Chory Ryukin

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Chory Ryukin

Post autor: diiyin »

Mam akwarium 45 litrów a w nim 4 red Ryukiny (aktualnie 3 jeden ma kwarantanne). Temperatura wody 26stopni. Karmie rybki pokarmem sera gold royal, Tropical Bio-Vit, Tropical Goldfish color, wodzień czasami (rzadko) ochotką. Jakiś miesąc temu zachorował mi rybka. Zaczeło się od tego, ze miała problemy z utrzymaniem równowagi. Oceniłąm, że jest to pęcheż pławny więc zrobiłąm jej głodówke. Niestety nie pomogło. Po tygodniu na brzuchu rybki pojawił sie czerwona plama. Chorą rybke oddzieliłam od reszty i poddałam ją kompieli w FMC. Pojakimś czasie pomogło plama znikła, ale niestety pojawiła się pleśniawka. Wode oczyściłąm z FMC i podałam jej Akryflawine. Gdy pleśniawka ustopiła (ok. tydzień temu) postanowiłąm, że na wszelki wypadek potrzymam rybke w kwarantannie. Kilka dni temu zobaczyłąm, że rybka znowu leży na boku. Aktualnie rybka cały czas leży na jednym boku (nigdy nie przewraca sie na drugi) ma wytrzeszcz jednego oka, nie je, znowu pojawiła się czerwona plama na brzuchu, za rybką ciągną się białe włukniste odchody. Zauważyłam także, że jej płetwa ogonowa jest jakby przekrwiona, a płetwy odbytowe, które do tej pory były połączone ze sobą sterczą w różne strony i sa jakby mniejsze. Rybka od 5 dni leży w preparacie Bactopur Direc ale jej stan nie ulega zmiani. Wątpię żeby rybke dało sie wyleczyć, ale chciała bym wiedzieć co to za choroba.

Dzisiaj zauważyłąm, że w akwarium ogólnym jedna z trzech rybek ma podobną plamę na brzuch, pozattym nie ma zadnych innych objawów choroby, a dróga z rybek jest niemrawa, wogóle sie nie rusza 9chyba, ze podaje pokarm) i jakby zawiśła głową do góry. Największy Ryyukin nie wykazuje żadnych zmian chorobowych. Prosze powiedzcie mi co to jest.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

jest to posocznica i niestety jak obajwy pojawiły sie takze na innych rybkachh nalezy natychmiast podjac leczenie antybiotykami(penicylina krystaliczna lub podobne) Niestety jest to choroba ciezko uleczlana.Zrobiłes bład ze wczesniej nie posatnowiłes dowiedziec sie wczesniej co to za choroba a teraz jest mozliwosc ze zadna z rybek nie przetrzyma...Podaj jak najszybciej antybiotyk 0,5 g przez 3 dni.
Pozdrawiam

P.s zmien sobie obsade bo meczysz ryby na jedno przypada 60l a ty trrzymasz 4 w 45l
Przemek
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

Jak wcześniej pytałam się na innych forach to mi mówili, że to pecheż pławny lub zapalenie układu pokarmowego. Moje pytanie brzmi jak dokładnie nazywa sie ten antybiotyk i czy Bactopur direct tego nie zwalczy. Podałam go dzisaj rybką a w moim mieście nigdzie nie moge dostać innych lekarstw. To jest najsilniejszy jaki maja.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Posocznica
Choroba praktycznie nieuleczalna.
Objawy: Apatia u ryby, przebywanie w górnych lub dolnych powierzchniach akwarium, nadmierna płochliwość, nastraszone łuski, otwarte pokrywy skrzeli, wrzody podskórne, rozdęcie brzucha.
Przyczyny: Osłabienie ryb, przekarmienie, nowo nabyte ryby i związany z tym atak bakterii Pseudomonas punctata.
Leczenie: Ponieważ wymienione wyżej objawy rzadko występują razem (we wczesnym stadium) prawidłowa identyfikacja tej choroby może być trudna .Jeśli jednak zauważymy niepokojące symptomy, bądź symptom, chora rybkę jak najszybciej odizolowujemy od innych ryb z naszego zbiornika do osobnego akwarium. Jeśli jest to wczesne stadium chorą rybkę możemy spróbować leczyć choć leczenie nie przynosi zazwyczaj skutków. Leczymy rybkę antybiotykami:
Penicylina krystaliczna 600 000 jednostek na 100l
Chlorocyklina: 1,3g na 100l
Chloromycetyna: 5g na 100l
Rybki w zaawansowany stadium chorobowym należy jak najszybciej uśmiercić. Akwarium zdezynfekować środkami:
Zieleń malachitowa 0,005g na 100l
Aqua Kali 10ml na 100l
Żwir należy wygotować i wyparzyć, rośliny wyrzucić.
Zapobieganie: Zapewnienie rybom odpowiednich warunków hodowlanych, umiarkowane karmienie tłustymi pokarmami, kwarantanna nowych ryb.


Masz bo widze ze lenistow nie pozowliło zajrzec do kompendium chorób na forum :wink: I odpowiedz sobie na pytanie czy przy zapaleniu pecherza pławnego ryba ma wytrzeszcz oczu...to posocznica a jej przyczyna sa złe warunki jakie panuja w Twoim akwarium z powodu tego ze trzyamsz 4 złote rybki w 45l.
Przemek
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

Zajrzałam ale jak już powiedziałam w mojej okolićy nie sprzedają takich lekarst, a jak przez neta je z mówie ta będą dopiero w poniedziałek. Spytałam więc czy bactopur direct pomoże bo mam go w domu i to jestest najmocniejszy lek jaki znalazłam w pobliskich sklepach.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

a nie masz w domu w apteczce antybiotyków :?: Jesli nie to bactopur direct bedzie do poniedziałku musiał wystarczyc..Choc watpie czy w poniedziałek zapoźno nie bedzie...
Przemek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Swiete slowa Owl!
Pozdro!
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

mam 3 złote rybki w akwarium i jigdy nie było ich tam więcej niż trzy na raz. Tą czwarta dostałm już gdy tamta była w kwarantannie dlatego właśnie postanowiłam zmienić akwarium na wieksze. Niestety nie mam gdzie postawic większego akwarium.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hej!

No to mamy juz rozwiazanie!
Zrezygnuj z chodowli zlotych rybek!
I nie bedziesz miala juz klopotow. Owl nic innego nie napisal!

Pozdro!
ODPOWIEDZ