Zwalczanie pasożytów temperatura

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: RaLfIk »

Witam mam pytanie ciężko znaleźć na nią odpowiedz bo każdy ma różną obsadę.
Niektóre rybki mi się ocieraja nie widać innych objawów u nich sugerujących że może coś być nie tak
Mam 3 gupiki endlera , 4 brzanki wysmukłe, 3 zbrojniki niebieskie, 7 razbor klinowych , ostosek przyujsciowy
I tak zauważyłem gupik samiec I samica się ocieraja czasami o rośliny , albo korzeń tak jak i brzanki wysmukłe zwłaszcza samica jak zakupiłem była trochę taka grubawa i myślę że pewnie mogła już mieć od początku jakiegoś pasożyta.
Kiedyś zauważyłem po zakupie w tym sklepie ( brzanki i gupiki tam zakupione) że karmią je ochotką mrożoną bo wrzucali po 1 kostce do każdego akwarium 🙃.
I teraz pytanie chciałem podnieść stopiowo temperature do 30 stopni na 3-4 dni słyszałem że często pomaga taki zabieg tylko nie wiem czy ta moja obsada zniesie taką temperaturę ?
Aktualnie mam 27 stopni od tygodnia, wcześniej cały czas była 25 temperature jak podnoszę to max 1 stopień na dzień tak że szoku nie było tak samo z aklimatyzacja worek wkładam zawsze do akwarium na 30 minut później dolewam 200 ml wody z akwarium za kwadrans znowu 200 ml i później siatką do akwarium.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: owlman »

Czesc. Jakie sa parametry wody ? Ocieranie sie o przedmioty nie zawsze oznacza robale .
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: RaLfIk »

Takie parametry mam aktualnie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: macieks »

To ja już Ci powiem co sam wiem. Za duża twardość i pH dla tych ryb. Nie licząc gupików. Prędzej czy później zachorują i zdechną.
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: RaLfIk »

Czyli rozumie że muszę to obniżyć preparatami jakimiś? Co polecacie i możliwe że brzanka też przez to się ociera?
Dodam że 2 dni przed pomiarem odmulilem dno wyczyściłem filtr wewnętrzny i zrobiłem podmianę wody około 30 litrów następnie dodałem bakterie z tropicala
Ogólnie mam miękką wodę w kranie w skali od 0 do 4 gdzie czwórka oznacza twardą wodę mam 1
Gupiki endlera mają dosyć duży zakres pH wyczytałem od 6 do 8 pH, chyba że twardość dH
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: Neurochirurg »

Czym Ty robisz te testy? Kropelkowe? Jakieś paskowe? Trochę dziwny wynik (chociaż chyba jest możliwy) twardości, bo węglanowa większa od ogólnej. Masz tu jeden niepokojący wynik - Azotyny. Ten parametr ma być równy 0. W jaki sposób czyścisz filtr wewnętrzny? Po co lejesz bakterie? Pokaż może fotę akwarium. Nie doczytałem też nigdzie jaki duży jest zbiornik.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: RaLfIk »

Akwarium 170 litrów, tak na ta chwilę mam paski tetra :) , może po tym odmulaniu i sadzeniu paru roślinek azotyny delikatnie dzwigly się albo te paski są chyba mało precyzyjne i na te dziesiąte po przecinku trzeba z przymrozeniem oka patrzeć 😉 właśnie bakterie dodałem bo wlewałem wodę kranową. Trochę pogrzebałem w akwarium i z dna trochę farfocli uniosło się, poza tym przecież bakterie rozkładają w jakimś stopniu azotany, azotyny , i materie organiczną wszędzie to piszą to raczej tym chyba nie zaszkodziłem zwłaszcza że wlałem z 15 ml :)
Dosypałem z 2 kg żwirku o małej geadacji 3 mm który wypełnił duże ubytki w żwirze i dobrze przykrył korzenie roślin oczywiście wcześniej go wygotowalem i wypłukałem
Pod filtr staram się słoik dawać jak wyciągam gąbkę ale zawsze coś wyleci z niego 🙃 kiedyś dorobię się kubełka to może będzie lepiej ale z 2 strony ma też minusy jak brak gąbki , bakterii w niej jak i napowietrzanie , słabszy ruch wody i często widzę że ludzie i tak zostawiają dla filtracji mechanicznej wewnętrzne filtry a jak jest taki jakiś filtr kubełkowy który zastąpi to w 100% wszystko chętnie przygarne info o nim ? Prosił bym o linka do niego.
Aktualnie posiadam filtr aquaela turbo 1000 z ceramiką w środku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: macieks »

