akwa roslinne 10 l

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lanikk
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2006 16:24

akwa roslinne 10 l

Post autor: lanikk »

Mam maly zbiornik (10 l),chcialbym w tym akwa hodowac same rosliny.Teraz pytanie.

1.Czy jezeli nie bede mial w nim ryb potrzebny jest jakis maly filtr?
2.Bez rybek nie ma nawozu,czym najlepiej nawozic w takiej sytuacji?
3.Czy 8W swietlowka wystarczy do oswietlenia zbiornika zeby rosliny rosly jak najlepiej?
4.Co z podawaniem CO2?
5.Jakie rosliny polecacie?

Za wszelka pomoc z gory dzieki !
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Wiec tak,swietłowka 8W wystarczy,ja polecam jakis nawóz kompleksowy w stylu plana gainer classic,planata gainner ferro do wody oczywscie podłoze dla roslin(przy takim litrazu mozesz pokusic sie o samo podłoze dla rolin zadnego zwirku nie),do tego jeszcz e jakis nawóz pod korzenie np kulki filtusa.CO2 raczej nie da sie w tak małym zbiorniku podawac ale niech sie wypowiedza spece od miniaturyzjacji. :wink: .A co do roslin to musisz sam zdecydowac,moze powiedz o czym myslałes a my powiemy czy to sie nam podoba.Ja osobiscie widze w takim akwarium mchy :)
Pozdrawiam
Przemek
lanikk
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2006 16:24

Post autor: lanikk »

Owl pisze:podłoze dla roslin(przy takim litrazu mozesz pokusic sie o samo podłoze dla rolin zadnego zwirku nie),
moze powiedziec cos wiecej o tym podlozu?ja myslalem o piasku kwarcowym.
I co z filtrem?
A co do roslin to chcialbym zrobic jakis ladny trawniczek.Tylko jakie roslinki posadzic?
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Są w sprzedaży specjalnie wzbogacone podłoza dla roślin. Miesz się je ze żwirkiem ale w Twoim prztpadku mozna użyc ich samych. Ja osobicie na fajny trawnik dałbym wgłębkę wodną( nie trzeba byłoby dawac specjalnego podłoza) ewentualnie jakiś mech(jawajski, taiwan)
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No mozesz kupic gotowe podłoze dla roslin,np firma Filtus takowe robi i ono przy takim litrazu wystarczy.Hmm piasek nie,odradzam szczerze jesli chodzi o to akwarium min ze względów pielegnacyjnych moga byc problemy..a co do filtra,wiesz zawsze powinen byc jakis ruch wody,mozesz sie pokusic o jakas małe kaskade np hagena aqua clear mini.
Pozdrawiam
P.s na trawnik mech jawajski,wgłebka wodna.
Ps2 glossostigma jeszcze :lol:
Przemek
Wojtek-Energy
Posty: 7
Rejestracja: 15 gru 2005 22:51
Lokalizacja: z Głogowa

Post autor: Wojtek-Energy »

