walkerk86 »

Ani jednego bystrzyka, ani jednej neonki ni ubylo od tych dwÓch miesiecy. U wujka byla taka obsada przez pol roku najmniej. Dzieki za pomoc

Moze jakies sugestie, rady? Nowy jestem i od samego poczatku uchrzan?

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Bocja chora?

Post autor: Peter007 »

Rady można wywnioskować z mojego wpisu. 1. Mniej ryb. 2. Ryby stadne trzymaj w większych ilościach (kosztem żyworódek). 3. Wybierz ryby jakie chcesz hodować i zapewnij im odpowiednie parametry wody. 4. Wodę podmieniaj co tydzień a nie co pół roku.
Jeśli chcesz się tym zajmować to rób to z głową a nie na pałę
***** ***
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Bocja chora?

Post autor: BARA »

Podmien natychmiast 50% wody, a potem podmieniaj co tydzień ok 30%.
Zrób porządek z obsadą, trzymasz gatunki ryb o kompletnie odmiennych wymaganiach co do parametrów wody.
Ryby denne wymagają piasku jako podłoża, a nie kamyków. Jak chcesz trzymać gatunki przydenne wymień podłoże - koniecznie!
Dla molinezji i mieczyków 23 stopnie to za mało.

Pokaż nam zdjęcie tego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