Testy paskowe wyrzuć. kup kropelkowe - pH KH GH mogą być zooleku, NO3 i NO2 ja mam jbl. Bakterii żadnych nie lej absolutnie. Kranówkę można lać ale jednak bezpieczniej jak postoi przez noc we wiadrze, są różne teorie a nie zaszkodzi odstawić. Kubełek też może mieć gąbkę na zasysie i działa jak mechanik, bakterii w nim może być właśnie o wiele więcej jak go wypchasz ceramiką. Napowietrzanie (poprzez skierowanie wylotu na taflę wody) i ruch wody kubełki też dają nie gorsze niż wewnętrzne tylko musi być kubełek do litrażu tak z 2 razy większego niż ma akwarium.
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: RaLfIk »

Moja woda była w wiadrze 24 godziny zanim wlałem tak że była odstana, to co te bakterie to mit tak przez każdego zachwalany? Myślę że w niedługim czasie zdobędę kropelkowe testy bo napewno są bardziej miarodajne a co do tej temperatury co napisałem?

https://youtu.be/zFLKvSQ-puI
Ostatnio zmieniony 23 sie 2021 17:56 przez RaLfIk, łącznie zmieniany 1 raz.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: macieks »

30 stopni nie powinno zaszkodzić, ale nie za długo, a jesteś pewny że to konieczne? Bakterie niektórzy leją ale tylko żeby przyspieszyć start nowego zbiornika, potem już nie są potrzebne.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: Peter007 »

W zasadzie to nie spotkałem się z nikim żeby zachwalał jakieś bakterie, oczywiście oprócz sprzedawców.
***** ***
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: RaLfIk »

Ja bakteri nie używam często sporadycznie tylko ale to nie tu jest problemem, właśnie chodzi o tą temperaturę na powiedzmy 3-4 dni jak bym ustawił czy by rybom nie zaszkodziło :) dużo osób twierdzi i raczej nie jest to kit że zwalczają choroby i inne dziadostwa właśnie podwyższeniem temperatury w miarę możliwości dlatego się pytam czy faktycznie by był sens tego bo np wiem że kulorzeska zabija wybornie taka temperatura nie trzeba chemi lać wtedy , jak i dobrze sobie radzi z wiciowcami.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: owlman »

Na jakiej podstawie uwazasz ze Twoje ryby maja robale ? Nie lej chemii , zadbaj o parametry , nie czysc filtra bez potrzeby , zmniejsz napowietrzanie ,daj jakis nawoz pod korzenie roslin , ….przestan panikowac .
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: RaLfIk »

Na takiej że brzanka samicy najczęściej się ociera , zwłaszcza po jedzeniu , nie panikuje , czyszcze filtr co miesiąc bo jednak się zbiera więc nie za często chyba i nikt kolego nie panikuje 🙃 , napowietrzanie zmniejszyłem filtr skręciłem też o 50 % , pod żwirkiem jest substrat dla roślin.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Zwalczanie pasożytów temperatura

Post autor: owlman »

Akurat u tych brzanek to zupelnie naturalne kolego . Gdybys mial wiecej krzaczastych roslin i wiecej brzanek zobaczylbys w pelni ich zachowania i nie mialoby to zwiazku z robalami . Te duze rosliny , ktore masz wkrotce zapukaja w pokrywe .
ODPOWIEDZ