Jeśli chodzi o świetlówke to ta będzie wystarczająca. Jeśli decydyjesz się na same roślinki to nie ma problemu możesz zakupić sobie w sklepie zoologicznym nawóz do roślin firmy Giutyf a nazwa tego preparatu to HIUT jest to preparat w płynie go wlepwa się tylko wskazaną zakrętke nie martw się wtedy gdy cała woda zrobi ci się zielona :) ale to na chwile. Jest to bardzo ciekawy preparat bo jest skuteczny. Jeśli chodzi o rośliny. W zbiorniku 10l. Nie poszalejemy zbyt bardzo ale na początek...
Polecam dużo roślin trawiastych one spulchniają bardzo ziemie Jeśli chodzi o tzw. Rosliny Krzaczaste to one sie strasznie rozrastają i będziesz musiał onie bardzo dbać. Warto zasanowić się nad hodwlą jednej rośliny bardzo ładnie to wygląda. Pompka jest konieczna, jest potrzebne powietrze inaczej wszystko zgnije wystarczy najmniejsza pompka ona jest tania ok. 30zł. Nie kupuj roślin odrazu dużo pobaw się w hodowle i zacznij od małej ilości jak kupisz duże to zaraz nie będziesz wiedział co z nimi robić :)
Warto sie zastanowic nad zagladaniem do słownika bo jak na 14-latak robisz strasznie duzo błedów.Mod
I piszesz post za postem...
Podłoże będzie najlepsze specjalne dla roślin w sklepie on ma rózne witaminy. A może jeszcze ślimaki wodne do tych roślin będzie lepiej Ślimaki zjadają glony a jak nie będzie nikt nic zjadać to wszystko zarośnie przy tak dużej ilośći roślin
Pozdro
Moje Akwarium to:
- 1500l.
Moje Ryby to:
- 25 Skalarów
- 15 Paletek
- 30 Gupików
- 40 Neonków Innesa
- 25 Neonków Czarnych
- 5 Glonojadów
- 2 Sumiki Wąsate Szare
- 5 Askariutylikas Niespotykany
- 1 Krewteka Hodowlana
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Wojtek-Energy pisze:... Jeśli decydyjesz się na same roślinki to nie ma problemu możesz zakupić sobie w sklepie zoologicznym nawóz do roślin firmy Giutyf a nazwa tego preparatu to HIUT jest to preparat w płynie go wlepwa się tylko wskazaną zakrętke nie martw się wtedy gdy cała woda zrobi ci się zielona :) ale to na chwile. Jest to bardzo ciekawy preparat bo jest skuteczny.
Taaa no rzeczywscie wiekoszsc ciekawych preparatów jest skuteczna...Cóz za twórcze odkrycie...Tylko jest jeden szkopuł poniewaz prowadzac sklep zoologiczny nie spotkałem sie z tym preparatem w zadnej ofercie,literaturze,czy nawet o nim nigdzie nie słyszalem.Rzeczyscie suuupre preparat...
Wojtek-Energy pisze: Jeśli chodzi o rośliny. W zbiorniku 10l. Nie poszalejemy zbyt bardzo ale na początek...
Polecam dużo roślin trawiastych one spulchniają bardzo ziemie Jeśli chodzi o tzw. Rosliny Krzaczaste to one sie strasznie rozrastają i będziesz musiał onie bardzo dbać.
No tóz to opis z tyloma szczególami ze az strach.Swoja droga az w oczy kuje przepych wypowiedzi...
Wojtek-Energy pisze: Warto zasanowić się nad hodwlą jednej rośliny bardzo ładnie to wygląda.
Bzduraaaaaaa
Wojtek-Energy pisze:Pompka jest konieczna, jest potrzebne powietrze inaczej wszystko zgnije
Boze uchowaj... :?
Wojtek-Energy pisze:wystarczy najmniejsza pompka ona jest tania ok. 30zł. Nie kupuj roślin odrazu dużo pobaw się w hodowle i zacznij od małej ilości jak kupisz duże to zaraz nie będziesz wiedział co z nimi robić :)
Z tym sie zgadzam ze rosliny mozna dodawac sytsematycznie kierujac sie zmysłem przestrzennym...


Warto sie zastanowic nad zagladaniem do słownika bo jak na 14-latak robisz strasznie duzo błedów.Mod
I piszesz post za postem...
Wojtek-Energy pisze:Podłoże będzie najlepsze specjalne dla roślin w sklepie on ma rózne witaminy. A może jeszcze ślimaki wodne do tych roślin będzie lepiej Ślimaki zjadają glony a jak nie będzie nikt nic zjadać to wszystko zarośnie przy tak dużej ilośći roślin
Pozdro
Taaak w 10l juz widze te tabuny ampulari.... :? A zatoczków to mu chyba nie polecasz prawda :?:
Przemek
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

Ja niestety mam narazie zbyt słabe oświetlenie w zbiorniku i rośliny nie chcą mi rosnąć! Wpadłem na taki pomysł! Zamiast akwarium dalbym przezroczyste wiadro, w pokrywie zamontowal jakąś silną żarówke ściany bocze i pokrywke oblożył folią dał jakieś specjalne podłoże, nawozy itd. I z biegiem czasu nowe rozmnożone rośliny przekładał do ogólnego! Czy taki pomysł się sprawdzi?
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No pomysł ciekawy tylko trzeba sie zastanowic czy opłacaln,mianowicie jaki filtr włozysz do wiadra,czy grzejace sie oswietlnie nie stopi wiadra i wiele innych.
Pozdrawiam
Przemek
lanikk
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2006 16:24

Post autor: lanikk »

filtra nie chce kupowac(nie mam kasy),mam jedynie nie uzywana pompke zewnetrzna.Mozecie mi cos konkretnie poradzic jak cos samemu zmajstrowac, jakis niewielki filtr z uzyciem tej pomki.Szukalem ale jedynie znalazlem filtr DIY ale musialbym miec popke wewnetrzna(ale takowej nie mam).

Dzieki za pomoc!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm no nie wiem,mowiac szczerze z utrzymaniem roslinnego akwarium tez wiaza sie koszty czasami dosc duze(nawet tak małego).No ale cóz,hmm jesli nie masz kasy na ten mały filtr,to polecam zrovic sobie lub kupic jakis mały filtr gabkowy(4zł) i sprytnie ukryc go za roslinami.Do niego własnie podłaczasz pompke a działa on na zasadzie naczyn połączonych.
Pozdrawiam
Przemek
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

Na jakims forum widzialem chyba kaskade zrobione wlasnie przy użyciu pompki powietrza! Ale do tego potrzebna jest mocna pompka, może napiszesz ile ta Twoja daje litrów na h? Wtedy mozna myslec nad skonstruowaniem czegos takiego!
lanikk
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2006 16:24

Post autor: lanikk »

pompka ktora posiadam to Atman CR-30R w opisie jest 2x2 L / min.Czyli dawalo by to w sumie jakies 240 L / h
ODPOWIEDZ